1. Ana Sayfa
  2. Operation Manager (SCOM)
  3. RMS Key’inin Yedeklenmesi

RMS Key’inin Yedeklenmesi


Ruijie Teknoloji Günü

Eğer ortamınızdaki Root Management Server keyinin yedeğini henüz yapmadıysanız bunu mutlaka yapmalısınız. ortamında yer alan veritabanı, kurulan Root Management Server’ın oluşturduğu bir key ile şifrelenmekte, veriler şifrelenmiş bir şekilde veritabanında tutulmaktadır. Olası bir sorun durumunda verilere ulaşabilmek ve SCOM ortamının yeniden kurulabilmesi için bu key’e sahip olmak şarttır.

Yedekleme işlemi için ’nin kurulu olduğu klasöre gidilir ve “” dosyası çalıştırılır.


Resim – 1: SecureStorageBackup.exe Aracı

Sihirbaz çalıştırıldıktan sonra karşımıza gelen ilk ekran bu sihirbaz ile yapılabilecekleri açıklayan Introduction ekranıdır. Sihirbazda ileri gidildiğinde gerçekleştirilecek olan işlem seçilir. Burada Encryption Key’in yedeklenmesi ve geri yüklenmesi olarak iki ayrı işlem vardır.


Resim – 2: RMS Keyi ile Yapılacak İşlemin Seçilmesi

Amacımız RMS Encryption Key’ini yedeklemek olduğu için “Backup the Encryption Key” seçeneğini işaretleyerek Next butonuna basıyoruz.


Resim – 3: Yedeklenecek RMS Keyinin Kaydedileceği Konumun Belirlenmesi

Bu aşamada encryption key’in yedekleneceği konumun belirlenmesi gerekiyor. Önerilen RMS encryption key’in RMS sunucusu dışında bir konuma yedeklenmesidir. Bu sayede RMS sunucu açılamayacak duruma gelse bile Encryption Key kullanılabilir olacaktır. Bu Alana dilersek yerel bir klasör konumu, dilersek UNC network konum bilgisi girebiliriz. Bir diğer önemli nokta ise RMS Encryption Key’in .bin uzantılı olarak yedeklenmesi gerektiğidir.


Resim – 4: RMS Keyini Korumak İçin Şifre Tanımlanması

Sihirbazın bir sonraki aşamasında yedeklenen ’in geri yüklenmesi sırasında kullanılacak olan şifre bilgisi tanımlanmaktadır. Burada kullanılan şifre en az 8 karakterden oluşmalıdır. Bu aşamadan sonra sihirbaz tamamlanacak ve işlemin başarıyla gerçekleştirildiğine dair uyarı mesajı görüntülenecektir.


Resim – 5: SecureStorageBackup Aracının Tamamlanması

 

Bu konuyla ilgili sorularınızı� https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Atıl Gürcan üniversite öğrenimini Manisa Celal Bayar Üniversitesi İİBF İktisat bölümünde tamamlamıştır. Yükseklisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Bilgi Teknolojileri üzerine yapmaktadır. Üniversite öğrenimi esnasında Microsoft Certified System Engineering eğitimlerini alarak sektöre giriş yapmıştır. 2007 Yılında Netron Technology’de Microsoft sistem eğitimleri vermeye başlamış bunun devamında ise 2010 – 2011 yıllarında Sentim Bilişim Teknolojileri bünyesinde Danışmanlık faaliyetlerinde bulunmuş daha sonra BilgeAdam Kurumsal bünyesinde Microsoft ürünlerinde danışmanlık yapmıştır. Şu anda Microsoft Türkiye'de Modern Workplace alanında TSP olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap