İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Microsoft Azure
  3. Microsoft Azure Platformundan Microsoft SQL Server’a Database Taşımak Nasıl Yapılır?

Microsoft Azure Platformundan Microsoft SQL Server’a Database Taşımak Nasıl Yapılır?


Merhabalar, bu yazımda sizlere platformunda oluşturulan veri tabanının Microsoft platformuna nasıl taşıyabileceğimizi anlatacağım. Öncelikle Microsoft Azure hesabımıza giriş yapıyoruz.


Resim-1

SQL veri tabanımızı oluşturuyoruz.


Resim-2

Bilgileri girdikten sonra check işaretine tıklayıp ilerliyoruz.


Resim-3


Resim-4

Bilgilerimizi girdikten sonra check işaretine tıklıyoruz, veri tabanı ve veri tabanımızın yer alacağı Server oluşturuluyor.


Resim-5


Resim-6


Resim-7

Export edeceğimiz veri tabanı dosyası uzantısının “.bacpac” olduğunu görmekteyiz. Bu uzantı Microsoft SQL Server üzerinde aldığımız veri tabanı script dosyalarına benzer bir yapıdadır. Bir veri tabanı içerisinde bulunan yapıları içerisinde barındıran şemadır. Check işareti ile ilerliyoruz.

azuree
Resim-8

Check işaretini tıklıyoruz ve yapılar oluşturulup veri tabanımız export ediliyor. Storage içerisinde bulunan veri tabanı dosyamızı almak için “CloudXplorer” yazılımı ile Storage hesabımıza bağlanacağız. Yazılımı http://clumsyleaf.com/products/cloudxplorer adresinden indirebilirsiniz.


Resim-9


Resim-10

Bağlanmak için hesap adı ve güvenlik anahtarı istemektedir. Bunları almak için Azure portalına dönüyoruz.


Resim-11


Resim-12


Resim-13


Resim-14

Microsoft SQL Server Management Studio’yu açıp lokal Server’ımıza bağlanıyoruz.


Resim-15


Resim-16

Next seçeneği ile ilerliyoruz.


Resim-17

Dosyamızın yolunu belirtiyoruz ve Next seçeneği ile ilerliyoruz.


Resim-18

Azure ortamında bulunan veri tabanımızı bilgisayarımıza taşımış olduk. Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle iyi çalışmalar.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap