1. Ana Sayfa
  2. Operation Manager (SCOM)
  3. SQL Broker Özelliğinin Etkinleştirilmesi

SQL Broker Özelliğinin Etkinleştirilmesi


Ruijie Teknoloji Günü

SQL Server 2005 ile gelen yeni özelliklerden biri olan asenkron işlemleri son derece basite indirger. Böylelikle System Center Operations Manager 2007 R2 yapınızın önemli ölçüde performansı artacaktır. Özelliğini devreye almak için ilk yapmanız gereken Operations Manager database kurmuş olduğunuz SQL sunucusuna logon olmaktır. Daha sonra sunucu üzerinde SQL Server Management Studio çalıştırın ve SQL Server’a login olun.

“New Query” butonuna tıklayın sağ tarafta açılan Query sayfasına aşağıdaki kodu kopyalayıp yada yazıp Execute komutuna tıklayın.

Alter Database <OpsMgr Veritabanının İsmi> SET ENABLE_BROKER

Bu işlem bir süre devam edecektir. Completed succesfuly uyarısı ile başarılı bir şekilde işlem yaptığınızı görün ve Management studio kapatın.

Önemli: Bu işleme başlamadan önce Management Server üzerinden belirtmiş olduğum servisler durdurulmalıdır. SCOM 2007 ve 2012′deki isimlerini de yazdım. OMSDK, OMCFG, HealthService —— (System Center Data Access, System Center Management, System Center Management Configuration)


Resim-1

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mustafa Kara, 1981 yılında Adana'da doğdu. Üniversite öncesi tüm öğrenimini Mersin'de tamamladı. Anadolu Üniversitesi mezunudur. İşletme Yüksek Lisansını (MBA) , Maltepe Üniversitesinde ve Bilgisayar Mühendisliği Yüksek Lisansını da Okan Üniversitesinde gerçekleştirmiştir. Eskişehir'de okuduğu yıllarda Anadolu Üniversitesi Bilgisayar Araştırma Uygulama Merkezi Bilgi işlem departmanında çalışma hayatına başladı. Üniversite sonrası İstanbul'da kendi iş dallarının öncü firmalarında görev aldı. Uzun yıllar boyunca BilgeAdam BTA ve Kurumsal ‘da Sistem ve Network Eğitmeni, Kıdemli Danışman ve Birim Müdürü görevlerinde bulundu. Sonrasında COMPAREX Türkiye'de Teknik Müdür olarak çalışmıştır. Şu anda Mayasoft'ta Teknoloji Çözümleri Direktörü olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanı olan Microsoft System Center Ürün Ailesi, Hyper-V, Exchange Server, Windows Server, EMS, OMS, Azure ve bilişim teknolojilerinin önde gelen diğer üreticileri olan AWS, Veritas (Symantec) Backup Exec, Veeam Backup & Replication, VMware Virtualization, Cisco Routing & Switching, HP Server & Storage, EC-Council CEH ve ITIL Processes Management konularında birçok kişi ve firmaya 15.000 saatin üzerinde teknik eğitim vermiştir. Kamu ve özel sektördeki kuruluşlara projeler gerçekleştirmiş ve bu projelerin bazıları Microsoft tarafında Case Study olarak duyurulmuştur. Türkiye'nin en büyük bilişim portallarında yazıları yayınlanmakta olup MSHOWTO Topluluk Lideri görevini üstlenmektedir. Ayrıca üniversitelerde seminerler vermektedir. Seminer vermiş olduğu bazı üniversiteler: Boğaziçi Üniv.-Yıldız Teknik Üniv.-Marmara Üniv.-Galatasaray Üniv. -Bilgi Üniv. Bahçeşehir Üniv.- Kadir Has Üniv. –Kültür Üniv. –Yeditepe Üniv.. -Kocaeli Üniv.- Akdeniz Üniversitesidir. 2010 yılında çeşitli community'lerde yapmış olduğu çalışmalar neticesinde Microsoft tarafindan MVP ünvanına layık görülmüştür. Sahip olduğu sertifikalar: MVP, MCT, AWS SA, MCITP, MCTS, MCDBA, MCSE+S+M, MCSA+S+M, MCDST, MCP, CCDA, CCNA, HP AIS, HP APS ve CompTIA A+'dır.

Yorum Yap

Yorumlar (1)