1. Ana Sayfa
  2. SQL Server
  3. Powershell DbaTools Modülü Versiyon Yükseltmesi Nasıl Yapılır ?

Powershell DbaTools Modülü Versiyon Yükseltmesi Nasıl Yapılır ?

dbatools-624x304
JFORCE - Dell Technologies İşbirliği Başlıyor!

Powershell ile SQL Server yönetimi için DbaTools modülünü kullanıyor olabilirsiniz. Yakın zamanda (dün – 20/06/2019 ) tarihinde dbatools modülünün 1.0 versiyonu yayınlandı. Peki kullandığınız dbatools modülünün versiyonu nedir ve nasıl yeni versiyona geçiş yapabilirsiniz size bu yazımızda anlatıyor olacağım.

Öncelikli olarak dbatools’un kurulu olması gerekli =) Kurulu değil ise buradaki yazıdan nasıl kurulum yapabileceğinizi öğrenebilirsiniz.  Kurulu ise aşağıdaki komut ile versiyon bilgisini öğrenebiliriz.

Get-InstalledModule -Name “DbaTools”

-1

Resimde gördüğünüz gibi 0.9.834 versiyonun kullanıyoruz, peki kullanımımızı yeni versiyona nasıl yapacağız? ( Versiyon geçmişlerini buradan görebilirsiniz )

Yönetici olarak bir powershell açıp aşağıdaki komutu çalıştırmanız versiyon yükseltmeniz için yeterli olacaktır.

Install-Module -Name dbatools -force

Komutun çıktısı aşağıdaki şekildedir.

Resim-2

İşlem tamamlandıktan sonra tekrar versiyon kontrolünü tekrar yapalım.

Resim-3

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi dbatools modülü için versiyon işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştirmiş olduk. En önemli geliştirme ise Azure bağlantısının artık bu versiyon ile gelmiş olmasıdır. Powershell ve DbaTools kullanarak artık Azure veritabanlarımızı da yönetebiliyoruz.  Ayrıca 13 yeni komut geldi. Yeni eklenen komutların listesi ise aşağıdaki gibidir.

– Add-DbaDbRoleMember

– Get-DbaDbRole

– New-DbaDbRole

– New-DbaInstanceRole

– Remove-DbaDbRole

– Remove-DbaDbRoleMember

– Remove-DbaInstanceRole

Detaylarını #mshowto da paylaşıyor olacağız fakat merak ediyorsanız, change log’dan  inceleybilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs:dba, dbatools, dbatools 1.0, , sql server yönetimi

JFORCE - Dell Technologies İşbirliği Başlıyor!
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Milenyumdan beri ilginç bir merak duygusu ile başlayan bilgisayar ve teknoloji dünyası merakı sayesinde eğitim yaşantımı doğup büyüdüğüm Düzce'de geçirdim. Sonrasında Düzce'nin kendimi geliştirmek adına yeterli imkanlara sahip olmadığından İstanbul'a gelip Bilge Adam Eğitim Kurumlarından Yazılım ve Veritabanı eğitimi aldım. Eğitimimi tamamlarken çeşitli Windows ve Web uygulamaları geliştirdim. Sırası ile Sentez Yazılım, Nebim Yazılım, Ciceksepeti, Doğan Holding, Kariyer.Net, TurkNet gibi firmalarında Yönetici / Müdür pozisyonlarında farklı ünvanlarda ( Yazılım Geliştirici / Raporlama ve Veritabanı Yöneticisi gibi) görev aldım. Şimdilerde ise DMC Bilgi Teknolojileri firmasının Kurucu Ortaklığını ve Veritabanı Danışmalığı Hizmeti vermekteyim.

Yorum Yap