1. Ana Sayfa
  2. Operation Manager (SCOM)
  3. Microsoft Operations Manager 2005 Nasıl Kurulur – Bölüm 2

Microsoft Operations Manager 2005 Nasıl Kurulur – Bölüm 2


Ruijie Teknoloji Günü

Kurulumdan önce tam olarak neyi monitör etmek istediğinize karar vermeniz ileriki zamanlarda işlerinizde kolaylık sağlayacaktır. Sadece sunucular mı? Yoksa kullanıcı bilgisayarları da bu kapsamda sizi ilgilendiriyor mu? Kullanıcı bilgisayarı benim için önemli değil diyebilirsiniz ama yakın zamanda müdürünüz size gelip “Parayı verdik aldık programı ama benim bilgisayar devamlı hata veriyor” diyebilir. İşte böyle zamanlardan müdür bilgisayarı da kapsamınız içine girecektir. Karar verdiniz mi sunucu ve kullanılan programların neler olduğuna ve toplam kaç adet olduklarına? Bunlar neden mi çok önemli? Bu sunuculardan ve programlardan gelen mesajların bir veritabanı üzerinde toplanması ve sonrasında sizin isteğinize göre oluşturabileceğiniz raporlar için ilk planlamanızı doğru şekilde yapmanız iyi olacaktır.

 

Disk ve RAM ihtiyacı, ayrıca bu sunuculardan ne tip bilgi toplamak istiyorsunuz? Her gelen rapor şirket ağınızdaki Bandwitdh’den kullanacak, özellikle farklı lokasyonlarda serverlarınız varsa ve bu lokasyonlar size yavaş bir internet bağlantısı üstünden ulaşıyorsa ve bu internet hattınızdan ERP, Mail, Internet kullanımı varsa bu sorulara tutarlı cevaplarınız olmalıdır.Bu tip bilgiler elinizde varsa ve orta büyüklükte bir sisteminiz varsa o zaman 2-3 GB Ram’li 1-2 işlemcili bir server işinizi görebilir. Harddisk konusunda yorum yapmak biraz daha zor ama elinizde tutmak istediğiniz data boyutuna göre bir disk alanı kullanmanız gerekmektedir. max. 30 GB’lık bir data ile çalışır ama önerilen 15 GB’lık bir datadır. Performans için daha detaylı bilgi için http://go.microsoft.com/fwlink/?LinkId=46754 Hardware ve Software olarak sisteminizin yeterli olup olmadığını merak ediyorsanız 2005 CD’si içinde Microsoft Operations Manager 2005 Supported Configurations diye bir bölüm bulacaksınız yada Technet’in için hazırladığı yardımdan da yararlanabilirsiniz http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/mom/mom2005/Library/3f0d942a-da29-4589-849a-853422584767.mspx?mfr=true Service Pack 1 (SP1) supported Configration.

 

Harddisk Seçimi

 

Çok önemli bir konu Harddisk seçimi. Tabiki herşey sizin elinizde IDE, SATA yada sisteminiz destekliyorsa SCSI veya hardware RAID kullanılabilir. RAID 10 ( RAID 1+0 ) yada RAID 5. Bilgiler devamlı agent’lardan gelecek ve sisteme kayıt edileceği için yazma hızı sizin için daha önemli olacaktır. Bu günlük olarak gelen data miktarının sayısı ile ilgili ama benim önerim RAID olmadan yola çıkmayın. Benim kullanımım güvenlikten yana yani işletim sistemi ve program Mirror Disk ve database Raid5 kullanıyor. Bizim çözümümüz şimdilik tek Server için ve kurulumda bu yönde olacak.

 

Kurulum

 

Database gereksinimi minumum SQL 2000 ve SP3a yada bundan daha sonrası. Eğer lisansınız varsa yeni bir SQL kurabilir veya siztemizdeki SQL server’dan yaralanabilirsiniz.

               

Kurulumda A SPID stops responding with a NETWORKIO (0x800) waittype in SQL Server Enterprise Manager when SQL Server tries to process a fragmented TDS network packet diye bir hata alıyorsanız aşağıdaki makaleyi okumanızı tavsiye ederim. http://support.microsoft.com/default.aspx?scid=kb;en-us;884554

Eğer SQL ve MOM aynı bilgisayar üstünde çalışacaksa, SQL Server ve SQL Agent Service’lerinin start durumda olması ve Tempdb, Master msdb database’lerinin kurulu olması gerekiyor. Ayrıca memory kullanımını SQL’e bırakmaktan daha çok manuel bir yapılanmaya gitmek yine performans artışı sağlayacaktır. Bu işlemi yapmak için aşağıdaki bahsi geçen adımları takip edebilirsiniz;

 

· SQL Enterprise manager,

· Microsoft SQL server ve SQL Server group’u açın,

· Ayarlamak istediğiniz server üstünde sağ tuş yapın ve Properties’e girin,

· Memory sekmesinden, Use Fixed memory size (MB)’ı seçip ayarlayın.

