1. Ana Sayfa
  2. Operation Manager (SCOM)
  3. SCOM 2012 için SQL Server (2008 R2 SP1 CU5) Reporting Service Yapılandırması (Nasıl Kurulur)

SCOM 2012 için SQL Server (2008 R2 SP1 CU5) Reporting Service Yapılandırması (Nasıl Kurulur)

SCOM, daha önce de olduğu gibi yeni nesil System Center ailesinin de vazgeçilmez bir parçasıdır. Bir nevi olmazsa olmazıdır. Bu yazımda SQL ve SCOM ürünlerinin farklı sunucular üzerinde olduğu yapımı kurarken kurulum sihirbazının bize sorduğu SQL konfigürasyonu açıklamak istiyorum.

Projem için kullandığım yapımda, bir sunucuda SQL Server, bir sunucuda da SCOM barınmaktadır/barınacaktır. SQL Server’ım, 2008 R2 Service Pack 1 ve Cumulative Update 5 versiyonundadır. SQL Server kurulumu vasati bir işlem olduğundan konumuz değildir.

SCOM kurulum sihirbazını başlatarak işleme başlayabilirsiniz. Kurulum sihirbazı size klasik olarak SQL Server’ın nerelerde olduğunu soracaktır.SQL Server’ınızın fqdn’ini kullanarak SCOM kurulum sihirbazına SQL Server’ınızı buldurabilirsiniz.( SQL Server’ın firewall’unda uzaktan bağlantı kabul etmesi için gerekli portları açmayı unutmayın lütfen ! )

SCOM kurulum sihirbazında ilerlediğinizde aşağıdaki kısma geleceksiniz. Öncelikle drop-down menüde bir sunucu ismi göremiyorsanız, SCOM kuracağınız sunucuya kurmamışsınız demektir. SQL medyasını takarak Reporting Service bileşenini kurunuz. Sonrasında aşağıdaki gibi sunucu ismini görebilirsiniz.


Resim-1

İlerlemek istediğinizde SSRS yapılandırmasının yapılmadığını belirten hatalar silsilesi ile karşılaşabilirsiniz. Neden mi ? Muhtemelen ( hatta kesinlikle ) Reporting Service’in yapılandırmasını (DB’sini, Url’sini , sertifikasını, bağlantıda kullanılacak kullanıcı hesaplarını vs…) yapmadınız ! Hadi beraber yapalım J

Öncelikle aşağıdan görebileceğiniz gibi Reporting Service Configuration Manager’ı açıyoruz.


Resim-2

Sırası ile tab’ları yapılandıracağız. Daha sonra Services.msc’den bakarsanız aşağıdaki gibi olacaktır.


Resim-3

Sonrasında URL’mizi yapılandırıyoruz. Bu noktada 443’ü kullanacaksanız SCOM sunucunuza bir adet computer certificate alınız.(Ki bence mutlaka kullanın)


Resim-4

Her tab’da yapacaklarınızı yazdıktan sonra sağ alt köşedeki Apply butonuna basmayı unutmayın. Sayfanın alt kısmında ayarlar yapılacaktır, gözleyebilirsiniz.


Resim-5

Database kısmının yapılandırması hayli önemli. Ben projemde SCOM Server’ımın Reporting database’ini ismine warehouse verdiğin bir SQL Server’da tutuyorum. Eğer uzaktaki SQL Server’da bir adet ReportServer database’i varsa siz yeni bir tane oluşturabilirsiniz. Bende ismi ReportServerOM olan yeni bir database oluşturmak için change database buton’una basıp yeni bir db oluşturdum.(create a new db…)

 


Resim-6

Report manager url’si oluşturmak içinde Apply’a basıyoruz. Alt kısımda uygulanan ayarları göstermesi harika bir durum bence gözlemek için.


Resim-7

Email kısmı bence tercihi ama ileriye dönük düşünürseniz mutlaka yapılandırın. Ardından son olarak (ki mutlaka yapınız) Encryption Key’in yedeğini alınız. Key *.snk uzantılı bir dosya olacaktır.


Resim-8

Daha sonra test etmek için Url’den bağlanın. URL için daha önce 443&certificate yapılandırması yaptığımdan Https:// ile bağlanabiliyorum. Şimdi yazımın en başındaki SSRS belirleme ekranından rahatça devam edebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://www.technet.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. Barış Hocam çok güzel ve açıklayıcı bir makale olmuş.