1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Group Policy Modeling Nedir? Neden Kullanılır?

Group Policy Modeling Nedir? Neden Kullanılır?

Uygulayacağınız Group Policyleri kullanıcı ve bilgisayarlara uygulamadan önce ile simule edebilirsiniz yani uygulanacak ’nun sonuçları ile ilgili bir rapor elde edebilirsiniz. Aynı zamanda bir kullanıcı ya da bilgisayarı içinde başka bile Organazation Unit’e taşımanın veya bir güvenlik grubuna eklemenin sonuçlarınıda simule edebilirsiniz. Bunun yanında filter , Group Policy çakışmaları, inheritance yani miras olayları da ile görüntülenebilir. ’e Group Policy management console dan erişim sağlanır.


Resim-1

Group Policy Management\Group Policy Modeling üzerinde mouse sağ klick ile Group Policy Modeling Wizard seçilir.


Resim-2

Group Policy Modeling başlangıç ekranı Next ile ilerlenir.


Resim-3

Domain Controller Selection ekranında Show domain controllers in this domain seçeneği sonuçlarını simule etmek istenilen domain seçilir. This domain controller ile domain controller seçilir.


Resim-4

and Computer Selection ekranında information kısmında kullanıcılar modellenmek istenilen container girilebileceği gibi kısmına spesifik bir kullanıcıda girilebilir. Aynı ayarlar Computer information kısmı içinde söz konusudur.


Resim-5

Advanced Simulation Options kısmında simulasyonun içine slow network connection ( detection) ve loopback processing durumlarınıda katabilirsiniz ( detection ve loopback processing ile ilgili ayrıntı bilgiyi mshowto’da ki detection makalesinden ve loopback processing makalesinden elde edebilirsiniz)


Resim-6

User tabından simülasyona eklenmesini istediğiniz security gruplarını add tab’ı ile ekleyebilirsiniz.


Resim-7

Wmi filters for users tabında kullanıcılar için simulasyonun içine wmi filter da dahil edilir.


Resim-8

Wmi filters for Computers tabında computer’lar için simulasyonun içine wmi filter da dahil edilir.


Resim-9

Summary of selections tabı yapılan ayarlar ile ilgili özet sunar.


Resim-10

Finish ile işlem sonlandırılır.


Resim-11

Oluşturulan Group Policy görüntülenir. Summary tabında raporu inceleyebilirsiniz. Details tabında detaylı ayarları görebilirsiniz. Query tabında da simulasyonu oluşturulurken yapılan ayarlar görüntülenir.

Başka bir Group Policy makalesinde görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc728909.aspx

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Neslihan Türkeri, İstanbul doğumluyum. Üniversiteye kadar olan eğitimimi İstanbul'da tamamladım. Kocaeli Üniversitesi Fizik bölümü öğrencisiyken sektörde çeşitli firmalarda çalıştım. Üniversiteyi bitirdikten sonra sistem ve network eğitimi aldım ve bilişimle ilgili şirketlerde çalıştıktan sonra Türkiye'nin en iyi bilişim kurumu olan Bilgeadam'da eğitmenlik yapmaktayım. Verdiğim Eğitimler -Bilgisayar Mimarisi ve Ağ Teknolojileri Temelleri -Bilgisayar Yönetimi ve Kullanıcı Desteği -Sunucu Sistemleri Yapılandırma -Sunucu Sistemleri Yönetimi -HP Sunucu Teknolojileri ve Yönetimi -Cisco Ağ Teknolojileri -Microsoft Exchange Server Yönetimi -Microsoft ISA Server Yönetimi Verdiğim Seminerler Windows Small Business Server Ailesi Windows Home Server Internet Information Services 7.5 Windows PowerShell 2.0

Yorum Yap