İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. SQL Server Formatmessage Kullanarak Mesajınızı Özelleştirin

SQL Server Formatmessage Kullanarak Mesajınızı Özelleştirin

3204_3204_mssql-(1)-en-us-en-US
1

2008 sürümünden bu yana SQLServer ile hayatımızdadır. Sys.messages tablosunda var olan tanımlanmış bir mesajdan bir mesaj oluşturmak için kullanılır. fonksiyonu RAISERROR deyimi ile aynıdır.

Sözdizimi:

FORMATMESSAGE ({msg_number | ‘msg_string’}, [param_value [,… n]])

Msg_string’in maksimum uzunluğu 2047 karakterdir. Mesaj 2047’den fazla charcater içeriyorsa, o zaman sadece ilk 2044 karakteri gösterecek ve bir üç nokta ekleyecektir.

Mesaj kullanıcının herhangi bir yerel sürümünü bulamazsa, mesajın yerelleştirilmiş bir sürümünü bulamazsa, ABD İngilizcesi sürümünü kullanır.

Declare   @v1 varchar(50) = ‘MSHOWTO.ORG’ , @v2 int = 2019
SELECT   FORMATMESSAGE ( ‘Metinsel değer : %s  ‘ ,   @v1 )   AS   Mesaj
SELECT   FORMATMESSAGE ( ‘Sayısal değer  : %i ‘ ,   @v2 )   AS   Mesaj

Resim-1

Geçtiğiniz değişken, yer tutucu tarafından desteklenmiyorsa bir hata atar.

Declare @v1 varchar(50) = ‘MSHOWTO.ORG’
( ‘Sayısal değer : %i ‘ , @v1 ) AS Mesaj

Resim-2

FormatMessage, kendi özel mesajınızı yazmak için kullanışlıdır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGS : FormatMessage, select FormatMessage, ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap