1. Anasayfa
 2. Haberler

Steve Ballmer’dan Önemli Açıklamalar ile Bing


0

iPhone, Google, Bing, Firefox, fazlası: Microsoft patronunun hepsi için söyleyecek bir şeyleri var. Microsoft’un CEO’su Steve Ballmer gazeteciler ile SMX West Konferans’ında bir araya gelerek Bing üzerine soruları cevapladı.

Elbette en çok merak edilen arama motoru Bing’in karlılığı oldu. Google ile rekabet için Microsoft’un 5 milyar dolar yatırdığı arama motoru şu an zarar ediyor. Ancak Ballmer, Bing’in kar elde edeceğine inanıyor.

“Microsoft karında aramanın payı gittikçe artacak. Şimdi geliriyle giderini denkleştirmeye çalışıyoruz, sonra karlılığı ve ardından da payını arttıracağız.” Diyen Ballmer, Bing’in yaygınlaşması için uyguladıkları kampanyalar ve çeşitli platformlarla yaptıkları anlaşmalar hakkında da bilgi verdi.

Yapılan en önemli kampanya, reklamlara tıklanarak yapılan alımlarda bir miktar para iadesi sağlayan CashBack programı. Ballmer bu uygulamanın işe yaradığını ancak bekledikleri ölçüde fantastik sonuçlar sağlamadığını aktardı.

Bing para dağıtıyor!

Steve Ballmer CashBack üzerinde değişiklikler yapmaya devam edeceklerini ama en önemli unsurun reklamların uygunluğu olduğunu belirtti.

Reklam uygunluğu gösterilen içerik ve kullanıcı tercihlerine uygun reklam gösterimi demek. Yani kullanıcının ilgisini çeken reklamlar ile hedef kitleye ulaşmak. Bu alanda Yahoo üzerinde Bing sonuçlarının ve ardından Microsoft reklamlarının gösterilmesiyle karlılığın arttırılması bekleniyor.

Bu çalışmalar sürerken Bing’in daha 9 aylık olduğunu da göz ardı etmemek gerekiyor.

Gazetecilerin sorusu üzerine Mozilla Firefox’ta da Bing arama motoru olmasını istediklerini ve doğru insanlarla iletişim içinde olduklarını aktardı. Safari de hedefler arasında…

Steve Ballmer ve Steve Jobs görüştü mü?

Ballmer, Steve Jobs ile görüşme dedikodularını da yanıtladı ve oldukça çılgın spekülasyonlar yapıldığını belirtti. iPhone üzerinde Bing çalışmaları ise sürüyor.

Ballmer bunlara ek olarak cep telefonu markalarıyla anlaşmalarının çok başarılı olduğunu belirtti.

Özellikle BlackBerry modellerinde Verizon Wireless ile yapılananlaşmanın beklenenden çok daha değerli bir trafik sağladığını aktaran Ballmer, aslında bütün mobil platformlardan beklenenin ötesinde bir başarı gördüklerini söyledi.

Google’ın Android’ine gelince, o işin biraz zor olduğunu Ballmer da kabul ediyor. Android, Google hizmetlerine bağlı olmadan Android olamıyor. Özellikle Nexus One pek mümkün görünmüyor.

Bütün bunlara ek olarak arama uzun vadede karlılığının nasıl değişeceğini de sorduklarını ve takip ettiklerini söyleyen Ballmer “Bu ilginç bir soru, mesela 5 yıl sonra daha büyük bir paya sahip olabiliriz ama arama motorları da daha az karlı olabilir” dedi.

Bilgi için: Microsoft
Telefon: (212) 258 59 98 pbx

Kaynak: veteknoloji.com

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir