1. Ana Sayfa
  2. Sanallaştırma

VMware vSphere 7 Update 1 İle Gelen Yenilikler

VMware vSphere 7 Update 1 İle Gelen Yenilikler
+ - 0

VMware Tanzu ile VMware Cloud Foundation, Mart 2020’de duyurulduğundan bu yana, geleneksel ve modern uygulamalar için tek bir platforma büyük bir ilgi duyulmaktadır.


Resim-1

VSphere 7 U1’i vSphere’in bugüne kadarki en çok beklenen sürümlerinden biri yapan özellik, kullanıcıların vSphere’de çalışan 70 milyondan fazla iş yükünü hızla modernize edebilmesidir. Tanzu ile vSphere, geliştiriciye hazır bir altyapı üzerinde Kubernetes iş yüklerini kullanmaya başlamanın en hızlı yolu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Deliver Developer-Ready Infrastructure

Tanzu ile vSphere, bir saat gibi kısa bir sürede mevcut ağ ve storage alanınızdan yararlanarak kurumsal düzeyde bir Kubernetes altyapısı yapılandırma yeteneği sunmaktadır.

Tanzu Kubernetes Grid (TKG) service:

Tanzu Kubernetes Grid hizmeti, BT yöneticilerinin tutarlı, uyumlu ve uyumlu Kubernetes çalışma zamanı ortamlarını dağıtmasına ve yönetmesine olanak tanırken, geliştiricilere Tanzu Kubernetes kümelerinin yalnızca birkaç dakika içinde basit, hızlı, self servis olarak sağlanmasını sağlamaktadır.

Bring Your Own Networking:

Tanzu Kubernetes cluster için kullanıcılar kullanmak istedikleri ağlarda seçim yapabilirler. VM’ler ve Kubernetes iş yükleri için switch erişimini yapılandırmak, izlemek ve yönetmek için vSphere Distributed Switch (vDS) merkezileştirilmiş arabirimleriyle mevcut ağ altyapısı kullanılabilir. Tanzu Kubernetes cluster için ağ oluşturma, vDS kullanma seçeneğiyle artık her zamankinden daha erişilebilir durumdadır.

Bring Your Own Storage:

VSphere’de Tanzu ile storage yönetmenin en iyi yolu, vSAN ve vVol gibi depolama sistemlerine özgü bir çerçeve olan Storage Policy Based Management’ı kullanmaktır.

Bring Your Own Load Balancer:

Tanzu Kubernetes cluster için kendi L4 load balancing seçebilirsiniz. VMware için ilk yük load balancing partner’ı HAProxy’dir. Kolay kurulum ve konfigürasyon için OVA formatında paketlenirken, ticari destek doğrudan HAProxy tarafından sunulmaktadır.

Application-focused management:

Bu, ‘uygulama odaklı yönetim'(application focused management) olarak adlandırılır. BT yöneticileri, application focused kullanarak, VM’lerin yanı sıra Tanzu Kubernetes kümelerini gözlemlemek ve sorunları gidermek, rol tabanlı erişimi uygulamak ve geliştirici ekiplerine kapasite tahsis etmek için vCenter Sunucusunu kullanabilir.


Resim-2

Scale Without Compromise

vSphere, yüksek performanslı uygulamalar ve SAP HANA, Epic Operational Databases, InterSystems Caché ve IRIS gibi yoğun memory kullanan veritabanlarının taleplerini karşılamak için altyapınızı ölçeklendirme hizmetini sunmaya devam etmektedir. VSphere 7’de sınır 768 CPU’ya kadar izin verecek şekilde genişletildi ve şimdi 24TB RAM’i desteklemek için güncelleme 1 ile karşımıza çıkmış oldu.

Monster VMs:

SAP HANA, Epic Operational Databases, InterSystems Caché ve IRIS çalıştıran müşteriler için VMware, Monster VM’ler aracılığıyla ölçeklendirme sağlamaktadır. VSphere 7 Güncelleme 1 ile Monster VM, 24 TB memory ve 768 vCPU’ya kadar kadar ölçeklenebilir hale geldi.

Resim-3

Cluster scale enhancements:

VSphere 7 U1 sürümü ile beraber bir vSphere host artık önceki sürümlere kıyasla % 50 daha fazla per clusterı (host başına en fazla 96 per cluster) destekleyebilir.


Resim-4

Simplify Operations

vSphere Lifecycle Manager:

vSphere Lifecycle Manager (vLCM), vSphere 7’de tanıtıldı ve şimdi sadece vSphere ve vSAN hostlar için LCM sunmanın ötesinde, NSX-T’nin kurulumunu ve yapılandırmasını içerecek şekilde genişletmiş oldu. VSphere 7 Güncelleme 1’de vLCM, istenen görüntü uyumluluğunu sürekli olarak izleyecek ve herhangi bir uyumluluk durumunda basit düzeltmeyi mümkün kılmış olacaktır.


Resim-5

vSphere Ideas:

vSphere Ideas, müşterilerin doğrudan vSphere İstemci Arayüzünden talepleri gönderebilmesi, mevcut taleplerinin durumunu takip edebilmesi ve diğer kullanıcılar tarafından kendilerine oy vermeleri için gönderilen diğer tüm özellik taleplerine bakabilmeleri için son sürüm ile beraber tanıtılmış oldu. vSphere Ideas, müşterilerin ürün özellikleri için yol haritası oluşturmaya katılmalarını sağlar, böylece vSphere ürün ekiplerinin müşterilerin sevdiği özellikleri oluşturmalarına yardımcı olmaktadır.


Resim-6

vCenter Connect:

İnternal ve external cloud altyapılarını ölçeklendirirken, müşteriler AWS üzerinde VMware Cloud’larını veya internal vCenter’ları ile herhangi bir vCenter Connect özelliğine sahip tek bir arabirimde vCenter’da sunulan diğer Cloud iş ortakları üzerinden yönetebilirler.


Resim-7

Bu yazıda VMware vSphere 7 Update 1 ürününe kısaca göz atmaya çalıştık. Umarım faydalı olmuştur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: VMware vSphere 7 Update 1,vsphere update1,vmware vsphere7,vSphere

Yazar Hakkında

Batuhan DEMİRDAL, 13 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Microsoft MCSA” ünvanını almıştır. VMware Sanallaştırma Platformu sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış olup VMware VExpert ünvanını almıştır. 2020 yılı itibari ile VMware VExpert PRO ve VExpert SECURİTY ünvanı almıştır. Dell Poweredge Sunucu’ya Müdahale Konusunda Yetkili Sertifikaya sahiptir. Sanallaştırma , Hyper-Converged ve Cloud iş alanında aktif olarak çalışmalar ve projeler yürütmeye devam etmektedir. Batuhan DEMİRDAL, Bilgi Teknolojileri Kıdemli Danışman olarak görev yapmaktadır.

Yorum Yap