İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Güvenlik Ürünleri
  3. Sophos XG Firewall Kayıt ve Aktivasyon İşlemi

Sophos XG Firewall Kayıt ve Aktivasyon İşlemi

102918_1041_SophosXGFir2.png

Bugün ki makalemde sizlere bir ’ın kayıt ve aktivasyon işlemlerinin nasıl yapıldığını göstereceğim, yazacağım demiyorum çünkü çok fazla web ara yüz kullanacağımız için bende bolca ekran görüntüsü aldım ve bunlar üzerinden sizlere anlatım yapacağım. İsterseniz başlayalım eğer ID niz yoksa https://id.sophos.com/web/register adresine erişiniz.

Resim-1

İlgili alanları doğru şekilde doldurduktan sonra “Register” butonuna tıklayınız. Tarafınıza doğrulama maili gelecektir.

Resim-2

Size Sophos’tan gelen doğrulama e-mail’indeki linke tıklamanız gerekiyor ve ben doğrulama linkine tıklıyorum.

Resim-3

Doğrulama mailindeki bağlantıyı tıkladığınızda sistem sizi parola belirleme ekranına yönlendirecektir. Uygun şekilde parolanızı belirleyiniz.

Resim-4

Parolanızı belirledikten sonra My Profile ekranına ulaşacaksınız ve böylelikle kayıt işlemini tamamlamış olacaksınız.

Resim-5

Şimdi de size Sophos için Demo lisans nasl oluşturuluyor onu göstermek istiyorum. Web Tarayıcınızdan https://secure2.sophos.com/en-us/products/next-gen-firewall/free-trial.aspx adresine gidin ve oluşturmuş olduğunuz Sophos ID ile oturum açın. Açılacak olan formu doğru şekilde doldurun.

Resim-6

Görev, şirket ve diğer bilgileri de giriyorum.

Resim-7

Karşınıza çıkacak olan ekrandan denemek istediğiniz ürüne ilişkin Setup dosyalarını indirebilirsiniz.

Resim-8

Demo lisans anahtarınız kayıtlı olduğunuz mail adresinize iletilecektir.

Resim-9

Şimdi sıra Demo lisans aktivasyonuna geldi şimdi bu işlemin nasıl yapıldığını göreceksiniz.

Not: Lisans Aktivasyon işlemi için Sophos XG Firewall’un internete bağlı olması gerekmektedir. Lisans aktivasyonu yapılmadan cihaz yapılandırma işlemi yapılamamaktadır.

Port A üzerinden bağlandığınız donanıma https://172.16.16.16:4444 adresinden erişin.

Resim-10

Basic Setup bağlantısı üzerinden Default WAN Zone olarak yapılandırılmış olan Port B network bilgilerini girin ve cihazınıza internet bağlantısı işlemini tamamlayın.

Resim-11

Tarafınıza mail yoluyla iletilmiş Lisans Seri Numaranızı ilgili sütuna yazarak “Activate Device” bağlantısını tıklayın.

Resim-12

The Device Activated Successfully uyarısını gördükten sonra “Register Device” bağlantısını tıklayın.

Resim-13

Açılan ekranda Sophos ID niz yok ise oluşturabilir, Daha önceden oluşturulmuş bir Sophos ID niz var ise oturum açabilirsiniz.

Resim-14

Alışık olduğumuz güvenlik yöntemlerinden birisi ve bizim gerçek bir kullanıcı olduğumuzu doğrulamamızı istiyor.

Resim-15

Açılan ekranda ilgili alanları doğru şekilde doldurun.

Resim-16

“Initiate License Syncronization” bağlantısı ile lisans senkronizasyonunu başlatın.

Resim-17

Lisans Senkronizasyonu tamamlandıktan sonra “Click Here” butonu ile cihazınızı yapılandırmaya başlayabilirsiniz.

Resim-18

Karşımıza ağ yapılandırma sihirbazı çıkıyor ve start butona basarak başlıyoruz.

Resim-19

Sophos Account’unuz altında register ettiğiniz cihaza ilişkin bilgileri bulabilirsiniz.

Resim-20

Bu yazımda son olarak size gerçek bir lisans aktivasyonun nasıl gerçekleştirildiğini göstereceğim. Öncelikle https://id.sophos.com adresi üzerinden Sophos ID niz ile oturum açın.

Resim-21

My Applications > My Sophos > Network Protection > View Devices menüsünden kayıtlı cihazlarınıza ulaşarak lisans aktivasyonu yapacağınız cihaz için “Subscribe” butonuna tıklayın.

Resim-22

Açılan ekranda “Add Subscription” butonuna tıklayın.

Resim-23

Açılan ekranda tarafınıza mail yoluyla ulaşan lisans anahtarını yazarak “Verify” ve “Activate” butonları ile aktivasyonu tamamlayın.

Resim-24

Bu makalede uçtan uca Sophos XG Firewall için demo hesabı için kayıt olmayı sonrasında aktivasyona ve yapılandırmaya kadar adımları göstermiş oldum.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Sophos,Sophos XG Firewall,,,,,,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Eren ERTAŞ, Üniversite öncesi tüm öğrenimini Konya’da tamamlayarak, Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi Bölümünden Mezundur. Üniversite Eğitimi esnasında ATM Bilgisayar, Vektörel Bilişim gibi bilişim sektörünün farklı firmalarında Çözüm Danışmanı, Birim Müdürü ve Eğitmen olarak görev almıştır. Dünyanın tek seferde yapılan en büyük Hastahane Kompleksi olan Bilkent Şehir Hastahanesinde BT Şefi olarak çalışmıştır. Şu an DMZ Bilişim LTD ŞTİ'de Presales&Proje Müdürü ve Technical Team Lead olarak çalışmakta olup aynı zamanda Freelance olarak Danışmanlık'ta vermektedir. Uzmanlık alanı olan Sophos Güvenlik Çözümleri, Engenius Kablosuz Çözümleri, Allied Telesis Network Çözümleri, Microsoft Exchange, Office 365, Windows Server ve Microsoft Azure konularında birçok kurum, firma ve kişiye teknik eğitim vermiştir. Özellikle Türkiye’nin önde gelen kurum ve firmalarında Güvenlik, Sanallaştırma, Mesajlaşma ve Cloud Teknolojileri üzerine başarılı projelere imza atmıştır. Güvenlik Çözümleri, Microsoft Office 365, Messaging, Productivity ve Windows Server alanında Uzman ve Aynı Zamanda MCT olarak birçok firmaya eğitim ve sunum gerçekleştirmiştir. Birçok kurumsal firma, etkinlik ve lansmanda eğitmen, konuşmacı, moderatör olarak yer almıştır. Sahip olduğu başlıca sertifikalar: Sophos Certified Architect ve Trainer, Engenius Certified Architect ve Trainer, MCT Alumni | Productivity, Communication MCSE | Office 365, Windows Server 2012 MCSA | Office 365 Administration, Windows Server 2012 MCTS

Yorum Yap