1. Ana Sayfa
 2. Symantec ve Trend Micro
 3. Symantec Backup Exec 3600 R2 Appliance Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl Konfigüre Edilir?

Symantec Backup Exec 3600 R2 Appliance Nedir? Nasıl Kurulur? Nasıl Konfigüre Edilir?


Bugüne kadar hep farklı firmaların farklı backup yazılımlarını veya cihazlarını kullanmıştım. Kullandığım yazılım veya cihazlar arasında hiç olmamıştı. Bu yazımızda ise kullanmaya yeni başladığım ’in 2012 yılı içerisinde piyasaya sürmüş olduğu modeli Appliance’ını anlatıyor olacağım.

Kurulum aşamasına geçemeden önce R2 Appliance’ın özelliklerinden biraz bahsetmek istiyorum. R2 Appliance 1 U’luk bir sunucu olarak geliyor. Sunucu Intel Xeon x3430 2.40 GHz ve 16 GB Ram’le geliyor. Sunucu üzerinde işletim sistemi olarak Windows Storage Server 2008 R2 Standart bulunuyor. Sunucu üzerinde 4 adet Gigabit NIC bulunuyor bunlardan bir tanesi konfigürasyon diğer 3 port ise backup ve yönetim için kullanılıyor. Sunucu’da 6 adet disk var. Bu diskler 2 x 73 GB ( Raid-1 ) SSD Sata ve 4 x 2 TB ( Raid-5) SAS. SSD Sata diskler üzerinde işletim sistemini SAS diskler üzerinde ise backupları tutuyor. Backup alanı kurulum sonrasında Deduplication yapılmış şekilde çalışıyor. Sunucu’nun özelliklerinden biraz bahsettikten sonra artık kurulum aşamamıza geçebiliriz.

Sunucu preinstalled geldiği için web gui veya power shell üzerinden konfigüre edilebiliyor. Biz kurulumumuzu web gui üzerinden yapıyor olacağız. Sunucu üzerine klavye/mouse veya monitör bağlamamak gerekiyor. Eğer klavye/mouse veya monitör bağlanarak sunucu açılmak istenirse factory settings dediğimiz aşamasına geçemiyoruz. Kurulum sonrasında’da klavye/mouse ve monitör gibi cihazlar bağlandığında karşımıza Symantec logosu ve bios, boot menüsü gibi seçenekler geliyor. Bu nedenle klavye/mouse ve monitörü sadece bu tür değişiklerde veya sunucu ile birlikte gelen usb recovery disk’ten recovery yapmak için kullanabiliyoruz. Konfigürasyonu yapabilmek için sunucunun NIC/eth0 portuna network kablomuzu takarak konfigürasyonumuza başlayabiliriz.


Şekil-1

Not: Konfigürasyonu yapmak için kullandığımız bilgisayarın network kartı 10/100 ise kesinlikle cross kablo, konfigürasyonu yapacağımız bilgisayarın network kartı Gigabit ise patch kablo veya direkt olarak bulunduğumuz networke bağlayarak konfigürasyon yapabiliriz.

Sunucu’nun default ip adresi 172.16.111.111 Subnet mask’ı ise 255.255.0.0 konfigürasyona başlamadan önce network kartımıza ip adresi olarak 172.16.111.2 ile 254 arasında bir ip veriyoruz. 172.16.111.2 ile 254 arasında 111 ve 222 ip’lerini kullanmamamız gerekiyor. Ben burada 172.16.111.33 ip adresini vererek ilerliyorum. Bahsetmiş olduğumuz aralıktan istediğiniz ip adresini verebilirsiniz.


Şekil-2

Network kartımıza ip adresimizi verdikten sonra kullanmış olduğunuz internet tarayıcısını açarak https://172.16.111.111/appliance yazarak ilk kurulum ekranımıza ulaşıyoruz.


Şekil-3

Burada Username olarak administrator Password olarak ise alışık olmuş olduğumuz P@ssw0rd girerek Log On tuşuna tıklıyoruz.


Şekil-4


Şekil-5

Username ve Password’ümüzü girerek Log On olduktan sonra karşımıza Şekil-5’te yer alan ekran geliyor. Burada Setup Appliance butonuna tıklıyoruz. Setup Appliance butonuna tıkladıktan sonra karşımıza Şekil-6’da yer alan Network Properties ekranı geliyor.


Şekil-6


Şekil-7

Network Properties alanında network’ümüze bağlı tüm NIC’lerime ip veriyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta network kablosu takılı iken ip adresi vermeniz olacaktır. Network kablosunu takmadığınızda ise ip adresini yazabiliyorsunuz ancak Add butonuna tıkladığınızda Şekil-7’de göreceğiniz gibi Setting up Network Configuration failed. Please check if the cable is plugged or IP, Netmask and Gateway are correct. hatasını alıyor olacaksınız. Fazla network kablonuzun olmadığı ancak tüm NIC’lere ip’lerini ilk kurulumda vermek istiyorsanız network kablosunu ip adresi vereceğiniz NIC’lere takarak ip adresi verebilirsiniz.


Şekil-8

Ip adreslerimizi verdikten sonra Next butonuna tıklayarak ilerliyoruz.


Şekil-9

Next dedikten sonra karşımıza Dns Configuration sayfası geliyor burada DNS sunucularımızı tek tek yazarak Add diyerek ekliyoruz. Ben iki adet dns sunucusu kullandığım için ikisinide yazdım siz dilerseniz bir tane yazabilirsiniz. DNS Suffix(s) alanına ise domaininizin tam adını yazıyorsunuz benim domainim mshowto.org ( domain adınız.uzantısı ) olduğu için mshowto.org yazıyor ve Next diyerek Setup Security bölümüne geçiyorum.


Şekil-10

Setup Security alanında bizden administrator ve DeDupe accoutunun parolalarını belirlememizi istiyor. Burada dikkat etmemiz gereken parolamızın minimum 7 karakter veya daha fazla karaktere sahip olması, parola içerisinde bir büyük harf, bir küçük harf, bir rakam, ve bir özel karakter olmasıdır. Örnek olarak Mshowto@1.

Parolalarımızı belirledikten sonra Next butonuna tıkladığımızda karşımıza Şekil-11’de yer alan pencere geliyor olacak burada OK dediğimizde yeni parolalarımız değişmeye başlayacak.


Şekil-11


Şekil-12

Şekil-12’de parolalarımızın değiştiğini görüyoruz. Next diyerek Şekil-13’te yer alan Language/TimeZone Configuration bölümüne geliyoruz.

Select Backup Exec’s Language alanında bizden cihazımızda hangi dili kullanmak istediğimizi soruyor ben English seçerek Apply diyorum. Apply tuşuna basmadığınızda ise varsayılan dil English olduğu için cihazınız ingilizce olarak sizi karşılıyor olacaktır. Diller arasında İngilizce, Fransızca ve Almanca mevcut siz dilediğiniz dil seçeneğini seçebilirsiniz.


Şekil-13

Time Syncronization kısmında diler NTP serverınınızın ip adresini veya ismini yazabilirsiniz dilerseniz None kısmından manuel olarak tarih saat ve bölge ayarlarını yapabilirsiniz. Ben ilerleyen zamanlarda tarih ve saatle uğraşmamak için NTP olarak time.windows.com yazıyorum.


Şekil-14


Şekil-15

Next butonuna tıkladığımızda karşımıza Şekil-15’te yer alan ekran geliyor burada’da Next diyerek ilerliyoruz. Next dediğimizde son ayarlarımızı yapacağımız Host/License Configuration alanı bizi karşılıyor. Cihazın fabrika çıkışı hostname’i BEAppliance konfigürasyon yaparken bu ismi bizden değiştirmemiz isteniyor değiştirmediğiniz taktirde kuruluma devam edemiyor olacaksınız. Ben burada mshowtobackup ismini hostname olarak kullanıyorum siz dileğiniz ismi kullanabilirsiniz. Domain ve Domain Name Suffix alanlarının ikisinide doldurduğumuzda Şekil-19’daki gibi domaine join olmadığımızı görüyor olacağız. Ben Domain Name Suffix’i tercih ettiğim için Domain kısmını boş bırakıyorum. Domain User Name ve Password kısmına ise Domain Admin account’unun veya Domain Admin Group’a üye bir account’un bilgilerini yazarak Next’e tıklıyoruz. Ben burada domain admin hesabını kullandım.


Şekil-16


Şekil-17


Şekil-18


Şekil-19


Şekil-20

Next butonuna tıkladığımızda karşımıza Şekil-18’de yer alan gerekli değişikliklerin yapılıp cihazın yeniden başlatılacağı mesajını alıyoruz. Bu mesaja Ok diyerek değişikliklerin yapılmaya başladığını Şekil-20’de görüyoruz.


