1. Ana Sayfa
  2. Operation Manager (SCOM)
  3. SCOM 2007 R2’den System Center 2012 – Operations Manager’a Geçiş

SCOM 2007 R2’den System Center 2012 – Operations Manager’a Geçiş


Günümüzde bir çok firmanın system ve ağ yönetimi ihtiyacını karşılamak için Microsoft System Center ürün ailesinden System Center Operations Manager 2007 ürününü kullandığını görüyoruz. içerisinde gelişen ihtiyaçlar ve / veya yazılımların güncel sürümlerinin sunduğu ek performans veya ek özelliklerden yararlanabilmek adına firmalar SCOM 2007’den System Center 2012 Operations Manager sürümüne geçiş yapmak isteyecektir.

Bu geçiş işleminin standart bir adım adım kılavuzu yoktur, çünkü her kurumun implemente etmiş olduğu SCOM 2007 yapısı farklılık gösterecektir. Bundan dolayı Microsoft bu süreci dört ana kategoride ele almaktadır:

  • Tek sunucu güncelleştirme (basit)
  • Tek sunucu güncelleştirme (kompleks)
  • Dağıtık yapı güncelleştirme (basit)
  • Dağıtık yapı güncelleştirme (kompleks)

Buradaki kategorizasyon içerisindeki basit ve karmaşık yöntemler arasındaki temel ayırım, mevcut sistemin donanımlarının SC 2012 – Operations Manager için istenen minimum donanım konfigürasyonuna sahip olup olmadığına göre izlenecek yolun farklılaşmasıdır.

SCOM yazılımının System Center 2012 Operations Manager’a yükseltilebilmesi Cumulative Update 4 veya daha üst bir güncelleştirme ile mümkün olmaktadır. Yükseltme işlemine başlamadan once topolojide var olan tüm sunucuların bu şekilde güncellendiğinden emin olmak gerekmektedir. Eğer bir SCOM 2007 topolojisindeki bir sunucu gereken minimum donanım veya yazılım yeterliliklerini sağlamıyorsa, örneğin 64 bit yerine 32 bitlik bir donanıma sahipse bu durumda öncelikle topolojiye yeni bir management server eklemek ve mevcut cliantların bu management server’a raporlamasını sağlamak gerekmektedir.

SCOM 2007 R2 Management group üzerinde güncelleştirme aracı çalıştırıldığında sihirbaz mevcut olan SCOM 2007 R2 rollerini tarar ve yapılacak olan güncelleştirmeleri listeler. Aynı zamanda bu araç ile sistemlerin güncelleştirme öncesi gereksinimleri listelenebilir ve uygun olmayan herhangi bir durum varsa bu durumun çözümlenebilmesi için yapılması gereken işlemleri gösterecektir. Ayrıca gerekli olan herhangi bir SCOM 2007 bileşeni daha önceden yüklenmemiş ise sihirbaz bunu da algılayarak güncelleştirme işlemi içerisinde eklenecek özellikler arasına ekleyecektir.

Eğer dağıtık yapıdaki bir management group güncelleştirilecekse, RMS yükseltmesinden önce diğer roller yükseltilmelidir. Böyle bir yapıda RMS sunucusu gereken minimum yeterlilikleri sağlamıyor ise güncelleştirme aracı RMS üzerinde çalıştırılamaz bunun yerine Management Group’un secondary management server üzerinden güncelleştirilmesi gerekmektedir.

Tüm güncelleştirme işlemleri System Center 2012 – Operations Manager tarafından desteklenen konfigürasyonlara göre gerçekleştirilmelidir.

Desteklenen Konfigürasyonlar

System Center 2012 – Operations Manager kurulumu öncesinde işletim sisteminin mevcut tüm güncelleştirmelerinin yapıldığını kontrol edilmelidir. Bunun yanı sıra yükleme veya yükseltme noktasındaki temel kriterler SQL Server tarafından belirlenmektedir.

SQL Server 2008 SP1, SQL Server 2008 R2 ve SQL Server 2008 R2 SP1 sürümleri desteklenmektedir. Bununla birlikte SC 2012 – Operations Manager’a ait veritabanları 32-bitlik sürümlerde tutulamaz. Başka bir deyişle System Center 2012 Operations Manager’ın 32-bitlik veritabanı desteği yoktur.

SQL Server 2008’in Standart veya Enterprise sürümleri desteklenmektedir ancak farklı Operations Manager özellikleri için farklı sürümlerin kullanılması mümkün değildir. Ayrıca SQL Server üzerinde olması gereken Collation ayarı şunlardan biri olmalıdır:

SQL_Latin1_General_CP1_CI_AS, French_CI_AS, Cyrillic_General_CI_AS, Chinese_PRC_CI_AS, Japanese_CI_AS, Traditional_Spanish_CI_AS veya Latin1_General_CI_AS. Bu collationlar dışında herhangi bir collation Kabul edilmemektedir. Burada önemli olan bir diğer unsur ise, bu collationlar veritabanı bazında değiştirilebilse de, Operations Manager 2012 için kullanılan SQL Sunucunun collation ayarları bu şekilde olmalıdır. Aksi takdirde kurulum sırasında hata mesajı verilecek ve SQL Server’ın collation ayarlarını değiştirmek başka bir deyişle master databaseleri yeniden oluşturmak gerekecektir.

SQL server üzerinde yer alan SQL Server Agent servisi başlamış durumda olmalı ve başlangıç tipi otomatik olarak tanımlanmış olmalıdır. Ayrıca bir diğer kısıtlama ise SCOM 2007 Reporting bileşeninin aynı sunucu üzerinde SC 2012 Operations Manager Reporting bileşenine yükseltilemiyor olmasıdır.

Operational Database için tanımlanan db_owner rolü mutlaka bir domain hesabı olmalıdır. Eğer SQL Server Mixed mode olarak çalıştırılıyorsa ve local SQL Server login bilgisi operational database üzerine tanımlanırsa System Center Data Access servisi çalışmayacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı� https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

https://www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Atıl Gürcan üniversite öğrenimini Manisa Celal Bayar Üniversitesi İİBF İktisat bölümünde tamamlamıştır. Yükseklisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Bilgi Teknolojileri üzerine yapmaktadır. Üniversite öğrenimi esnasında Microsoft Certified System Engineering eğitimlerini alarak sektöre giriş yapmıştır. 2007 Yılında Netron Technology’de Microsoft sistem eğitimleri vermeye başlamış bunun devamında ise 2010 – 2011 yıllarında Sentim Bilişim Teknolojileri bünyesinde Danışmanlık faaliyetlerinde bulunmuş daha sonra BilgeAdam Kurumsal bünyesinde Microsoft ürünlerinde danışmanlık yapmıştır. Şu anda Microsoft Türkiye'de Modern Workplace alanında TSP olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir