1. Ana Sayfa
 2. Server 2008
 3. Account Policies’de Account Lockout Policy Nedir? Nasıl Konfigüre Edilir?

Account Policies’de Account Lockout Policy Nedir? Nasıl Konfigüre Edilir?


kullanıcının hesabını kilitlemek için kullanılır. Bir kullanıcı şifresini yanlış girdiğinde sizin belirlediğiniz parola ilkelerine göre hesabı lock olur. Böylelikle rastgele şifre denenmesi ve bu tip toollar ile yapılan saldırılara karşı önlem alınmış olur.

edit lenerek aktif hale getirilir. Computer Configuration\Windows Settings\ Settings\Account \Account Policy ‘de yer alır.


Resim-1

Account Lockout Duration Kullanıcı hesabı kilitlenirse kullanıcı hesabının ne kadar sure sonar açılacağını belirler. Varsayılan bir ayar yoktur. 0 ile 99999 dakika arasındadır. 0 olarak ayarlanırsa Administrator unlock edebilir.

Account Kullanıcının kaç tane başarısız oturum açma denemesine izin verileceğini belirler bu denemeler istenirse audit policy aracılığı ile event viewer da görüntülenebilir. Varsayılan bir ayar yoktur .0 ile 999 arasındadır. 0 olarak ayarlanırsa kullanıcı hesabı hiçbir zaman kilitlenmez.

Reset Account Lockout Counter After Bu ayar oturum açma sayacı sıfırlanmadan önce başarısız bir oturum açmadan sonra geçen dakika sayısıdır. Account Lockout süresine eşit ya da daha az olmalıdır.0 ile 99999 dakika arasındadır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc728909.aspx

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Neslihan Türkeri, İstanbul doğumluyum. Üniversiteye kadar olan eğitimimi İstanbul'da tamamladım. Kocaeli Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyken sektörde çeşitli firmalarda çalıştım. Üniversiteyi bitirdikten sonra sistem ve network eğitimi aldım ve bilişimle ilgili şirketlerde çalıştıktan sonra Türkiye'nin en iyi bilişim kurumu olan Bilgeadam'da eğitmenlik yapmaktayım. Verdiğim Eğitimler -Bilgisayar Mimarisi ve Ağ Teknolojileri Temelleri -Bilgisayar Yönetimi ve Kullanıcı Desteği -Sunucu Sistemleri Yapılandırma -Sunucu Sistemleri Yönetimi -HP Sunucu Teknolojileri ve Yönetimi -Cisco Ağ Teknolojileri -Microsoft Exchange Server Yönetimi -Microsoft ISA Server Yönetimi Verdiğim Seminerler Windows Small Business Server Ailesi Windows Home Server Internet Information Services 7.5 Windows PowerShell 2.0

Yorum Yap

Yorumlar (5)

 1. Merhaba,

  Öncelikle emeğinize sağlık fakat Reset Account Lockout Counter After’in işlevini tam olarak anlayamadım. Rica etsem örneklendirebilir misiniz?

  Teşekkürler

  • Merhaba

   Bu deger “Account Lockout Threshold” da verilmiş olan deger için size bir zaman aralıgı verir. Ornegin “Account Lockout Threshold” degerini 5 olarak girdiniz ve “Reset Account Lockout Counter After” degerini 2 hours girdiniz bu durumda 2 saat içerisinde 5 kere kullanıcı sifresi yanliş girilirse hesap kilitlenecektir.

   Emre Aydın

 2. Selamlar,
  Admin hesabı kitlenirse ve accaunt lock duration 0 ise ne yapmalıyız
  Hesabı nasıl unlock yapabiliriz

 3. Merhaba,

  Kullanıcıların ekranlarına belli bir süreden sonra ctr+alt+del ekranı gelmesini istiyorum. gpo dan bunu nasıl uygulayabilirim?

  Teşekkürler