İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure

Microsoft Virtual Machine Converter ile Vmware’den Microsoft Azure’a Sunucu Taşıma


+ - 0

Bir önceki yazımızda sizlere Microsoft Virtual Machine Converter (MVMC) 3.0 aracını kullanarak VMware sanallaştırma platformu üzerinde çalışan bir sanal makineyi Microsoft Hyper-V platformu üzerine Conversion işleminden bahsetmiştik. Bu günkü yazımda ise yine Microsoft Virtual Machine Converter (MVMC) 3.0 aracını kullanarak VMware platformu üzerinde çalışan sanal makineyi Microsoft Azure ortamında Migrate işleminden bahsedeceğiz.

VMware to Microsoft Azure Migrate işlemi 6 adımdan oluşmaktadır.

  1. Microsoft Virtual Machine Converter ile Microsoft Azure hesabına bağlanmak.
  2. Microsoft Virtual Machine Converter ile VMware ESXi sunucusuna bağlanmak.
  3. VMware üzerindeki sanal makinen Checkpoint ve VMware Tools Uninstall ediliyor.
  4. VMDK dosyası VHD olarak Convert ediliyor.
  5. Convert edilen VHD disk üzerinde Validate işlemi yapılıyor.
  6. VHD diski Microsoft Azure Storage üzerine kopyalanıyor.

 


Resim-1

VMware ESXi 5.5 Host sunucu üzerinde testlerimi yapacağım TESTVM1 adında bir sanal sunucu Create edip Windows Server 2012 R2 işletim sistemi kurulumunu yaptım.


Resim-2

Microsoft Virtual Machine Converter sihirbazını açıyoruz.


Resim-3

Machine Type kısmında Virtual machine conversion seçeneğini seçiyoruz.


Resim-4

Migration Destination kısmında Migrate to Microsoft Azure seçeneğini seçiyoruz. Azure üzerine Migrate edebilmek için hesap bilgilerimizi girmemiz gerekecektir.


Resim-5

Azure Connection ekranında Azure hesabımıza ait Subscription ID ve Certificate Thumbprint bilgisi gerekmektedir. (Azure üzerinden indirmiş olacağınız Thumbprint bilgisi MMC > Certificate> User Certificate> Personel içerisinde olması gerekmektedir.)


Resim-6

Azure bilgilerinizi girdikten sonra hesaba bağlı Store Account’ları görebiliriz. Daha önceden oluşturduğum enginozkurtsa (Central US) Storage Account’u seçiyorum.


Resim-7

ESXi sunucusuna bağlanmak için erişim bilgilerini giriyoruz.


Resim-8

Host üzerinde bulunan TESTVM1 adındaki sanal sunucumun bilgilerini görüyoruz. Host üzerinde bir adet sanal makine olduğu için sadece var olan sanal makineyi görüyoruz. Hangisini Migrate etmek istiyorsanız onu seçmelisiniz.


Resim-9

Virtual Machine Connection kısmında sanal makine erişim bilgilerini giriyoruz. Migrate işlemi sonrasında sanal makinenin kaynak taraftaki durumunu belirtebilirsiniz. Final state of destination virtual machine kısmında bir değişiklik yapamıyorsunuz. Azure üzerine Migrate etmiş olduğunuz sanal sunucu sadece disk olarak Migrate edildiği, Virtual Machine olmadığını için burada normal olarak seçim yapamıyorsunuz.


Resim-10

Summary kısmını kontrol ettikten sonra Finish ile işlemleri başlatıyoruz.


Resim-11

Completion ekranında artık sanal makine dönüştürme işlemleri başlamıştır.


Resim-12

Sanal makinenin durumunu kontrol ettiğimizde işlemlere başlamadan önce bir Snapshot alınmaktadır. Bunu Recent Task kısmında görebilirsiniz.


Resim-13

VMDK diski VHD formatına dönüştürülüyor.


Resim-14

Son Process Convert edilen VHD diski Azure Storage Account Containers içerisine kopyalanmaktadır. Buradaki bekleme süreniz Sanal Makine disk boyutuna, Network Upload limitine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.


Resim-15

Conversion ve Migration işlemi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır.


Resim-16

Virtual Machines > Disks altına (testvm1 ) Convert ettiğimiz disk gelmiştir.


Resim-17

Şimdi Azure üzerinde yeni bir sanal makine yaratabiliriz.


Resim-18

Image kısmında MY DISKS seçeneğini seçtiğimizde taşımış olduğumuz diski seçerek devam ediyoruz.


Resim-19

Sanal makine konfigürasyon ayarlarını yaptıktan sonra devam ediyoruz.


Resim-20

Cloud Service için Uniq bir isim belirtiyorum. (Var olan bir Clous Service’niz var ise buradan seçebilirsiniz.)


Resim-21

Sanal makine oluşturma adımlarını tamamlıyoruz.


Resim-22

Azure Virtual Machines ekranında TESTVM1 adında sanal makine provisioning işlemi yapılmaktadır. Notification kısmından detayları görebilirsiniz.


Resim-23

Bu yazıda sizlere Microsoft Virtual Machine Converter 3.0 aracını kullanarak VMware sanallaştırma platformu üzerindeki bir sanal makineyi Microsoft Azure üzerine nasıl taşıyabileceğimizi incelemiş olduk.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yazar Hakkında

10 yıl gibi bir süredir sektörde çeşitli pozisyonlarda görev almıştır. Sistem Entegratörü olan bir firmada proje yöneticiliği pozisyonunda birçok proje gerçekleştirmiştir. Şu an Bilge Adam Bilişim Grubunda Sistem ve Güvenlik Departmanında Danışman olarak yer almaktadır. Sahip olduğu Sertifikalar; MCSE Private Cloud, MCSA Office 365,MCSA Windows Server 2012, MCPS, IBM System X, IBM System Storage, Veeam VMSP, VMTSP.

Yorum Yap