1. Ana Sayfa
  2. Operation Manager (SCOM)
  3. SCOM 2012 RC’den SCOM 2012 RTM’e Geçiş

SCOM 2012 RC’den SCOM 2012 RTM’e Geçiş


Birkaç gün önce 2012 ailesinin RTM versiyonu yayınlandı. Bundan dolayı geçtiğimiz aylarda ürün ailesinin eski sürümü olan 2012 Configurations Manager RC’den RTM versiyonuna nasıl yükseltme yapılır konulu bir yazı yazmak istedim.


Resim-1

Kurulum sihirbazına bakarsak RC’den RTM geçiş yapılacağı bilgisini bize sunuyor. Her ne kadar test ortamımda olsa test ile kast ettiğim ürünün RC olması, aslında tam bir test için üretim ortamında kullanıyordum.

Dolayısıyla her önemli yada önemini anlayamayacağımız zamanlarda yapılması gerektiği gibi sunucumun Bare-Metal yedeğini aldım!!!


Resim-2

Anlaşmayı kabul ediyoruz ve devam.


Resim-3

Daha öncede kullandığım varsayılan yükleme noktasını seçip devam ediyorum.


Resim-4

Report Viewer eksikliği yaşadım. Hemen alt kısımdaki download link’inden gerekli bileşeni kurdum.

Sistem gereksinimlerinde herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.

Yeni kurulum yapmak isteyenler için tam sistem gereksinimleri listesi yandaki link’te mevcuttur. http://technet.microsoft.com/library/hh205990.aspx


Resim-5

Hemen sonrasında, hesap seçimi. Farklı dizaynlar veya da en iyi pratikler için Operations Manager security guide incelenebilir.


Resim-6

Eğer SCOM 2012 RTM sürümü için veritabanı hizmeti verecek olan sunucunuz farklı bir sunucu ise domain account’u kullanmak durumundayız.


Resim-7

İşlem başladı, bakalım sonuç ne olacak, 22:55’te işleme başlamıştım.


Resim-8

11:23 itibarıyla kurulum tamamlandı. Hızlı bir güncelleme olduğunu düşünüyorum. Peki sırada ne var? Tabii ki;


Resim-9

Ardından konsola baktığımızda Agent’ların update’e ihtiyacı olduğunu görüyoruz.


Resim-10

Agent’ları seçip onayladığımızdan update görevi başlamakta. Burada sunucu sayınıza göre aynı anda tüm agent’ları güncellemek istemeyebilirsiniz. Agent güncellemesinden sonra normal seyrinde işleyişinize devam edebilirsiniz. Yeni sürümünüz artık 7.0.8560.0 olmuştur.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.technet.com

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap