1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. WMI Code Creator Nedir?

WMI Code Creator Nedir?

WMI Filters ı daha etkin kullanmamızı sağlayan Microsof’tun bize sunduğu wmi creator programı var bu programa Microsoft’un sitesinden ulaşabilirsiniz. wmi code creator (http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=8572)

VBScript, C # ve ,. NET oluşturabilir. Şimdi code creator’un kullanımına geçelim.

Code creator’u kurduktan sonra karşımıza gelen ekran da code language hangi dilde sorgu yapılacağı seçilir.


Resim-1

Target computer kısmından bu sorgunun local demi yoksa uzak bir bilgisayardan mı yapılacağı belirlenir.


Resim-2

Namespace kısmından sorgunun gerçekleştirileceği dil seçilir.

Resim-3

Class kısmından sorgunun gerçekleştirileceği sınıf seçilir.

Resim-4

Sınıf olarak BIOS seçtikten sonra BIOS un hangi özelliği hakkında sorgu yapılacağı seçilir aşağıdaki örnekteki gibi


Resim-5

Resim-5 de görüldüğü gibi sağ kısımda code gösterilmekte. Target Kısımına gelip remote computer seçildiğinde Resim-6 da ki gibi ip sini yazdığımız makine için sorgu gerçekleşecektir.

Resim-6

Full name kısmına üzerinde sorguyu gerçekleştirmek istenilen makinenin ismi veya ipsi yazılır. Domains kısmına client’ın ait olduğu domain yazılır.


Resim-7

WMI Code cretor ile de wmı filter sorguları gerçekleştirilebilir. Hazır kodunuzu artık için kullanabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc728909.aspx

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Neslihan Türkeri, İstanbul doğumluyum. Üniversiteye kadar olan eğitimimi İstanbul'da tamamladım. Kocaeli Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyken sektörde çeşitli firmalarda çalıştım. Üniversiteyi bitirdikten sonra sistem ve network eğitimi aldım ve bilişimle ilgili şirketlerde çalıştıktan sonra Türkiye'nin en iyi bilişim kurumu olan Bilgeadam'da eğitmenlik yapmaktayım. Verdiğim Eğitimler -Bilgisayar Mimarisi ve Ağ Teknolojileri Temelleri -Bilgisayar Yönetimi ve Kullanıcı Desteği -Sunucu Sistemleri Yapılandırma -Sunucu Sistemleri Yönetimi -HP Sunucu Teknolojileri ve Yönetimi -Cisco Ağ Teknolojileri -Microsoft Exchange Server Yönetimi -Microsoft ISA Server Yönetimi Verdiğim Seminerler Windows Small Business Server Ailesi Windows Home Server Internet Information Services 7.5 Windows PowerShell 2.0

Yorum Yap