1. Ana Sayfa
  2. Üretici Teknolojileri
  3. Biztalk Server 2010 Kurulumu – Biztalk Server’ın Konfigürasyonu

Biztalk Server 2010 Kurulumu – Biztalk Server’ın Konfigürasyonu


Ruijie Teknoloji Günü

Önceki yazılarımda, multi computer installation için gereken tüm hazırlık aşamasını anlatmıştım. Artık ’ın konfigürasyon aşamasına geçebiliriz.

Daha önce ile yazımı http://social.technet.Microsoft.com/wiki/contents/articles/6840.Biztalk-Server-2010-kurulumu-tr-tr.aspx adresinde yayınlamıştım. Kurulum aşamalarını genel olarak ifade etmiştim. Bu yazımda ağırlıklı olarak konfigürasyon kısmına değinmek istiyorum.

Biztalk Server ile SQL Server arasındaki DTC ve SQL bağlantılarını test etmiştik. Gereksinimlerini de yüklemiştik. Kurulum sihirbazına bakarsak;


Resim-1

İhtiyaçlar doğrultusunda bütün bileşenlerin seçilebilir halde olduğunu görüyoruz. Additional Sofware altındaki MQSerıes Agent için http://social.technet.Microsoft.com/wiki/contents/articles/6840.Biztalk-Server-2010-kurulumu-tr-tr.aspx link’indeki yazımın ilgili kısmına bakabilirsiniz.

Kurulum sihirbazında sizden istenen .cab dosyasını, dilerseniz siz download edin dilerseniz sihirbaz sizin yerinize download etsin. Seçiminize göre .cab paketi download edelim kurulum devam edecektir ve tamamlanacaktır.

Kurulum sonrasında Biztalk Server Configuration’ı çalıştırıyoruz. Basic yada Custom seçenekleri nasıl bir yapı oluşturduğunuza bağlı olarak değişir. Database seçimi, Service Accounts, Group seçimi yapılacaksa Custom seçim uygun olacaktır.

Daha önce AD’de oluşturduğunuz grupları kullanabileceksiniz.


Resim-2

Bu grupların haricinde App Users, SSO Admins, SSO Aff. Admins gruplarıda sihirbazda size soruluyor, Custom seçim menüleri AD’deki uygun account ve gruplar ile belirlerseniz,


Resim-3

Aşağıda görüldüğü gibi


Resim-4

Yapılandırmanız sorunsuz tamamlanacaktır. Üstte; konfigürasyon sihirbazından örnek teşkil etmesi için bir parça aldım. Enterprise SSO kısmından başlayıp sırayla her kategoriyi uygun (daha önce belirlediğiniz) hesaplarla ve gruplarla yapılandırıyorsunuz.

Biztalk Server 2010 Platform’lara bağlantı için adaptör paketi sunmaktadır. Adaptör paketlerinin kurulumu için Biztalk Server 2010 kurulum Media’sından kurulum sihirbazını kullanabilirsiniz.


Resim-5

Önceki yazılarım dahil olmak üzere adımları şu ana kadar takip ettiyseniz , üstteki resimde görüldüğü gibi step 1 ‘den itibaren sırası ile yükleyebilirsiniz.


Resim-6

Sonuç üstteki gibidir.

AppFabric kurulumu gerekiyorsa http://social.technet.Microsoft.com/wiki/contents/articles/work-with-Biztalk-appfabric-connect.aspx link`inden faydalanabilirsiniz. AppFabric, Biztalk’un zengin özellikleri ile net ürün geliştirme  deneyimini birleştiren yeni bir Biztalk Server 2010 özelliğidir.

Biztalk Server 2010 için yayınlanan cumulative update paketleri şimdilik aşağıdaki gibidir.

http://support.Microsoft.com/kb/2617149  CU3

http://support.Microsoft.com/kb/2573000  CU2

http://support.Microsoft.com/kb/2497789  CU1

Adaptör Paketi için yayınlanan cumulative update paketleri şimdilik aşağıdaki gibidir.

http://support.Microsoft.com/kb/2572999  CU2

http://support.Microsoft.com/kb/2539794  CU1

Son olarak kontrol amaçlı aşağıdaki servisi de inceleyebilirsiniz.


Resim-7

SQL Job’ları için bir konfigürasyon gerekiyorsa ; http://sandroaspBiztalkblog.wordpress.com/2011/01/27/Biztalk-2010-installation-and-configuration-configure-Biztalk-Server-SQL-jobs-part-11/ link’ini kullanabilirsiniz.

Konfigürasyon genel olarak tamamlandı.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://www.technet.com

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap