1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Sunucularınızdaki Windows Server İşletim Sistemlerinde Deneme Süresi Nasıl Uzatılır

Sunucularınızdaki Windows Server İşletim Sistemlerinde Deneme Süresi Nasıl Uzatılır

Bildiğiniz gibi Windows Server işletim sistemlerine ait Medyaların kopyasını TechNet Evaluation Center dan indirebiliyoruz ve bu ürünlerin deneme süreleri, versiyonlarına göre 60 gün ile 240 gün arasında değişiyor.

yada olarak adlandırdığımız süreleri uzatabilmek ve süresine ulaşabilmemiz için bir sonra ki Windows ‘dan önce   –rearm komutunu çalıştırmamız gerekiyor. Eğer bu işlemi gerçekleştirmezsek Evaluation Period yada Grace period dan “Lisanssız” duruma geçeriz.

Şimdi karışık gibi gelen bu terimleri ve süreci  ürünü için örneklendirelim.

Download Microsoft Windows Small Business Server 2011 Standard sayfasına girdiğimizde,


Resim-1

açıklamasıni görebiliyoruz. Burada belirtilen süre ürünün “Maximum Evaluation Period”  süresidir.

Windows SBS 2011 – Extending the server evaluation period linkinden bu bilgiye erişebilirsiniz.


Resim-2

Yazımın başında belirtmiş olduğum “Versiyonlarına göre” ibaresi, yukarıdaki tabloda açıkça görülmektedir.

TechNet Evaluation Center dan indirdiğimiz Windows Small Business Server 2011 Standard ‘ı sunucumuza yükledikten sonra Aktivasyon ekranını kontrol ettiğimizde “”  yazdığını göreceksiniz. İşte burada biraz akıllar karışıyor. Çünkü 90 dün trial olarak indirdiğimiz işletim sistemi “3 gün içinde etkinleştirilmesi gerek” algılanabiliyor.


Resim-3
Not: ekran görüntüsünü 1 gün geç aldığım için şu an 2 gün görünüyor

Bu aşamada bizim herhangi bir işlem yapmamıza gerek yok. Çünkü “Evaluation Period” 30 gün.

3. Gün’ün sonunda herhangi bir işlem yapmadan tekrar Aktivasyon ekranını kontrol ettiğimizde, Aktivasyon süresinin uzatıldığını göreceksiniz (ilk 3 gün çıkarılarak)


Resim-4

Evaluation Period Süresini uzatmak için .vbs –rearm komutunun örneğimize göre 26 gün içinde çalışırmamız gerekmektedir.

Bu komutun kaç kez çalıştırılabileceği tablo da “” bölümünde açıklanmıştır. Böylelikle 30 gün + 60 gün (30*2 kez ream) toplamda 90 gün bu ürünü kullanabileceksiniz.

slmgr.vbs –dlv komutunu kullanarak, kaç kez daha -rearm komutunu çalıştırabileceğinizi görüntüleyebilirsiniz.


Resim-5

Remaining Windows rearm count sayısı şu an 2 görünüyor. Time remaining‘e göre 23 gün içinde 1 kez -rearm komutunu çalıştırmalıyız. Yoksa daha önce de belirttiğim üzere, Evaluation Period yada Grace period dan “Lisanssız” duruma geçeriz.

Peki, bu süreyi aklımızda mı tutmalıyız, yada not mu almalıyız? Hayır. Microsoft, bu işlemi bizim için kolaylaştırıyor ve otomatize etmemize olanak sağlıyor.

How to extend the Windows Server 2008 evaluation period makalesinde How to automate the extension of the evaluation periodbölümünü incelediğimizde bu işlemin otomatik olarak belirtilen sürelerde çalışmasına Task Scheduler ile olanak sağlıyor.

Tabii tüm bu adımların haricinde dikkat etmemiz gereken en önemli nokta, indirdiğimiz yazılımın deneme sürümünden tam sürüme geçiş hakkının olup olmadığıdır. Aksi halde yukarıda belirtmiş olduğumuz tüm bu adımlar geçersiz olacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Help on Activation

Evaluation Resources

Activating Windows: frequently asked questions

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1985 Adana doğumluyum. Marmara Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunuyum. 2005 yılından beri aktif olarak IT sektöründeyim. Şu an Microsoft TechNet Türkiye Forumlarında Modaratörlük yapıyorum. MCT, MCSE, MCTS ve HP ML/DL Series APS sertifikalarına sahibim.

Yorum Yap