1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. MVC Url Helpers Nedir Nasıl Kullanılır? Bölüm-29

MVC Url Helpers Nedir Nasıl Kullanılır? Bölüm-29

111218_1841_MVCUrlHelpe1.png

Bu yazımda sizlerle metotlarının neler olduğunu ve nasıl kullanıldığını inceleyeceğiz.

?

MVC projelerinde Url yönlendirmeleri yapmak için Razor ve C# tarafında kullanılan metotlara Url Helpers adı verilmektedir.

Resim-1

Layout dosyamızın içerisinde Css ve Script dosyalarına veya sitemizin diğer sayfalarına linkler verip sayfalara ulaşım sağlamaktayız. Bu linkler standart olarak Html formatı kullanılarak yaptığımız linklerdir. Url Helpers sayesinde Razor olarak MVC platformunun özelliklerini kullanalım.

Nedir?

Url Content, projemizde bulunan Css ve Script dosyalarımızı projeye eklerken kullanacağımız Url Helper metoduna verilen isimdir.

Resim-2

Örneğimizde ki gibi Razor işareti ile beraber metodumuzun içerisinde Url adresimizi belirtelim.

Url Action Nedir?

Url Action, projemizde bulunan linkler herhangi bir Controller içerisinde bulunan metodunu çağırmak için kullanılan metotlara verilen isimdir.

Resim-3

Url Action kullanırken öncelikle ActionResult ismini daha sonra hangi Controller içerisinde kullanılıyor ise parametre olarak belirterek kullanmaktayız.

Route Url Nedir?

Route Url, Mvc projemiz çalıştırılırken ilk olarak hangi Controller içerisinde bulunan ActionResult metodunun çağrılacağını belirlemek için yönlendirme işlemi yapan metoda verilen isimdir.

Resim-4

Örneğimizde olduğu gibi hangi Controller içerisinde hangi Action metodunu çalıştıracağımızı veya ilk olarak hangi Route(Yönlendirme) ayarını kullanacağını belirtebiliyoruz.

Url Helpers kullanımlarını ve örneklerini görmüş olduk. Bir sonra ki yazımızda Html Helpers metotlarını öğreneceğiz.

Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: mvc, ,,,,url helpers,url content,,,actionresult,url helpers nedir,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap