İlginizi Çekebilir
NHibernate Nedir?
  1. Ana Sayfa
  2. ASP.Net
  3. MVC HttpStatusCodeResult HttpUnauthorizedResult ve HttpNotFoundResult Nedir Nasıl Kullanılır ? Bölüm-11

MVC HttpStatusCodeResult HttpUnauthorizedResult ve HttpNotFoundResult Nedir Nasıl Kullanılır ? Bölüm-11

032818_2045_MVCHttpStat4.png

Bu yazımda , ve HttpNotFoundResult yapısını inceleyeceğiz.

HttpStatusCodeResult Nedir ?

projelerinde kullanıcılara Http durumlarını göndermemizi sağlayan metot tipidir.


Resim-1

Projemizde bir Controller oluşturalım. Bu Controller içerisinde Http değeri döndürmek için HttpStatusCodeResult döndüren metodumuzu yazalım. Bu metot içerisinden HttpStatusCode adında bir Enum değerimiz mevcuttur. Sitemizde yapılan çeşitli işlemlerin sonucunu burada kullanıcıya aktarabiliriz. Burada kullanıcıya Forbidden hatası döndürelim. Projemizi çalıştıralım.

Resim-2

Bu metodumuz ile kullanıcıya Http hatası döndürerek kullanıcının erişmek istediği yere izninin olmadığını belirttik.

HttpUnauthorizedResult Nedir ?

MVC projelerinde kullanıcılara yetkilendirme durumlarında Http çıktıları göndermemizi sağlayan metotlardır.


Resim-3

Projemizde bir Controller oluşturalım. Bu Controller içerisinde Http değeri döndürmek için HttpUnauthorizedResult döndüren metodumuzu yazalım. Projemizi çalıştıralım.

Resim-4

Bu metodumuz ile kullanıcıya Http hatası döndürerek kullanıcının erişmek istediği yere izninin olmadığını belirttik. Bu metodu web servis işlemlerinde ya da kullanıcının erişim izni olmayan yerlerde kullanabiliriz.

HttpNotFoundResult Nedir ?

MVC projelerinde kullanıcılara sayfanın bulunamaması durumunda Http çıktıları göndermemizi sağlayan metotlardır.

Resim-5

Projemizde bir Controller oluşturalım. Bu Controller içerisinde Http değeri döndürmek için HttpNotFoundResult döndüren metodumuzu yazalım. Projemizi çalıştıralım.


Resim-6

Kullanıcıya erişmek istediği kaynağın veya sayfanın olmadığı mesajını gönderdik. Böylece programda Http uyarısı göndermemizi sağlayan metotları öğrenmiş olduk.

Bir sonra ki yazıda görüşmek dileğiyle.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: mvc, ,,,,razor,,,,, httpstatuscoderesult, httpunauthorizedresult,httpnotfoundresult

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Servan Oral, 1991 yılında Diyarbakır’da doğdu. Üniversite öncesi öğrenimini Malatya’da tamamladı. Dicle Üniversitesi ve Atatürk Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. .Net Developer olarak birçok firmada görev almıştır. MSHOWTO bünyesinde yazar olarak görev yapmaktadır. Uzmanlık alanları olan; Bilişim Güvenliği, Microsoft Azure, Microsoft Visual Studio, C# .Net, Asp.Net, Cloud Computing, Microsoft Azure SQL, Microsoft SQL Server, MVC .Net alanlarında yazarlık yapmakta ve etkinliklerde uzmanlık alanlarında konuşmacı olarak görev almaktadır. MCP sertifikası bulunmaktadır.

Yorum Yap