İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Server 2008 R2 Folder Redirection Nedir? Nasıl Yapılandırılır?

Server 2008 R2 Folder Redirection Nedir? Nasıl Yapılandırılır?


Ruijie Teknoloji Günü

Folder redirection domain ortamındaki kullanıcılarınızın roaming profilini, desktop, start menu, documents, pictures, music, videos, favorites, contacts, downloads, links, searches, saved games klasörlerini networkte belirlenen bir klasör içinde tutulmasını sağlar.

İlk önce networkte bir paylaşım açılır. Açılan paylaşıma klasöre erişim sağlayacak kullanıcılar eklenir ve minimum read, write izni vermek yeterlidir.


Resim-1

Group Policy Managment console üzerinde default domain policy editlenerek user configuration\windows settings\folder redirection tabını gelinir. Hangi klasör üzerinde yönlendirme işlemi gerçekleştirilecekse mouse’u sağ tıklanıp properties seçilir. Bu makalede örnek olarak documents klasörü üzerinde ayarlar yapılacaktır.


Resim-2

Basic seçeneğinde herkesin klasörünü aynı konuma yönlendirir Advanced seçeneğinde ise her kullanıcı için ayrı bir klasör oluşturur.


Resim-3

Paylaşımdaki klasörün yolu yazılır. Paylaşım yolunun yazıldığına dikkat edilmeli.


Resim-4

Folder redirection policy’sinin Windows 2000, Xp ve Server 2003 lerde geçerli olması istenirse Settings sekmesinde ki “Also apply redirection policy to Windows 2000…” alanı işaretlenmeli. Apply edilerek ok ile işlem sonlandırılır. Kulanıcı logoff ,logon olduğunda artık documents klasöründeki verileri paylaşımdaki bizim oluşturduğumuz redirection klasöründe tutulacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

http://technet.microsoft.com/tr-tr/library/cc728909.aspx

 

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Neslihan Türkeri, İstanbul doğumluyum Kocaeli Fizik bölümü mezunuyum .Fizik bölümu öğrencisiyken sektörde çeşitli firmalarda çalıştım .Üniversiteyi bitirdikten sonra sistem ve network eğitimi aldim sistem ve network alaninda eğitimler ve danişmanliklar verdikten sonra Bilişim sektöründe finans kurumlarında calıştım ve calısmaktayim

Yorum Yap