1. Ana Sayfa
  2. Server 2008
  3. Server 2008’de ISCSI ile High Availability (Clustering) Sağlayın! – Bölüm 5

Server 2008’de ISCSI ile High Availability (Clustering) Sağlayın! – Bölüm 5

Dördüncü bölümde File Server yapmış ve NYC-NODE2 sunucusunu ’a dahil etmiştik. Serimizin bu son makalesinde ise bir paylaşım klasörü oluşturup onu ’a dahil edeceğiz.
1) Failover Cluster Management konsolundan ClusterFS’e sağ tıklayın ve Add a Shared Folder seçeneğine tıklayın.


Resim-1

2) Provision a Shared Folder Wizard ekranında Shared Folder Location sayfasında Location bölümüne path girin. (F:\Test) ve Next tuşuna basın.


Resim-2

3) NTFS Permissions, Share Protocols, sayfalarında istediğiniz izinleri ve ayarlamaları yapıp Next tuşu ile geçin. SMB Permissions sayfasında Administrators have Full Control; all other users and groups have Read Access kutucuğunu işaretleyin ve Next tuşuna basın.


Resim-3

4) DFS Namespace Publishing sayfasında istediğiniz uygulamaları ayarlayıp Next tuşuna basın. Create tuşuna basarak paylaşılmış klasörünüzü oluşturabilirsiniz.


Resim-4

Artık bu lokasyonda oluşturmuş olduğunuz kritik dosyalarınız Cluster ile  güvenli ve yüksek erişilebilirlik bakımından  sürekliliği sağlanmıştır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu. Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl bir eğitim merkezinde Microsoft MCSE eğitmenliği yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra,Mayıs 2010 tarihinden itibaren Superonline Bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP-Virtualization MCT MCSE:2003 M-S MCSA:2003 M-S MCTS: Vista Configuration CCNA

Yorum Yap