1. Ana Sayfa
  2. Server 2008

Server 2008’de ISCSI ile High Availability (Clustering) Sağlayın! – Bölüm 5


0
Dördüncü bölümde File Server cluster yapmış ve NYC-NODE2 sunucusunu Cluster’a dahil etmiştik. Serimizin bu son makalesinde ise bir paylaşım klasörü oluşturup onu cluster’a dahil edeceğiz.
1) Failover Cluster Management konsolundan ClusterFS’e sağ tıklayın ve Add a Shared Folder seçeneğine tıklayın.


Resim-1

2) Provision a Shared Folder Wizard ekranında Shared Folder Location sayfasında Location bölümüne path girin. (F:\Test) ve Next tuşuna basın.


Resim-2

3) NTFS Permissions, Share Protocols, sayfalarında istediğiniz izinleri ve ayarlamaları yapıp Next tuşu ile geçin. SMB Permissions sayfasında Administrators have Full Control; all other users and groups have Read Access kutucuğunu işaretleyin ve Next tuşuna basın.


Resim-3

4) DFS Namespace Publishing sayfasında istediğiniz uygulamaları ayarlayıp Next tuşuna basın. Create tuşuna basarak paylaşılmış klasörünüzü oluşturabilirsiniz.


Resim-4

Artık bu lokasyonda oluşturmuş olduğunuz kritik dosyalarınız Cluster ile  güvenli ve yüksek erişilebilirlik bakımından  sürekliliği sağlanmıştır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap