1. Ana Sayfa
  2. Virtual Machine Manager (SCVMM)
  3. SCVMM 2008′in SCVMM 2008 R2′ye Yükseltilmesi

SCVMM 2008′in SCVMM 2008 R2′ye Yükseltilmesi

Mevcut yapınızda kullanmış olduğunuz SCVMM 2008 sürümünü daha güncel ve yeni özelliklere sahip SCVMM 2008 R2 sürümüne yükseltmeye karar verdiniz.İşte bu makalemiz sizlere upgrade işlemi adımlarının neler olduğunu göstermekte.

SCVMM 2008 R2 yeniliklerini merak edenler daha önce blogumuzda yeralan System Center Virtual Machine Manager 2008 R2 Yenilikleri Nelerdir?makalesini okumalıdırlar. SCVMM 2008 R2 ile gelen yenilikler sanal makine yönetimini,performansını bir kaç seviye üstlere çıkarmanıza yarayacaktır.

SCVMM 2008’in kurulu olduğu server’da yapacağınız bir kaç küçük adımla yeni sürüm olan SCVMM 2008 R2’ye sorunsuz upgrade yapabilirsiniz.Artık yükseltme işlemine   başlayalım. Resim-1’de göreceğiniz gibi mevcut yapımızda SCVMM 2008 kurulu.

SCVMM
Resim-1

SCVMM 2008 R2 kurulum DVD’sini  yükseltme yapacağımız sunucuya yerleştiriyoruz. Resim-2’deki gibi SCVMM 2008 R2 kurulum ekranı bizleri karşılamakta.Bu kısımda VMM Server yazısına tıklıyorum.


Resim-2

Yada SCVMM 2008 R2 kurulum DVD’sinin içerisine girip setup.exe’yi çalıştırın.


Resim-3

Lisans sözleşmesini kabul ederek next butonu ile bir sonraki adıma geçiyorum.


Resim-4

Upgrade yapılacak bileşenler tespit ediliyor, yapımızda sadece Virtual Machine Manager Server olduğu için bu bileşenin tespit edildiği görülmekte.


Resim-5

Upgrade işlemi sırasında SQL Server Credentials bölümünde VMM Server 2008 kurarken SQL server kimlik bilgileri girdiyseniz bu bölümede onları yazmanız gerekmekte.


Resim-6

Upgrade işlemi başlıyor,kısa bir süre sonra SCVMM 2008 sürümü SCVMM 2008 R2’ye yükseltmiş olacaktır.


Resim-7

Upgrade işlemi tamamlandı.


Resim-8

Ekran görüntüsünden görebileceğiniz gibi SCVMM 2008 ,SCVMM 2008 R2 ‘ye upgrade edildi.


Resim-9

SCVMM 2008 R2 özelliklerini kullanabilir ve ayarlamaları bu yeni sürümde yapabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Şu an COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap