İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. SQL Server’da Operatör Tanımlamak ve Uyarıları Mail Atmak

SQL Server’da Operatör Tanımlamak ve Uyarıları Mail Atmak

sqlserver

Sql Server’da herhangi bir eksiklik ya da hata oluştuğunda bildirimler ile geri dönüş almak önemlidir. Data akışı ve işlemlerin sağlık işlenmesi içi küçük uyarıları değerlendirmek büyük sıkıntıların önüne geçebilir. Sql Server’da ise bu işlemlerin iki ayağı bulunuyor. Uyarının ne olacağına karar vermek ve bu uyarıların hangi Operatör’e gideceğini bilmek. Temelde e-posta ile uyarı göndermek bir SQL Server uyarısı ayarlamak çok adımlı bir işlemdir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta SQL Server Agent’ın düzgün kurulduğundan ve çalıştığından emin olmak. Önemli bir nokta olarak Sql Server üzerinde mail konfigürasyonlarının düzgün bir şekilde tanımlanmış olmalıdır. Bildirimleri gönderme işlemleri mail üzerinden tamamlanacaktır.

Resim 1 

İşlemleri gerçekleştireceğimiz Server’a bağlantımızı gerçekleştirdikten sonra SQL Server Agent altındaki Operators klasörüne sağ tıklayın ve ardından bir operatör oluşturun.

Resim 2 

Formda, operatör için bir ad girin ve mail adresini de doldurun.  İsimin altına bir e-posta adresi ekleyin. (Grup e-posta adresini veya tek bir e-posta adresini belirleyebilirsiniz. Mailler arasına “;” koyarak birden fazla mail adresine bildirim gitmesini sağlayabilirsiniz.) Sayfayı ve net gönderme adresi alanlarını boş bırakabilirsiniz.Birden fazla operatör oluşturabilirsiniz, ancak benzersiz olması gerekir, yani operatörlerin adları farklı olmalıdır.

 

Resim 3

Operator tanımladıktan sonra Sql Server Agent’a Properties penceresini açarak Alert System üzerinden mail profile’ı aktif ediyoruz.

 

Yaptığımız değişikliklerin aktif olabilmesi için Sql Server Agent’a sağ tıklayıp Restart ederek yeniden başlatıyoruz.

Resim 4

Resim 5

Operatör tanımladıktan sonra Uyarı tanımlama işlemine geçiyoruz. Agent altından yine New Alert’e tıklayarak uyarı ekranını açıyoruz.

Resim 6

Çok fazla işlem türleri için uyarı gönderebiliriz. Bu yazı için ben Tempdb üzerindeki büyümeyi takip edebilmek adına bir uyarı tanımladım.

Resim 7

Uyarıların tanımladığımız Operator’e gönderilmesi için Response kısmında ilgili alanı seçiyoruz.

Resim 8

Bu uyarıların gönderilebilmesi için Options kısmından E-mail olarak yapılacağını belirtiyoruz.  Sistemimiz aktif hale geliyor.  Artık bildirimleri almaya hazır hale geldik.

Resim 9 

Eğer tanımlama işlemlerini düzgün gerçekleştirmiş isek yukarıdaki görüntü sizinde mail adresinizde yer alacaktır. Sql Server üzerindeki sıkıntıları görebilmek ve daha sıkı takip edebilmek adına elinizi güçlendirecektir.

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı http://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz

 

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Karaman doğumluyum. Lisans eğitimimi Cumhuriyet Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemlerinde tamamladım. Lisans eğitimimi tamamladıktan sonra Ankara'da bir yazılım firmasında yaklaşık 1.5 yıl çalıştım. Daha sonra İstanbul'da Erp ürünleri destek ve satışını yapan bir firmada çalıştım. Şu an bilişim sektöründe DMC Teknoloji bünyesinde Sql Server Database Administrator olarak çalışmaktayım. Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server alanlarında makaleler yazmakla birlikte Mshowto Podcast çalışmalarına katkıda bulunuyorum.

Yorum Yap