0
Üçüncü bölümde Failover Cluster’ı oluşturmuştuk. Şimdi de önemli dosyalarımızın bulunduğu File Server’ımızı cluster yapısı ile güven altına alalım. Öncelikle Cluster’ımız için bir Storage tanımlaması yapmamız gerekiyor. Failover cluster Management konsolunda Storage bölümüne sağ tıklayın ve Add to disk seçeneğinden Cluster Disk 2’yi işaretleyip ekleyin.

1) Failover Cluster Management’i genişletin. Services and Applications seçeneğine sağ tıklayın ve Configure a Service or Application seçeneğine tıklayın.


Resim-1

2) Select Service or Application sayfasında File Server seçeneğini işaretleyin ve Next tuşuna basın.


Resim-2

3) Client Access Point sayfasında Address bölümüne node1 sunucunuz için bir IP verin. (cluster IP’miz 10.0.0.100 idi. Bu yüzden node1’e 10.0.0.101 IP’sini verdik.) Next tuşuna basarak devam edin.


Resim-3

4) Select Storage sayfasında Cluster Disk 2 kutucuğunu işaretleyin ve Next tuşuna basın.


Resim-4

5) Confirmation ve Summary sayfalarını Next ve Finish tuşlarına basarak geçin.


Resim-5

6) Cluster’ımızı oluşturduğumuza göre Failover Cluster Management konsolundan nodes bölümüne sağ tıklayarak Add Node seçeneği ile NYC-NODE2 sunucumuzu ekleyebiliriz. Bunun için, Failover Cluster Management konsolunu açın ve Nodes seçeneğine sağ tıklayın ve Add Node’a tıklayın.


Resim-6

7) Next tuşuna basın ve Select Servers sayfasında ikinci node’unuzun adını yazın ve Add tuşuna bastıktan sonra Next ile devam edin.


Resim-7

8) Validation Warning penceresinde Yes. When I click Next…. Kutucuğunu seçin ve Next tuşuna basın.


Resim-8

9) Run All Tests kutucuğunu işaretleyin ve Next tuşuna basın. Leave the listed services or applications online. kutucuğunu işaretleyip Next tuşuna basın. Confirmation sayfasını Next tuşuna basarak geçin. Configure the Cluster sayfasında Next tuşuna basın ve ikinci node’unuzunda eklendiğini göreceksiniz.


Resim-9

Referanslar

Bu konuyla ilgili sorularınızı alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 0
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Ahmet MUTLU 1976'da İzmir'de doğdu.Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Yüksek Lisans mezunu. 1994 yılında bilgisayar ile tanıştıktan sonra şirketlerin IT departmanlarında çalıştı. 1.5 yıl boyunce yetkili Microsoft ve Cisco eğitim merkezinde eğitmenlik yaptı. 5.5 Yıl Birim Bilgi Teknolojileri T.A.S'nde Teknik Destek Takım Lideri olarak çalıştıktan sonra, Mayıs 2010 tarihinden itibaren SuperOnline bünyesinde çalışmaya başladı. 2007'den beri çeşitli community'ler de yaptığı çalışmalardan dolayı Virtualization dalında Microsoft Most Valuable Professional ödülüne layık görülmüştür. Halen Turkcell grup bünyesinde büyük müşteri portföyünde Pre-Sales Manager olarak çalışmaktadır.

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir