1. Ana Sayfa
  2. Operation Manager (SCOM)
  3. SCOM 2007’de Yedekten Dönebilmek için RMS Key’inin Yedeklenmesi

SCOM 2007’de Yedekten Dönebilmek için RMS Key’inin Yedeklenmesi


SCOM 2007 ortamınızdaki Root Management Server key’inin yedeğini henüz oluşturmadıysanız bunu mutlaka yapmalısınız. SCOM 2007 R2 ortamında yer alan veritabanı, kurulan Root Management Server’ın oluşturduğu bir key ile şifrelenmekte, veriler şifrelenmiş bir şekilde veri tabanında tutulmaktadır. Olası bir sorun durumunda verilere ulaşabilmek ve SCOM 2007 R2 ortamının yeniden kurulabilmesi için bu key’e sahip olmak şarttır.

Yedekleme işlemi için SCOM 2007 R2’nin kurulu olduğu klasöre gidilir ve “.exe” dosyası çalıştırılır.


Resim-1

Sihirbaz çalıştırıldıktan sonra karşımıza gelen ilk ekran bu sihirbaz ile yapılabilecekleri açıklayan Introduction ekranıdır. Sihirbazda ileri gidildiğinde gerçekleştirilecek olan işlem seçilir. Burada Encryption Key’in yedeklenmesi ve geri yüklenmesi olarak iki ayrı işlem vardır.


Resim-2

Amacımız RMS Encryption Key’ini yedeklemek olduğu için “Backup the Encryption Key” seçeneğini işaretleyerek Next butonuna basıyoruz.


Resim-3

Bu aşamada encryption key’in yedekleneceği konumun belirlenmesi gerekiyor. Önerilen RMS encryption key’in RMS sunucusu dışında bir konuma yedeklenmesidir. Bu sayede RMS sunucu açılamayacak duruma gelse bile Encryption Key kullanılabilir olacaktır. Bu Alana dilersek yerel bir klasör konumu, dilersek UNC network konum bilgisi girebiliriz. Bir diğer önemli nokta ise RMS Encryption Key’in .bin uzantılı olarak yedeklenmesi gerektiğidir.


Resim-4

Sihirbazın bir sonraki aşamasında yedeklenen RMS Key’in geri yüklenmesi sırasında kullanılacak olan şifre bilgisi tanımlanmaktadır. Burada kullanılan şifre en az 8 karakterden oluşmalıdır. Bu aşamadan sonra sihirbaz tamamlanacak ve işlemin başarıyla gerçekleştirildiğine dair uyarı mesajı görüntülenecektir.


Resim-5

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlayan Atıl Gürcan üniversite öğrenimini Manisa Celal Bayar Üniversitesi İİBF İktisat bölümünde tamamlamıştır. Yükseklisans eğitimini Bahçeşehir Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde Bilgi Teknolojileri üzerine yapmaktadır. Üniversite öğrenimi esnasında Microsoft Certified System Engineering eğitimlerini alarak sektöre giriş yapmıştır. 2007 Yılında Netron Technology’de Microsoft sistem eğitimleri vermeye başlamış bunun devamında ise 2010 – 2011 yıllarında Sentim Bilişim Teknolojileri bünyesinde Danışmanlık faaliyetlerinde bulunmuş daha sonra BilgeAdam Kurumsal bünyesinde Microsoft ürünlerinde danışmanlık yapmıştır. Şu anda Microsoft Türkiye'de Modern Workplace alanında TSP olarak çalışmaktadır.

Yorum Yap