1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Synology NAS Cihazları İçin Android ve iOS Uygulamaları Nelerdir?

Synology NAS Cihazları İçin Android ve iOS Uygulamaları Nelerdir?


son dönemde kullanma şansı yakaladığım iyi NAS cihazlarına sahip bir firma. Biliyorsunuz MSHOWTO olarak bazı modeller için kendi deneyimlerimizi de paylaşıyoruz. Ev kullanıcıları için NAS cihazı kullanmak biraz zor gelse de ilk kurulum ve konfigürasyon kolaylıkları ile bu konuyu bertaraf ediyor. Bu yazıda ’nin NAS ürünlerini mobil cihazlar üzerinden nasıl yönetebileceğinize ve nasıl kullanabileceğinize değineceğim.


Resim-1

Synology’nin hem Apple hem de Android için birden çok uygulaması bulunuyor. Uygulamalar tabi ki ücretsiz. Aslında ürünü biraz incelediyseniz zaten aşağıdaki uygulamaların aşağı yukarı ne işe yaradıklarını tahmin edebilirsiniz.

  1. DS File
  2. DS Photo
  3. DS Audio
  4. DS Cam
  5. DS Finder
  6. DS Video
  7. DS Download
  8. DS Cloud

Ama tabi ki biz de anlatalım J

DS File

DS File, Https desteği ile WebDAV protokolünü kullanarak NAS cihazınız üzerindeki dosyalarınıza güvenli şekilde erişim imkanı sunan bir uygulamadır. Bu uygulamayı kullanarak cihazınız ile NAS cihazınız arasında dosya transferi de yapma şansınız bulunmaktadır.


Resim-2


Resim-3

DS Photo

DS Photo, bir slider ile fotoğraflarınız arasında gezinme imkanı sunan bir uygulamadır. Mobil cihazınız üzerinden NAS cihazınıza fotoğraf yükleyebilir ya da NAS cihazınız içindeki fotoğraflarınızı arkadaşlarınız ile kolayca paylaşabilirsiniz.


Resim-4


Resim-5

DS Audio

DS Audio, NAS cihazınız içerisinde yer alan müziklerinizi mobil cihazınız üzerinden dinleme imkanı sunar. NAS cihazınız internete açılmış durumda ise tabi ki müziklerinize internet üzerinden de ulaşabilirsiniz.


Resim-6


Resim-7

DS Cam

DS Cam, NAS cihazınıza tanımlanmış olan kameralarınızı kontrol ve kayıt etme imkanı sunar. İsterseniz kameraları canlı olarak izleyebilir ve kamera açısına müdahale edebilirsiniz.


Resim-8


Resim-9

DS Finder

DS Finder, NAS cihazınızın durumunu görüntülemeye yarayan bir uygulamadır. Bazı önemli uyarıları da bu uygulama ile alabilmek mümkündür. Bir nevi küçük bir monitoring aracı olarak düşünebilirsiniz.


Resim-10


Resim-11

DS Video

DS Video aslında en çok kullanılan mobil uygulama desek sanırım yanıltıcı olmaz çünkü NAS cihazınızın içindeki tüm filmlere bu uygulama ile ulaşıp izleme şansını yakalayabilirsiniz.


Resim-12

DS Download

DS Download ile devam eden indirme işlerinizi görüp bunlara müdahale etme şansını yakalayabilirsiniz. Dilerseniz yeni bir iş listesi oluşturup yeni indirmeleri de bu mobil uygulama ile yapabilmeniz mümkün durumda.


Resim-13

DS Cloud

DS Cloud ise bir dosyalarınızı buluta atabileceğiniz ya da buluttan NAS cihazınıza yükleyebileceğiniz bir mobil uygulama. Belli aralıklar ile Sync işlemi gerçekleştirip NAS cihazınızın içinde ki tüm dosyaları buluta gönderebilmeniz de mümkün durumda.


Resim-14


Resim-15


Resim-16

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Emre Aydın, Üniversite öncesi tüm öğrenimini İstanbul’da, üniversite öğrenimini ise Kocaeli'nde tamamladı. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) Işık Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Üniversite sonrası Metis, Microsoft Türkiye, BilgeAdam gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdür Yardımcı ve Birim Müdürü olarak görev almıştır. Son olarak Comparex Türkiye'de Birim Müdürü olarak çalışmış ve sonrasında tekrar Microsoft Türkiye çatısı altında Office 365'ten sorumlu teknik çalışan olmuştur. Uzmanlık alanı olan Microsoft Exchange Server, Office 365, Microsoft EMS, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kişi ve firmaya teknik eğitim vermiştir. Özellikle  Türkiye’nin önde gelen firmalarında Mesajlaşma Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Türkiye'nin en büyük ve uzun soluklu bilişim portali olan MSHOWTO’yu 2005 yılında kurmuş, portalin isim ve fikir babası olmuştur. Halen MSHOWTO’da yönetici olarak portalın birçok kişiye ulaşmasında önemli bir görev üstlenmektedir. Microsoft Office 365 alanında MVP olan Emre Aydın, Türkiye’de 11 kez üst üste MVP seçilebilme başarısı gösteren iki MVP’den birisidir. Birçok üniversite, etkinlik ve lansmanda konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu bazı sertifikalar: MVP | Office 365 | Since 2006 MCT | Since 2005 MCSD | Azure Solutions Architect MCSE | Private Cloud, Messaging, Communication, Server Infrastructure, Productivity, Platform MCSA | Office 365, Server 2012, Server 2016, Cloud Platform MCTS | Developing Azure Solutions, Implementing Azure Infrastructure, Architecting Microsoft Azure Solutions, SAM P-Seller Intelligent Cloud | EMS Amazon | AWS Certified Solutions Architect - Associate

Yorum Yap