İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. SQL Server Saving Changes Is Not Permitted Hatası ve Çözümü

SQL Server Saving Changes Is Not Permitted Hatası ve Çözümü

SQL Server 2012 de proje için tablo hazırlarken tabloyu kayıt ettim fakat tablomun ID kolonuna Primary Key (Birincil Anahtar) vermemiştim daha sonra tabloyu açıp ID kolonuma birincil anahtar verdim fakat ;


Resim-1

Bu şekilde bir hata aldım ve çözümünü sizlerle paylaşacağım. Öncelikle bu hatayı almamızın sebebi SQL Server kurarken default (varsayılan) ayarlar ile kurulum yapmak ve bu yarları değiştirmediğimizden tablo düzenlemesine izin verilmemesidir.

Hatanın Çözümü


Resim-2

Tools menüsünden Options seçeneğini seçiyoruz.


Resim-3

Designers seçeneklerinden “Prevent saving changes that require table re-creation” seçeneğini boş olarak değiştiriyoruz. Kayıt ettikten sonra sorun ortadan kalkıyor.

Not: Hata SQL Server 2012 sürümünde alınmıştır. Tablonuzun içerisinde verilerin birbirine bağlı olduğu kolonlar bulunuyor ise, veri tabanı boyutu yüksekse ve eğer veri tabanı daha önceki sürümlerden implement edilmiş ise; bu işlem “text” verilerin bozulmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle önce bu durumlarda veri tabanınızın yedeğini alınız.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Merhaba,
    Öncelikle bu hata değil bir uyarıdır. Diğer bir değişle bir koruma mekanizmasıdır. Kaldırdığınız dikkatli okursanız tablonun yeniden create edileceği durumları önle diyor. Yani tablo üzerindeki bazı değişiklikler tablonun yeniden create edilmesini gerektiriyor. Bu sebeple özellikle production ortamında bunu büyük bir tablo üzerinde kutucugu kaldırarak yaparsanız büyük soruna yol açarsınız. Bunun yerine gerekli değişikliği TSQL ile yapmayı deneyin