Şekil-21

Şekil-21’de gerekli değişikliklerin yapıldığını ve cihazın yeniden başlatıldığını görüyoruz. 10 dakika gibi bir süre sonra cihazımız kullanıma hazır. Şekil-22’de tüm servisler başlamadan login olmaya çalıştığımızda göreceğimiz ekranı görebilirsiniz.


Şekil-22

Yazımın ilk başında cihazın appliance olarak geldiğini üzerinde 4 adet Gigabit NIC olduğunu ve bir tanesinin sadece konfigürasyon için kullanıldığını belirtmiştim. Konfigürasyon için ayrılan NIC’ide dilersek backup ve yönetim için kullanabiliyoruz. Ancak yapılacak bu değişiklikler cihazı garanti ve destek kapsamı dışına çıkaracağı ile birlikte sorumluluğun tamamen değiştiren kişiye ait olduğunu MSHowto’nun bundan kesinlikle sorumlu olmayacağını belirtmek isterim.

NIC’e ait ayarları normal şartlarda web gui üzerinden değiştiremiyoruz ve cihaza rdp ile bağlanamıyoruz. Ancak cihaz üzerinde Windows Storage Server 2008 R2 Standart olduğu için aşağıdaki komutları kullanarak cihazın rdp’sini açıp sonrasında network ayarlarını değiştirebilirsiniz. ( Cihaz üzerindeki policy’ler nedeniyle sadece 3 dakika bize izin veriyor 3 dakika sonra tekrar rdp’yi disable ediyor ) Dilerseniz power shell üzerindende NIC ayarlarını değiştirebilirsiniz ben burada rdp yapıp sunucu üzerinden değiştiriyor olacağım.

Öncelikle Windows Power Shell’i açıyoruz.


Şekil-23


Şekil-24

Windows Power Shell’e Şekil-22’de görmüş olduğumuz ( set-item wsman:\localhost\Client\TrustedHosts -value “*” ) komutunu yazarak enter’a basıyoruz. Enter sonrasında bilgisayarınızda WinRM servisi başlamadıysa bunu başlatıp başlamamak istediğinizi soruyor işlemlere devam edeceğimiz için ( Y ) Yes diyerek tekrar enter’a basıyoruz. Sonrasında ise bizde WinRM’in güvenlik ayarlarını değiştirip değiştirmemek istediğimizi soruyoruz burada ( Y ) Yes diyerek enter’a basıyoruz. Sonrasında Şekil-24’te göreceğimiz ( Enter-PSSession -ComputerName mshowtobackup -Configuration appliance -Credential administrator ) komutunu yazarak enter’a basıyoruz. Mshowtobackup kısmına siz kendi cihazınızın ismini yazmalısınız. Bizden administrator parolamızı istiyor. Administrator parolamızı girdikten sonra Şekil-26’da göreceğimiz cihazımızın power shell ekranı karşımıza geliyor. Buraya ( Enable-RemoteDesktop )komutunu girerek rdp’yi 3 dakikalığına enable edip işlemlerimizi yapabiliriz.


Şekil-25


Şekil-26


Şekil-27


Şekil-28

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Backup Exec 3600 Appliance Documentation

Network Adapter Cmdlets in Windows PowerShell

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1982 yılında Amasya'da doğdu. 2004 yılında başlamış olduğu profosyonel iş hayatında çeşitli firmalara outsource olarak destek verdi. 3 yıla yakın bir zaman Microsoft Destek Hattında Destek Mühendisi olarak çalışan Abdulkadir Tophan şuanda özel bir şirkette IT Yöneticisi olarak çalışmaktadır. Sahip olduğu sertifikalar: MCP, MCSA+S+M/2003, MCSE+S+M/2003

Yorum Yap

Yorumlar (4)

 1. 7 sene önce

  Güzel olmuş.

 2. Devamı gelecek değil mi? File Server, Exchange, SQL ve Sanallastırma platformları nasıl yedeklenir diye 🙂

  Ellerine sağlık

 3. 7 sene önce

  Cok guzel olmus, eline saglik

 4. 7 sene önce

  Abdulkadir Bey;
  Emeğinize sağlık. Güzel olmuş