1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Gustav Projesi ile Yine Microsoft Farkı!!


0

Adı garip ama kendisi muhteşem… Piksel piksel boyamaya ya da Photoshop’a gerek yok; işte Gustav. Microsoft Paint’in Windows 7 ile birlikte elden geçirilmesi, kullanıcıları sevindirmişti. Şimdi ortaya çıkan project Gustav ise 7’den 70’e herkesin ilgisini çekecek bir gelişme. Çoklu dokunmatik, gelişmiş grafik ve simülasyon algoritmaları sayesinde mümkün olan bu teknoloji inanılmaz imkanlar sunuyor.

Corel Paint’e benzetilebilir ancak çok daha gelişmiş; sanal fırçaların her kılı simüle ediliyor. Sanal fırçalar, sanal bir tuval ve sanal boyalar ile ama gerçek hayattaki gibi resim yapmak mümkün.

Boyaları alıp karıştırıyorsunuz hatta parmağınızı dokunmatik ekrana bastırarak boyayı parmağınıza bulaştırıyor, bastırıp sürerek yayıyorsunuz! İnanılmaz doğal ve eski kuşak ressamların, PhotoShop öğrenmeden yeni çağa adım atmasını sağlayacak bir uygulama bu.

Project Gustav aslında Microsoft’un eski bir hayali ama ancak yeni hayat bulabiliyor.

Microsoft mühendisleri masaüstü bilgisayarlar bu derece gelişmiş bir simülasyonu kaldıramayacağı için uzun süre ertelemişler. Sonuçta hem çok çekirdekli işlemciler, hem de gelişmiş ekran kartları bunu mümkün kılmış.

DirectX 11 teknolojisi ve bunu destekleyen ekran kartları, gelişmiş paralel işlem yeteneklerinin bu tür uygulamalarda kullanılmasına imkan tanıyor. Project Gustav, ekran kartının gücü ile sistemi zorlamadan çalışıyor.

Kaynak: Hurriyet Teknoloji

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

Yazar Hakkında

Burak Ceylan 1981 yılında Sivas'da doğdu. 1998 yılında öğrenimine başladığı İstanbul Üniversitesi Sualtı Teknolojisi Bölümü, bilgisayar ile olan tanışıklılığında bir dönüm noktası oldu. MCSE:2003 sertifikasına sahip olan Burak Ceylan şu an özel bir kuruluşta Teknoloji Uzmanı olarak çalışmaktadır.

Yorum Yaz