0
Dördüncü bölümde File Server cluster yapmış ve NYC-NODE2 sunucusunu Cluster’a dahil etmiştik. Serimizin bu son makalesinde ise bir paylaşım klasörü oluşturup onu cluster’a dahil edeceğiz.
1) Failover Cluster Management konsolundan ClusterFS’e sağ tıklayın ve Add a Shared Folder seçeneğine tıklayın.


Resim-1

2) Provision a Shared Folder Wizard ekranında Shared Folder Location sayfasında Location bölümüne path girin. (F:\Test) ve Next tuşuna basın.


Resim-2

3) NTFS Permissions, Share Protocols, sayfalarında istediğiniz izinleri ve ayarlamaları yapıp Next tuşu ile geçin. SMB Permissions sayfasında Administrators have Full Control; all other users and groups have Read Access kutucuğunu işaretleyin ve Next tuşuna basın.


Resim-3

4) DFS Namespace Publishing sayfasında istediğiniz uygulamaları ayarlayıp Next tuşuna basın. Create tuşuna basarak paylaşılmış klasörünüzü oluşturabilirsiniz.


Resim-4

Artık bu lokasyonda oluşturmuş olduğunuz kritik dosyalarınız Cluster ile  güvenli ve yüksek erişilebilirlik bakımından  sürekliliği sağlanmıştır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir