1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. StorageCraft ShadowProtect ile Incremental Backup Nasıl Alınır?

StorageCraft ShadowProtect ile Incremental Backup Nasıl Alınır?

Sizlerle bugün ile Incremental Backup almayı göreceğiz. Incremental Backup’tan bir önce ki yazımda bahsetmiştim. Yedeklemesini yapacağımız makinenin üzerinde İlk öncelikle konsolunuza bakıyoruz.


Resim-1

Yedeklerimizi alacağımız Ağ üzerindeki yeri seçiyoruz.  Hedefler >  Ekle


Resim-2

Yedekleme Görevlerine gelip Yeni diyerek Hangi kısmı Volumu’u yedekleyeceğimizi seçiyoruz. “C” diyerek devam ediyoruz.


Resim-3

“C” yi nereye yedekleyeceğimizi seçiyoruz. Sizde Ağ üzerinde belirlediğiniz kısmı seçin ve İleri diyoruz.


Resim-4

Sürekli (Incremental) artımlı diyerek seçiyoruz. VSS kullan diyoruz. 60 dakikada bir Ek Incremental alıyoruz.


Resim-5

Şimdi Çalıştır” diyerek oluşturduğumuz göreve Son diyerek hemen çalışmaya başlayacaktır.


Resim-6

Bahsetmiş olduğumuz gibi ilk öncelikle full backup alacaktır. Böylelikle Full backup üzerinden Incrementallarımızı alacaktır.


Resim-7

Yedekleme bittikten sonrasında Ağ Üzerindeki Hedef dizinimizde Backup’ımızı görüyoruz.


Resim-8

Şimdi kaynak makinemizde bir klasör
ve txt belgesi oluşturup yeni bir Incremental alalım. Dosyaları oluşturduktan sonra Göreve Sağ klik yapıp Çalıştır ( Artımlı ) diyoruz.


Resim-9

Incremental görevimizi de tamamlamış bulunmaktayız. Dikkat edilmesi gereken nokta görev 13 sn de gerçekleşmiş. Full backup’a göre değişen noktayı backuplamış olduk.


Resim-10

Görüldüğü gibi C_VOL-b001-i002.md5 ve C_VOL-b001-i002 oluşturulmuş burada .md5 dosyası disk üzerinde nerede kaldığını gösteren işarettir. Yeni bir Incremental alındığı zaman en son yazılan .md5 sayfasına bakacaktır. Önemli bir detaydır. Zarar gördüğü zaman sonrasındaki Incrementallara dönüş yapılamamaktadır.


Resim-11

StorageCraft ShadowProtect ile Incremental backup almayı tamamladık.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yalova’da doğdu. Aslen Trabzon/OF’ludur. Eğitim yılları Yalova’da geçti Yalova Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünde okumuştur. Kişisel Güvenlik ve Microsoft Sistem Ailesi hakkında seminerler ve eğitimler vermektedir. Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karışı Mücadele Derneği Yalova İl Temsilciliği yapmıştır. Outsource kaynaklı bir çok kuruma destek vermeye devam etmektedir. Şuan da ise Stratus Bilişim Sistemleri Ticaret A.Ş Bussines Continuity tarafında çalışmaktadır. Aynı zamanda Network Akademi’de Trainer olarak görev almaktadır. MCP, MCSA ve MCSE sertifikalarına sahiptir.

Yorum Yap