1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. Server 2012’de Arayüzden Meta Data Cleanup (GUI) Nasıl Yapılır?

Server 2012’de Arayüzden Meta Data Cleanup (GUI) Nasıl Yapılır?


Ruijie Teknoloji Günü

Server 2012’de GUI üzerinden Metadata Cleanup nasıl yapılır kısaca buna değineceğiz. Eğer bir Domain Controller’ımıza hiçbir şekilde erişemiyorsak böyle bir durumda bu DC’yi AD den temizlemek gerekir. NTDSUTIL ile yaptığımız işlemi GUI ile nasıl yaparız şimdi buna bakacağız.

Sırayla aşağıdaki adımları izleyin.


Resim-1


Resim-2


Resim-3

Advanced Features’ı açın.


Resim-4


Resim-5


Resim-6

Protect object from accidental deletion işaretliyse kaldırın.


Resim-7


Resim-8


Resim-9


Resim-10


Resim-11


Resim-12


Resim-13


Resim-14


Resim-15

Sonra diğer DC’ların birbirleriyle Replica olup sildiğiniz DC’nin bütün DC’lerden temizlendiğini kontrol edip gerekiyorsa artık aynı DC ı yeniden kurabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

www.microsoft.com

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ozgul Group firmasında Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktayım. 2001 den bu yana BT sektöründeyim. Bu zamanın büyük bir kısmında Sistem Entegratörlüğü yapan Bilişim firmalarında proje ve sistem kurulum departmanlarında çalıştım. Birçok firmada Microsoft ürünleriyle ilgili sistem kurulum projelerinde bulundum. 2013 başlarından bu yana da MSHOWTO ailesinin bir üyesiyim.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Arka plandaki connectionlar, directory ile bağlantılar, kalıntıların temizlenmesi için Ntdsutil, kullanılmak zorundadır. bu şekilde çökmüş bir dc temizlenmiş olmaz