 

Tamam artık kurulum zamanı

 

1- Kurulumu yapabilmeniz için Administrator haklarına sahip olan bir kullanıcı ile kurulum yapılacak server’a log on olun.

2- CD sürücüden setup.exe’yi çalıştırın. Önünüze çıkan menüden Check Requisites’a kliklediğinizde, sisteminizin bu kurulum için uygun olup olmadığını kontrol edilir. Örneğin, Web console kullanacaksanız IIS ( Com+, ASP.NET ve standart IIS ), SQL ve servislerinin kurulu olması gerekiyor.

 

Şekil-1

 

Şekil-2

 

3- Kontrol işleminde eksikler giderildikten sonra Install Microsoft Operation Manager 2005’i çalıştıralım ve Next’e klikledikten sonra gelen EULA’yı kabul edelim.

 

Şekil-3

 

4- Installation Options penceresinde Typical veya Custom seçimlerinden bir tanesini seçelim.

5- Eğer kuruluma başlamadan önce 2 no’lu adımı gerçekleştirmediyseniz View Log’a klikleyerek sisteminizi kontrol edebilirsiniz.

6- MOM 2005 için hangi SQL Server’ı kullanacağınıza karar verdikten sonra Next diyerek devam edelim.

 

Şekil-4

 

7- Database büyüklüğünü bu noktada ayarlayabilirsiniz. SQL üzerinde daha sonra Database’i büyütme şansınız olduğu için gelen default değerler ile geçilebilir. Burada MOM’un desteklediği minumum boyutun 300 MB ve Maksimum boyutun 30 GB olduğunu unutmamakta fayda olacaktır.

 

a. Microsoft’a göre en iyi performans 12-15 GB arasında alınabiliyor

b. Ayrıca Microsoft log’lar için ayırdığınız database boyutunun % 20’si kadar boyutta bir log dosyası kullanıyor. Biz burada 1000 yazdık ve 200’de log için ayrılmış durumda.

c. Ayrıca Advanced ayarlarının içinde kurulumu başka bir yere kurmak isterseniz değiştirebilirsiniz.

 

8- Management Group Name penceresinde yazacağınız grup ismi önemlidir. Bu sizin sisteminizi yönetmenizi yardımcı olacak grup ismidir. Eğer birden fazla grubunuz varsa sisteminiz içinde farklı grup isimleri vermeniz gerekmektedir. Bu grup ismi database ile ilişkili olacaktır. Büyük bir sisteminiz varsa isimlendirme çok önemli olacaktır. Bu konuda daha fazla yardım almak için site yöneticilerimizden Boran DÜZGÜN’ün İsimlendirme standartınız var mı? yazısı size yardımcı olacaktır. https://mshowto.org/index.php?option=com_content&task=view&id=209&Itemid=1

 

Şekil-5

 

9- Management Server Action Account penceresinde, monitor edeceğiniz sunuculara kurmanız gereken agent’ın kurulumu esnasında kullanılacak hesap ile ilgili bilgileri girelim. Ayrıca bir program kurulacağı için bu kullanıcı adı diğer bilgisayarlarda Local Administrator hakkına sahip olmalıdır. Bu kullanıcı ile kurulum yapılmayacaksa, kurulum yapılacak bilgisayardaki yerel yönetici hesabı ile de kurulum yapabilirsiniz.

 

Şekil-6

 

10- DAS ayarları, Data Access Server Account penceresinde kullanacağınız hesap ile MOM 2005 ara yüzleri ile database arasındaki iletişimi sağlanacaktır.

 

Şekil-7

 

11- Elimizdeki MOM management lisans sayısını Licenses penceresinde yazalım.

 

Şekil-8

 

12- Error reporting penceresinde hataları otomatik olarak Microsoft’a göndermek için ilk seçeneği seçelim.

13- Active Directory Configuration bölümünde AD’ye kayıtlı olan bütün bilgisayarlar bu grup içine alınsın mı? Yada alınmasın veya ben de AD yok seçeneklerinden bir tanesini seçelim.

 

Şekil-9

 

14- Ve artık kurulum aşaması, install’a klikleyelim.

15- Eğer bir sorun yoksa kurulum bitecektir ve Administrator Console açılacaktır.

 

Kurulum gerçekleştirilmiştir. Artık sisteminizi oturduğunuz yerden izleme vakti geldi.

 

Referanslar

 

MOM 2005 Deployment Guide

http://www.microsoft.com/technet/prodtechnol/mom/mom2005/Library/b7b0c768-64d1-486e-b9ed-7292c9e545f9.mspx?mfr=true

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

System & SAP Basis Administrator

Yorum Yap