1. Ana Sayfa
  2. Operation Manager (SCOM)
  3. SCOM 2012 – Application Performance Monitor Yapılandırması – Bölüm 3

SCOM 2012 – Application Performance Monitor Yapılandırması – Bölüm 3

Makale serimizin son bölümünde, Application Performance Monitoring’in Client-Side Monitoring kısmına bakacağız.

Client Side Monitoring

Daha önceden Server-Side Monitoring özelliğini devreye almıştık, şimdide client-side monitoring özelliğini yapılandırmamız gerekmektedir. Client-Side monitoring web application’ları monitörleyebilmek için JavaScriptleri kullanır.

konsolunuzda Monitoring tabı altında,Application Monitoring klasörünü açın ve ASP.NET Web Application Inventory altında uygulamanızın olduğunu görün.


Resim-1

Şimdi Tasks bölümünden “Check Client-Side Monitoring Compatibility” özelliğine tıklayarak uygulamamızın düzgün bir şekilde monitörlenebildiğini görelim. Task başarılı ile çalıştıktan sonra bir sorun olmadığından emin olun. Ekran görüntüsünü aşağıda bulabilirsiniz.


Resim-2

Client-Side monitörleme uyumluluğumuz başarılı bir şekilde yapıldıktan sonra artık Client-Side monitorin özelliğini yapılandırabiliriz.

Bunun için,Authoring tabı altında,Management Pack Templates bölümünü genişletip .Net Application Performance Monitoring alanına tıklıyoruz ve uygulamamızın üzerinde çift tıklayıp özellikler penceresini açıyoruz. Gelen pencerede Client-Side Monitoring tabına geliyoruz. Uygulamamız için Client-Side Monitoring’i Enable edip Customize butonuna tıklıyoruz.


Resim-3

Customize butonuna bastıktan sonra APM monitoring ile ilgili karşımıza gelecek ekranlar aşağıdaki gibidir.


Resim-4


Resim-5

Monitoring ile ilgili istediğimiz değişiklikleri yaptıktan sonra OK butonuna basarak SCOM konsol ekranımıza dönebiliriz. Bu işlemden bir süre sonra kosolunuzda .NET uygulamamız ile ilgili bazı özelliklerin geldiğini göreceksiniz.


Resim-6

Şimdi konsolda Monitoring alanında,Operation Manager klasörünü açtığın. APM Agent Details klasörü altında Active Alerts’lere tıklarsanız bazı warning alert’lerini görebilirsiniz. Telaşlanmanıza gerek yok bunlar normal alertler. IIS’sinizi restart ederek ve application pool’unuzu temizleyerek bu alertlerden kurtulabilirsiniz.


Resim-7

Bu arada IIS sunucunuz üzerinde logon olup, Servisler bölümüne gelirseniz “ Management APM” servisinin kurulduğunu ve Start olduğunu görebilirsiniz. Bu servis SCOM Agent’ı kurulduğunda otomatik olarak gelmektedir ancak Client-side monitoring özelliğini devreye alırsanız Start olmaktadır.


Resim-8

APM Testi

Şimdi uygulamamız içerisinde bazı hatalı sayfalar yaratarak,SCOM APM özelliğinin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edelim.

Aşağıda yazan kodu bir notepad’e kopyalarak test.aspx olarak kaydedin ve uygulamanızın bulunduğu ana dizine kopyalayın.

<%@ Page language=”c#” %>

<%@ Assembly Name=”System.Data” %>

<%@ Import Namespace=”System.Data.SqlClient” %>

<form id=”Form1″ action=”Default.aspx” method=”post” runat=”server”>

<%

Using(SqlConnection connection = new SqlConnection(“Server=server;Database=database;User ID=user;Password=password;”))

{

Connection.Open();

}

%>

</form>

NOT: .Net IIS tabanlı uygulamalarınızın ana dizini C:\inetpub\wwwroot\uygulamaadı

Test.aspx dosyasını kopyaladıktan sonra sayfayı görüntülemeye çalışıyorum ve aşağıdaki gibi bir hata ile karşılıyorum

http://IIS-LAB/dotnetnuke/test.aspx


Resim-9

Aynı zamanda da SCOM’a aşağıdaki gibi bir alert düşmekte.


Resim-10

Eğer hata mesajının detayları arasında ki mavi ile yazılmış URL’ye tıklarsanız AppDiagnostics ekranı karşınıza gelecek ve hatanızı daha detaylı inceleyebileceksiniz.


Resim-11

Aynı zamanda Performance Counters alanına gelerek uygulamanızın performansını da görüntüleyebilirsiniz.


Resim-12

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1980 yılında doğdum. Başkent Üniversitesi Turizm ve Anadolu Üniversitesi İşletme mezunuyum. 2002 yılından beri IT sektörü içerisindeyim ve 2005 yılından beri MCT unvanına sahibim. Neredeyse tüm özel (Karşıyaka) ve iş hayatım İzmir’de geçti. Çeşitli eğitim merkezlerinde Sistem Uzmanlığı alanında eğitimler verdim. Son olarak Bilge Adam Bilişim Hizmetleri’nde Sistem v Güvenlik Biriminde Birim Müdür Yardımcısı olarak görev yapmaktayım. MCTS, MCSA, MCSE, MCITP, MCT sertifikalarına sahibim. 2 yılı aşkın bir süredir Microsoft Azure alanında MVP ünvanına sahibim. Uzmanlık alanım Microsoft Azure, Office 365 ve System Center ürün ailesidir.

Yorum Yap