İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. Pivot Şeklinde Gelen Sorguyu Unpivot Hale Dönüştürme

Pivot Şeklinde Gelen Sorguyu Unpivot Hale Dönüştürme


Ruijie Teknoloji Günü

Pivot fonksiyonu SQL Server 2005 ile birlikte hayatımıza giren bir fonksiyondur. Özellikle raporlamalarda çapraz sorgular çıkarmamız gerekebilir. Bu işlemi bazı raporlama araçlarıyla kolaylıkla yapabiliriz. Peki ya T-SQL de nasıl olacak? T-SQL ile yapabilmemiz için ise doğru adres pivot- unpivot fonksiyonlarıdır.

Bir örnek ile açıklayalım.

Elimizde ürünlerin senelere göre adet bilgisini tutan aşağıdaki tablo olsun.


Resim-1

Şimdi bu tabloyu unpivot hale getirelim.


Resim-2

Görüldüğü üzere çok basit bir fonksiyonla tablolarımızı unpivot hale getirebiliyoruz. Bu fonksiyon çok fazla kullanılmasa da özellikle büyük ve karmaşık tablolarda çoğu zaman hayat kurtarıcı olabiliyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Şeyda Ocak, lisans eğitimini Sakarya Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünde, yüksek lisans eğitimini ise Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Bilişim Mühendisliği bölümünde tamamlamıştır. Veri tabanı yazılımı ve raporlama dünyasına üniversitenin ilk yıllarında aldığı SQL Server veri tabanı eğitimleri ile başlayan Şeyda, sektörün önde gelen firmalarında İş Zekası alanında Microsoft teknolojileri üzerine çalışmış, şu anda Türkiye Finans Katılım Bankası’nda Veri Ambarı ve Yasal Raporlamalar Yönetici Yardımcısı olarak görev almaktadır.

Yorum Yap