0

Windows Server 2003’te kullanılan Replication Monitor aracının Windows Server 2008 üzerine nasıl kurulduğunu ve Replikasyon trafiğinin ne şekilde incelenebileceğini bu yazıda inceleyeceğiz.Öncelikle Windows Server 2003 Cd mizi, 2008 sunucumuza takıp, Kök dizinden Support\Tools a girip, SUPTOOLS.MSI’ı sunucumuza yüklüyoruz.


Resim-1

Uyumluluk ile ilgli bizi uyarıyor, Run Program diyip uygulamayı yüklüyoruz.


Resim-2

Klasik Welcome ekranımız. Next’e basıp ilerliyoruz.


Resim-3

Lisans ekranımız. “I Agree”  diyerek Next ile ilerliyoruz.


Resim-4

Organizasyon bilglerini girip “Next” ile ilerliyoruz.


Resim-5

Tool’u yükleyeceğimiz bölümü seçip “Install Now”  ile kurulumu başlatıyoruz.

Kurulum bittiktesn sonra kurulum yaptığımız Directory’e ulaşıp Replmon.exe aracını çalıştırıyoruz. Orjinal Konumu =  “C:\Program Files(x86)\Support tools\replmon.exe”


Resim-6

Replication Monitor üzerinde “Monitored Server” tabında “Add Monitored Server” ekranını tıkladık.  Bu ekranda “Search the directory for the server to add” e tıklayıp, domainimizin otomatik olarak bilglerinin gelmesini sağladık.

Next e tıklayıp ilerliyoruz.


Resim-7

Domainimizde bulunan Domain Controller lar listelenmektedir. Finish diyerek Replikasyon trafiğimizi incelemeye başlayabiliriz.


Resim-8

Site’larımızı genişlettiğimizde “Replication Failure:  The reason is : RPC Server is Unavailable” hatasını görüyoruz. Yani bizim Additional DC ile şu an bağlantımız bulunmuyor ve dolayısı ile Replikasyonlarımız gerçekleşmiyor.


Resim-9

Gerekli kontollerimizi yaptıktan sonra Site ımızın uzerinde Sağ tıklayıp “Synchronize with this Replication Partner” ile replikasyonumuzu tetikleyebiliriz.


Resim-10

Replikasyonun başladığını belirten uyarımız.


Resim-11

Ekranımızı yenilediğimizde “The last replication was attempt was successful” yazısını görüyoruz. Şu an Domain Controller’larımız birbirleri ile haberleşiyor ve birbirlerinin Replikası olabiliyorlar.

Gördüğümüz üzere Replication Monitor Server 2008 sistemimizde de çalışan ve Replikasyon trafiğimizi izlemek için faydalanabileceğimiz basit bir tool.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

1985 Adana doğumluyum. Marmara Üniversitesi ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi mezunuyum. 2005 yılından beri aktif olarak IT sektöründeyim. Şu an Microsoft TechNet Türkiye Forumlarında Modaratörlük yapıyorum. MCT, MCSE, MCTS ve HP ML/DL Series APS sertifikalarına sahibim.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir