İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. HP EVA 4400 Storage’de Disk Yapısı Nasıl Expand (Genişletilir) Edilir?

HP EVA 4400 Storage’de Disk Yapısı Nasıl Expand (Genişletilir) Edilir?


Ruijie Teknoloji Günü

Kısa bir yazı ile sizlere Storage’de disk nasıl expand edilir anlatmaya çalışacağım. Senaryomuzdaki örnek yapımız aşağıdaki gibidir; 1 adet Controller Enclosure, 3 adet Disk Enclosure. 1 ve 2’inci Disk Enclosure’umuzda toplam 24 adet disk takılı. 3’üncü Enclosure’umuzda ise 8 adet disk takılı durumda. Yapacağımız işlem ise 3’üncü Enclosure’umuza 4 adet daha 600 GB disk ekleyerek mevcut disk grubumuzu expand etmek.


Resim-1

Controller Enclosure ve 3 adet Disk Enclosure’un fiziksel bağlantısı aşağıdaki gibidir.

Resim-2

Mevcut yapımızı görmek için ve işlem yapabilmemiz için Eva Command View’e login oluyoruz.


Resim-3

Disklerimizin 3’üncü Enclosure’umuza takmadan önceki durumu aşağıdaki gibidir.


Resim-4

Mevcut yapımızı inceledikten sonra disklerimizi (4 adet) 3 numaralı Disk Enclosure’un Bay9, Bay10, Bay11 ve Bay12 nolu slotlarına takıyoruz. Disklerimizi taktıktan sonra bir, iki dakika bekliyoruz ve aşağıdaki gibi; Default Disk Group bölümüne giderek ekleyeceğimiz disk sayısını yazıyoruz ve Add Disks diyoruz.


Resim-5

“OK” diyoruz. Disklerimiz başarılı bir şekilde Mevcut Disk Group’umuza eklendi.


Resim-6

İşlemleri tamamladıktan sonra mevcut yapımıza 4 adet diskin başarılı bir şekilde eklendiğini aşağıdaki gibi görebiliriz.


Resim-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1983 yılında Bursa’da doğdum. Profesyonel olarak 2005 Yılından beri Bilişim sektörünü içerisinde birçok farklı görev de yer aldım. 20.09.14 tarihi ihtibariyle BTE BİLGİSAYAR içinde Sistem Destek Yöneticisi olarak görev almaktayım. Sahip olduğum sertifikalar; VCP | MCP | MCDST | MCSE (w2k,w2k3), + Security | MCITP: Windows Server 2008 Enterprise Administrator | MCITP: Enterprise Messaging Administrator on Exchange 2010 | MCSA: Microsoft Certified Solutions Associate: Windows Server 2012 | Watchguard | MFA Technical

Yorum Yap