1. Ana Sayfa
  2. Server 2012
  3. Server 2012 R2’de Örnekler ile FTP Server Kurulumu

Server 2012 R2’de Örnekler ile FTP Server Kurulumu

Server 2012 R2‘de FTP Server kurulumu hakkında örnekler vererek bir anlatım yapmak istiyorum. Öncelikle kurulum ile başlayıp sonrasında bu servisin nasıl kullanılacağına dair örnekler vererek yazıyı bitiriyor olacağım.

Server Manager ekranın da “Add roles and features” e ulaşın.


Resim-1

Before You Begin karşılama ekranını Next ile geçin.


Resim-2

Installation Type bölümün de “Role based or feature-based installation” seçerek Next ile devam ediyorum.


Resim-3

Server Selection ekranın da yüklenilecek olan rolün hangi sunucuya yükleneceğini belirtmemiz isteniyor. Benim ortamım da henüz bir sunucu olduğundan ben Next ile devam ediyorum. Eğer ki sizin ortamınız da farklı sunucular da var ise başka bir sunucuya buradan kurulum yaptırabilirsiniz. Bu özellik de Windows Server 2012 ile birlikte hayatımıza girdi.


Resim-4

Server roles ekranın da “Web Server (IIS)” seçip Next ile devam ediyoruz.


Resim-5

Features bölümün de her hangi bir şey eklemeyeceğimiz için Next ile geçiyoruz.


Resim-6

Web Server Role ekranın da yüklenilecek olan rol ile alakalı bilgi ve uyarıları belirtmektedir.


Resim-7

Role Services ekranın da Web Server (IIS) a ait yüklenecek olan bileşenlerin listesi mevcuttur. Burada FTP
Server rolümüze ait bileşenleri ekliyoruz ve Next ile devam ediyoruz.


Resim-8

Confirmation ekranın da “Restart the destination server automatically if required” i işaretleyerek Install diyoruz.


Resim-9

Kurulum işlemi başarıyla tamamlandı Close diyerek kurulum penceresini kapatıyoruz.


Resim-10

Daha sonra Internet Information Services ‘i çalıştırıyoruz. Bunun için başlata IIS yazmanız yeterlidir.


Resim-11

IIS üzerin de konsol(sunucu) üzerinde sağ tıklayarak New Add FTP site diyoruz.


Resim-12

Oluşturulacak olan FTP sitemiza bir isim veriyoruz. Daha sonra FTP için erişilecek klasörün dizinini gösteriyoruz ve Next ile devam ediyoruz.


Resim-13

Binding and SSL Settings ekranın da FTP yayını yapacak olan adres ve port bilgilerini belirtebiliriz ben bu makale de default değerleri bırakıyorum, ayrıca SSL ile güvenli bağlantı gerçekleştirebiliriz fakat hali hazır da bir SSL sertifikam olmadığı için ben No SSL seçerek Next ile devam ediyorum.


Resim-14

Authentication ekranın da Anonymous yada Basic‘i seçmiyorum güvenlik açığı yaratmamak adına. Bu Microsoft tarafından da önerilmeyen bir durumdur. Authorization bölümünden All Users seçerek Active Directory ortamımda ki tüm kullanıcıların FTP ‘ye bağlanmalarına izin veriyorum.

Diğer seçenekler ise;

All Users : Bu seçenek ile Active Directory üzerindeki tüm kullanıcılara Ftpye erişim imkanı verilir. DC olmayan ortamlarda Local kullanıcılara erişim imkânı verir.

Anonymous User : FTP ‘ye gelen tüm isteklere cevap verir.

Specidied roles or users groups: Bu seçenek ile seçilen kullanıcı ve gruplara erişim hakkı sağlanır.

Specified users: Bu seçenek ile seçilen kullanıcılara izin verilir.


Resim-15

Finish diyerek yapılandırmamızı sonlandırıyoruz. Bu adımdan sonra ftp yayın yaptığımız sunucu üzerinden FTP:\\127.0.0.1 şeklinde bağlanabiliriz.


Resim-16

Lokalden testimiz başarılı bir şekilde gerçekleştirildi. Ortamda ki her hangi bir Client’imiz da FTP erişimi gerçekleştirilecekse öncelikle 21 portuna izin vermemiz yada Windows firewall kapatılması gerekmektedir. Eğer ki ortamınız dışından da ftp sunucusuna erişilecekse firewall cihazınız ya da ADSL modem ‘iniz üzerinden de 21 portuna izin vermeniz gereklidir. Ortam içerisinde FTP sunucusuna erişim sağlamak için ben Windows
firewall devre dışı bırakıyorum ve ortam da bulunan Windows 8.1 Client’im ile test ediyorum.

NOT: Windows Firewall devre dışı bırakma işlemi önerilmeyen bir durumdur ben test ortamımda kullandığım için bu şekilde yapıyorum, fakat gerçek bir ftp sunucusu oluşturulacaksa muhakkak firewall kuralı yazılması ve gerekli olan 21 nolu porta sadece izin verilmesini öneririm.


Resim-17

Gördüğünüz gibi Client’im üzerinden kullanıcı adı ve şifrem ile giriş yaparak ftp yayınına giriş sağladım. Eğer isim ile de girilmesi istiyorsanız bunun için DNS Server‘inizden FTP sunucusu için bir A kaydı oluşturulması gereklidir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1987 İstanbul-Eyüp doğumluyum, evli ve 1 çocuk babasıyım. 2003 yılından bu zamana kadar çeşitli firmalar da danışmanlık, sistem ve network uzmanı olarak görev aldım. Şu anda İstanbul, Zeytinburnu’nda uluslararası cam kalıbı imalatı yapan bir firma da IT sorumlusu olarak çalışmaktayım. Microsoft tarafın da MCP ve MCS unvanlarına sahibim, ayrıca 2013 sonun da MCSE eğitimimi bilişim eğitim merkezinden aldım.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Gayet açıklayıcı makale.