1. Ana Sayfa
  2. Virtual Machine Manager (SCVMM)
  3. System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 VMM Administrator Console‘un Windows 7 Üzerine Kurulması

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 VMM Administrator Console‘un Windows 7 Üzerine Kurulması


VidyoConnect

System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 VMM Administrator Console kurulumunu VMM server bileşinini üzerinde bulunduran Windows Server 2008 R2’deki gerçekleştirmiştik.Bu makaleye ulaşmak için linki tıklayın.Bu makalemizde ise sizlere Virtual Machine Manager Administrator Console kurulumunu Windows 7 üzerinde nasıl yapıldığını göstereğim.

Not:Makalenin ilerleyen bölüm bölümlerinde System Center Virtual Machine Manager,SCVMM kısaltmasıyla,Virtual Machine Manager Server, VMM Server ve Virtual Machine Manager Administrator Console ise VMM AC kısaltmasıyla kullanılacaktır.

SCVMM bileşenleri makalesinde detaylı olarak tüm bileşenleri anlatmıştık, o kısımda VMM AC’nin ne işe yaradığını,niçin kullandığımızı şu kelimelerle belirtmiştim;

Virtual Machine Manager Administrator Console

VMM Administrator Console grafik ara yüz ile sizlere aşağıdaki işlemler yapmanıza olananak sağlar:

  • Sanal makineler oluşturabilirsiniz,yönetebilirsiniz. 
  • VMM library barındıran sunucuları Izleyebilir ve yönetmebilirsiniz..
  • Genel yapılandırma ayarlarını yönetebilirsiniz.

VMM Server yüklendikten sonra VMM AC yükleyip  ve sonra da VMM Server bağlanmanız gerekir.Kısacası VMM AC, VMM Server ile yönetici arasında işlem yapmaya yaran VMM server yönetim konsoludur.VMM AC istenirse VMM Server olan sunucu üzerine yüklenebileceği gibi istenirsede farklı sunucu veya clientlar üzerinede yüklenebilir.Ancak VMM AC ilge bir seferde sadece bir VMM Serverı yönetmek için bağlanabilirsiniz.

VMM AC grafik arayüz ile VMM server’ları yönetebilir demiştik istenirse Windows PowerShell  ile komutlarla da VMM server komut sistemine bağlanabilir ve mevcut komut satırından cmdlets yükleyerek VMM AC içinde de tüm fonksiyonları gerçekleştirebilirsiniz.

VMM AC kurulumu yapmadan önce donanım ve yazılım gereksinimlerini tekrardan hatırlıyalım.İstersenizde tüm SCVMM’ın tüm bileşenlerine ait donanım ve yazılım gereksinimlerini blogumuzdan bulabilirsiniz.

Donanım için gereksinimler

150 Hosta kadar yönetmek için


Resim 1

150’den fazla Host yönetmek için


Resim 2

Yazılım için gereksinimleri


Resim 3

VMM AC aşağıda yer alan işletim sistemlerini kurabilmektedir.Resim 4

SCVMM 2008 R2 kurulum DVD’sini Windows 7 Ultimate N sürümüne sahip laptopum DVD-Rom’una yerleştiriyorum.Resim-1’deki gibi SCVMM 2008 R2 kurulum ekranı bizleri karşılamakta.Bu kısımda VMM Administrator Console yazısına tıklıyorum.


Resim 5

Windows 7 Ultimate N


Resim 6

Lisans sözleşmesini kabul ederek next butonu ile bir sonraki adıma geçiyorum. 


Resim 7

SCVMM 2008 R2 güncellemelerinden yararlanmak isteyenler için kurulumdan sonra Microsoft’un update merkezinden updateleri almamıza yarayan bölümdür. 


Resim 8

Sizlerin tecrübelerini yani ürünün kullanımı hakkında bilgilendirme yapmanıza sağlayın program bölümündeyiz.CEIP ile SCVMM 2008 R2’nin gelişimine yardımcı olabilirsiniz.Gerekli seçimi yaptıktan sonra kuruluma devam ediyorum. 


Resim 9

VMM AC donanım ve yazılım gereksinimlerimizi kurulum öncesinde son kez kontrol ediyor.Karşılanmayan bir gereksinim olursa sizi hata ile ilgili uyarakcaktır. 


Resim 10

VMM AC kurulum dosyalarının nerede saklanacağını belirliyoruz.Harddiskiniz üzerinde uygun kullanabilir alanın olduğu bölümü seçebilirsiniz.Ben default lokasyonda bırakarak kuruluma devam ediyorum. 


Resim 11

VMM AC’nin VMM Server ile iletişim kuracağı port numarasının ayarlandığı bölümdeyiz varsayılanda VMM server’a 8100 nolu porttan erişmekte.VMM server üzerinde firewall yapılandırmışsanız sağlıklı erişim için gerekli ayarlamayı yapmanız gerekmektedir. 


Resim 12

Resim-8’de kurulum ayarlarımızın özetini görebilmektesiniz.Artık dosyların yüklenmesi başlayacaktır. 


Resim 13

VMM AC kurulum dosyaları yükleniyor..Net Framework 3.0 ve Windows PowerShell’i kurulumdan önce yüklediyseniz daha kısa sürede kurulum gerçekleşecektir.Resim-9’da da göreceğiniz üzere .Net Framework 3.0 ve Windows PowerShell’I daha önceden kurulu olduğu için sadece VMM AC kurulumu gerçekleşiyor. 


Resim 14

Masaüstümüze SCVMM Admin Console logosunun geldiğini görmekteyiz. 


Resim- 15

SCVMM Admin Console bağlanmak istediğimiz VMM Server’ın adını yada IP’sini yazıyorum,VMM Administrator console kurulumu sırasında VMM Server’a erişmek için port numarası 8100 olarak belirlemiştik bu kısma port numarasınıda giriyorum. 


Resim 16

VMM Server açılıyor. 


Resim 17

Virtual Machine Manager’a VMM Administrator console ile Windows 7’den bağlantık. 


Resim 18

VMM Server’ları erişmemizi sağlayan yönetim araçını için gerekli olan bağlantı konsolunu  Windows 7 üzerine yüklenmesi olayını bu makalemizde gerçekleştirdik.

Referanslar:

VidyoConnect
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap