İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. MVC FileResult ve FileContentResult Nedir Nasıl Kullanılır ? Bölüm-12

MVC FileResult ve FileContentResult Nedir Nasıl Kullanılır ? Bölüm-12

032818_2050_MVCFileResu3.png

Bu yazımda FileResult ve FileContentResult yapısını inceleyeceğiz.

FileResult Nedir ?

projelerinde kullanıcılara dosya içeriklerini göstermemizi sağlayan veya yüklü olan dosyaları indirmelerini sağlayan metot tipidir.Resim-1

Projemizde bir Controller oluşturalım. Dosya adlı bir klasör ve içerisinde bir metin dosyası oluşturalım. FileResult metodumuza dosya yolunu verelim ve projeyi çalıştıralım.

Resim-2

Dosya içeriğimize yazmış olduğumuz içeriği ekranda görüntülemiş olduk. Yazmış olduğumuz metoda ikinci parametre olarak örnekteki gibi tipini belirtmemiz gerekmektedir. Eğer tarayıcı dosyayı yorumlayamıyor ise örneğimizde ki gibi ekrana yazmaz dosyanın indirilmesini sağlar.

FileContentResult Nedir ?

MVC projelerinde kullanıcılara dosya içeriklerini göstermemizi sağlayan veya yüklü olan dosyaları indirmelerini sağlayan metot tipidir. Herhangi bir dosyayı Array olarak okuyarak kullanıcıya sunmak istersek bu yöntemi kullanmalıyız.


Resim-3

Dosyamızı Array yapısında okuyalım ve dosyamızı kullanıcıya yönlendirelim. Projemizi çalıştıralım.

Resim-4

Projeyi çalıştırdığımızda dosyamız indirilmektedir ve dosyayı açtığımızda metin dosyasına yazmış olduğumuz ifade karşımıza gelmektedir.

Böylece Mvc ortamında dosya işlemlerini görmüş olduk.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: mvc, ,asp.net mvc,microsoft,,razor,view ,unit test,visual studio community,mvc proje,fileresult, result,filecontentresult, file content result,mvc action result,action result

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap