1. Ana Sayfa
 2. SQL Server
 3. SQL Server 2008 R2 Database Mail Özelliği

SQL Server 2008 R2 Database Mail Özelliği

Bu makalemizde SQL Server 2008 ‘in Database mail özelliğinin nasıl yapılandırılacağı  hakkında  bilgi sahibi olmaya çalışacağız. Bilindiği üzere SQL  Server 2000 ile tanıştığımız bu özellik gün geçtikte gelişmeye devam ediyor. SQL Server 2000’den hatırlayanlar bilir bu özelliği kullanabilmemiz için bir mapi alt yapısına ihtiyaç duyuyorduk. Artık SQL Server 2005 ile bu özelliğin artık smtp sunucular aracılığı ile veritabanlarımızın üzerinde yapılan son değişiklikler hakkında haberdar  olmaya başladık.

Bu özelliği kullanabilmek il için olarak SQL Server Management Studio çalıştırıyoruz.


Resim-1

Configure Database Mail diyerek yapılandırmaya başlıyoruz.


Resim-2

Karşımıza Database Mail Wizard’ı çıkıyor Next diyerek bir sonraki adıma devam ediyoruz.


Resim-2

Smtp sunucu tanımlama,varolan profili yönetme ve sitem parametrelerini kullandığımız ekrandayız. İlk defa bu özelliği kullanacağım için Set up Database Mail by performing  the follow task işaretleyerek devam ediyoruz.


Resim-4

Bir sonraki aşamada smtp sunucu bilgilerini hareketlerin logların gönderileceği mail adresini port ve şifresini belirleyerek devam ediyoruz.


Resim-5

Yukarıda belirlemiş olduğumuz bilgilerin bir profile dönüştüğünü görmekteyiz. Next diyerek devam ediyoruz. Eğer istersek burada birden fazla profil oluşturabiliriz.


Resim-6

İlgili yetkilendirmeleri yaparak devam ediyoruz.


Resim-7

Gerekli parametrelerin tanımlandığını görmekteyiz next diyerek devam ediyoruz.


Resim-8

Oluşturulan profil yapısı hakkında smtp sunucusu profil ismi ve hesabın isimlerinin özetini görmekteyiz next diyerek devam ediyoruz.


Resim-9

Profil  başarıyla yapılandırıldı.


Resim-10

Database Mail özelliğinin üzerinde sağ tıklayarak bir test mailinin örneğini görmekteyiz.


Resim-11

Bu makalemizde SQL Server 2008’in Database Mail Özelliği ile bir sunucumuzda oluşan bir hatanın bize e-mail yolu bildirilmesi konusuna değindik bir sonraki SQL makalesinde yeni özelliklerden bahsetmeye devam ediyor olacağız

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Takasbank da Sanallaştırma Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap

Yorumlar (3)

 1. Benim ilk yazdığım makaleydi SQL Mail ve SQL Mail Agent’ı Yapılandırmak 🙂 üzerinden neredeyse 9 yıl geçmiş 🙁 sistemuzmani.com’da çok güzel işler çıkarıyorduk ve ço kaliteli bilgiler yayınlıyorduk. Bugün ki gibi herkes hoca , herkes yazar değildi 🙂

  Ellerine sağlık Onur güncel sürümdeki yapılandırmayı çok güzel anlatmışsın.

  http://sistemuzmani.com/Categories/Details.aspx?CatId=1000000005&TabIndex=2

 2. hocam teşekkür ederim 🙂 Kimin öğrencisiyiz 🙂 ( Mustafa kara seminer’inden altıntı. Her sistem uzmanının bilmesi gereken bir konu )

 3. 4 sene önce

  Merhaba,

  Güzel anlatımınız sayesinde tanımlama işlemini gerçekleştirdim. Anca test maili gönderemedim. Aceba nenden olabilir.