1. Ana Sayfa
  2. Virtual Machine Manager (SCVMM)
  3. System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Local Agent Yüklü Hostun Eklenmesi

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Local Agent Yüklü Hostun Eklenmesi

üzerine host ekleme işlemine Local Agent yüklü, perimeter networkte yer alan  hostu ekleme işlemiyle devam ediyoruz. Hyper-V hostların eklenmesi ve Local Agent’ın yüklenmesini daha önceki makalelerimizde bulabilirsiniz.İsterseniz SCVMM 2008 R2 üzerine perimeter hostu ekleme işlemine başlayalım.

Oluşturmuş olduğumuz Town Center host group’unun içerisine yeni bir host ekleyeceğiz.Bunun için Actions>Add host yazısını tıklıyoruz ve Host ekleme menüsü geliyor.

 
Resim 1

Select Host Location kısmından ekleyeceğimiz hostun kimlik bilgilerini girmemiz ve hostun lokasyonunu belirlememiz gerekmekte.Sizlere location daha önceki makalemizde şu şekilde tanımlamıştım.

Windows Server based host on an Active Directory domain:Windows tabanlı ve mevcut Active Directory etki alanınızda bulunan hostlar.Ben bu seçenekle devam edeceğim,çünkü ekleme işlemi yapacağım Hyper-V host oluşturmuş olduğum domaine üye,bu kısımda host ekleme işlemi yaparken local agent kendiliğinden yüklenmekte bizim herhangi bir şey eklememize gerek yok.

Windows Server based on a perimeter network:Windows tabanlı olan ancak bizim domainimize üye olmayan serverların eklenmesi için seçilen bölümdür.Bu  seçenek işaretlediğinizde ekleme işlemi yapacağınız hosta önceden Local Agent yüklemeniz gereklidir.

(any location):Bu seçenek VMware ESX Server’ları host olarak eklemenize olanak sağlamakta.

Bu makalemizde daha önce Local Agen yüklemiş olduğumuz hostu  ekleyeceğimiz ikinci seçenek ile devam ediyoruz.


Resim 2

Host’la ekleyebilmek için IP’sini daha önceden oluşturmuş olduğumuz Encrpytion keyi giriyoruz ve SecurityFile.txt dosyasını gösteriyoruz.Bu dosya manuel local agentı yüklediğimiz hostun C:\Program Files\ System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 klasörünün altında bulunmakta.Bu dosyayı SCVMM 2008 R2 üzerine koplayamanızı öneririm.


Resim 3

Add butonuyla hostu seçiyoruz.


Resim 4

Configuration Settings bölümünde eklemiş olduğumuz hostun hangi host group içerisine yer alacağı ayarlıyoruz.Town Center host group’u içerisine ekliyorum hostu.


Resim 5

Host üzerine sanal makine açtığınızda o sanal makineyi nerde saklayacağının belirlendiği bölümdeyiz.Varsayılanda host üzerine bir virtual machine oluşturulduğunda %SYSTEMDRIVE%\Documents and Settings\All Users\Documents\Shared Virtual Machines klasörü içerisinde saklanmakta.İsterseniz bu default yeri kullanmayıp kendinizin belirlediği bir yerde de saklayabilirsiniz.Resim-6’da göreceğiniz gibi varsayılan seçenekle devam ediyoruz.


Resim 6

Host ekleme işleminin özet bilgisi aşağıda yer almaktadır.


Resim 7

Local Agent yüklü domaine üye olmayan isimli Hostun ekleme işlemi başarıyla tamamlandı.Artık SCVMM 2008 R2 üzerinden hostumuzu yönetebiliriz.


Resim 8

Local Agent yüklü hostun SCVMM 2008 R2 üzerine eklenmesi makalesini tamamladık.

Bir Sonraki SCVMM makalesinde görüşmek üzere….

Referanslar:

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap