1. Ana Sayfa
  2. Operation Manager (SCOM)
  3. SCOM 2012 ile Bir Windows Servisi Nasıl İzlenir – Monitör Edilir

SCOM 2012 ile Bir Windows Servisi Nasıl İzlenir – Monitör Edilir

Microsoft’un System Center Ürün ailesinin bir üyesi olan System Center Operations Manager 2012
(SCOM2012) ile birlikte Windows Server 2008 R2 işletim sistemine sahip sunucuda Print Spooler servisi izlenerek durumunu takip etme ve sonrasında alert (uyarı) oluşturup durumdan haberdar olmanın nasıl yapılacağı anlatılacaktır.

SCOM2012 yönetim konsolu açılıp Soldaki menülerden Authoring\Management Pack Object\Monitor kısmına gelinerek sağ tuş yardımıyla create new monitor\unit monitor seçilir.

Resim-1

Bir sonraki ekranda monitör edilebilecek işlemler için seçenekler sunulmaktadır. Burada Windows Services seçeneği altında basic service monitör ü seçerek, alt tarafta management pack kısmında varsa özel olarak oluşturduğunuz management pack seçilir eğer yoksa Default management pack seçildikten sonra bir sonraki adıma geçilir.


Resim-2

Bu ekranda öncelikle oluşturulan monitöre bir isim verelim gerekirse hemen altında bir açıklamada girilebilir.

Monitor Target kısmında izlenecek sunucunun işletim sistemine uygun bir hedef seçilir burada servisi izlenecek sunucunun işletim sistemi Windows Server 2008 R2 olduğundan ben buna uygun bir seçim yapmaktayım eğer istenirse özel durumlar için Select kısmına gelerek birçok hedef seçilebilir.

Alt tarafta Parent Monitor Kısmınada yapılacak işleme uygun bir parent monitör seçilir burada servisin çalışıp – çalışmaması ile ilgili monitör kuralı oluşturulduğundan dolayı Availability seçilerek bir sonraki adıma geçilir.

Resim-3

Bir sonraki ekranda monitör edip uyarı oluşturulacak sunucu ve servis seçilir.


Resim-4


Resim-5

Not: Burada monitör edilecek sunucuda SCOM2012 agent ın yüklü olması gerekmektedir.SCOM2012 veya bir önceki versiyonu olan SCOM2007 de sunuculara agent ın nasıl yüklendiği ile alakalı makaleyi www.mshowto.org adresinde bulabilirsiniz.

Servis seçildikten sonra bir sonraki adıma geçilir.


Resim-6

Bu ekranda servisin durumuna karşılık tanımlar belirlenmektedir. Eğer servis çalışıyor sorun yoksa Healty aksi durum gerçekleşmişse Critical olarak durumu belirtip next ile bir sonraki adıma geçilir.


Resim-7

Bu ekranda servisin durduğu anda alert (uyarı) oluşturulup oluşturulmamasını belirlemek ve bu uyarının seviye durumları seçilmektedir.

Biz Generate Alerts For This Monitor önündeki kutucuğu işaretleyerek servis monitör kuralımızı tamamlıyoruz. Create seçeneğini işaretledikten sonra servis monitörü oluşacaktır .Bu aşamada Sunucuya giderek elle Print Spooler servisini durduralım.


Resim-8

Server 2008 R2 sunucunun servislerinden Print Spooler servisi durdurulur.


Resim-9

SCOM2012 yönetim konsoluna gelerek soldaki menülerden Monitoring\ Active Alert kısmına gelelim.Servisin durduğuna dair uyarı Active Alert Dashboard ekranına düşmüştür.


Resim-10

SCOM üzerinde notification subscription ayarlarınız yapılmışsa aynı uyarı size mail yoluyla gelecektir.


Resim-11

Görüldüğü üzere Scom2012 mail adresinden bilgilendirme maili gelmiştir.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://technet.microsoft.com/en-us/library/hh212753

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik bölümünden mezunum. Üniversite hayatım boyunca bir öğretmen olmak yerine matematiğin uygulamalı alanları olan bilişim, finans ve bankacılık gibi alanlara ilgi duydum. Okulda aldığım bilişim derslerine ek olarak Netron’dan sistem ve ağ uzmanlığı eğitimini alarak bilgi sistemlerinde bir sistem uzmanı olmaya karar verdim. Sırasıyla Netron ve Dünya Göz hastanesinde kullanıcı destek uzmanı olarak görev yaptım. Şuan Albayrak Holding te Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Sahip olduğum sertifikalar ise MCITP, MCITP Server Administrator, MCTS:Windows Server 2008 AD:Configuration. İlgi alanlarım MS Server işletim sistemi ailesi, Exchange Server, Forefront ve güvenlik çözümleri, Sharepoint Server ve başlangıç aşaması olarak Cisco.

Yorum Yap

Yorumlar (1)