1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM / MECM ile WSUS Server Kontrolü

SCCM / MECM ile WSUS Server Kontrolü

featured

SCCM / MECM ürünü ile Client ve Server işletim sistemlerinizin Windows Patch yönetimini gerçekleştiriyorsanız zaman zaman bazı hatalarla karşılaşabilirsiniz. Client veya Sunuculara SCCM / MECM ile update dağıtımı yaptıktan sonra Troubleshooting aşamasında kontrol edilen bazı log dosyaları mevcuttur. UpdatesDeployment.logUpdatesHandler.log ve WUAHandler.log dosyalarını inceleyerek Troubleshooting yaparız çoğunlukla. Karşılaştığım hatalardan biri de ortamdaki WSUS Server bilgisinin Client üzerinde yanlış görünmesi. Normal şartlar altında SCCM ürünü ile Update dağıtımı yapıyorsanız SUP Rolünüz kurulu ve doğru ürün ve kategoriler de dağıtım paketleri oluşturduysanız Client veya Server sistemlerinizde herhangi bir WSUS Server tanımı yapmanıza gerek olmadan updateler dağıtılabilir. Peki Clientlar SCCM sunucuyu nasıl Update sunucusu olarak görür. Bildiğiniz üzere SCCM Sunucu kurulumu sırasında ortamımıza ihtiyaca göre minimum 1 WSUS server konumlandırırız. İşte bu kurmuş olduğumuz WSUS Sunucu SUP rolü de ortama kurulduktan sonra ortamdaki SCCM Patch dağıtımı yapacağımız WSUS server olur.  SCCM Agent, Local Group Policy’ye Update Service Location olarak WSUS sunucusunu eklemektedir.

SCCM SUP rolü kurulu ve doğru çalışan ortamda herhangi bir SCCM Agent üzerinde > Start > Run > rsop.msc komutu ile ortamdaki SCCM WSUS Server bilgisinin otomatik olarak Local Group Policy objesi olarak eklendiğini görebilirsiniz.

Resim-1

Aynı ayarı aşağıdaki Registry path üzerinden de kontrol edebilirsiniz.

Resim-2

Detaylı açıklama yaptıktan ve örnek verdikten sonra SCCM sunucu üzerindeki işlemlerimize başlayabiliriz. SCCM / MECM Sunucu > Assets and Compliance> Compliance Settings >Configuration Items > Create Configuration Item diyerek ilerleyelim.

Aşağıdaki ekranda isim ve opsiyonel açıklama girdikten sonra Next diyelim.

Resim-3

Supported Platforms ekranında değişiklik yapmadan Next ile ilerliyoruz. Değişiklik yapmamız gereken durum ve koşulları önceki makalelerimde belirtmiştim.

Resim-3

Settings Ekranında New Seçimi ile ilerliyorum.

Resim-4

Create Setting ekranında ayarlar aşağıdaki gibi olmalı. Registry Key üzerinden bilgi çekeceğimiz için Setting Type > Registry Key seçilmeli. Detaylı Registry Key Path bilgisi tanımlayacağımız için Browse seçimi ile ilerliyorum.

Resim-5

Burada şöyle bir işlem yapabiliriz Registry key bilgisini örnek /referans olarak alabileceğimiz bir Client veya Server sisteme Connect optionu ile bağlanabiliriz ki ben örneğimizde öyle yaptım. Ayarları aşağıdaki gibi yapmamız gerekiyor. Detaylı Registry path bilgisi şu şekildedir.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate

Öncelikle WUServer Registry Key seçip Ok ile ilerliyoruz. Apply ve Ok seçimi ile Registry key ekleme işlemini sonlandırabiliriz.

Resim-6

Create Setting ekranında tekrar New Seçimi ile ilerleyelim.

Resim-7

Az önceki yaptığımız işlemlerin aynısını yaparak bu kez aşağıdaki WUStatusServer registry key bilgisini ekleyeceğiz.

Resim-8

Son durum aşağıdaki gibi olmalı. Next ile ilerliyoruz.

Resim-9

Compliance Rules ekranında istediğimiz ayarı seçip Edit Seçimi yapalım.

Resim-10

Resim-11

Ok ile bu ekranı kapatarak Next ve Finish ile Configuration Item oluşturma penceresini kapatabiliriz. Şimdi Configuration Baseline oluşturmamız gerekiyor. Create Configuration Baseline seçimi yapalım.

Resim-12

Add > Configuration Item seçimi ile az önce oluşturmuş olduğumuz registry key bilgisini içeren CI seçelim. OK ile Configuration Baseline oluşturma işlemini sonlandırabiliriz.

Resim-13

Oluşturduğumuz Baseline üzerinde Sağ Click > Deploy seçimi ile ilerleyelim ve Hangi tür cihazlarımızdan ( Server veya Client ) Compliance bilgisi toplayacaksak o Collection’ı seçerek Deployment işlemini tamamlayalım.

Resim-14

Deployment işleminin uygulanacağı Collection’ı seçtikten sonra çalışacağı zaman aralığını belirterek deployment işlemini tamamlayabiliriz.

Resim-15

Deployment işleminden sonra Test için bir Client sistem de kontrol yapıyorum.

Resim-16

Gördüğünüz üzere Dağıttığımız Configuration Baseline Compliant sonucunu veriyor. Yani Baseline’ımız sorunsuz çalışıyor. Test amaçlı başka bir Client sisteme GPO üzerinden farklı bir WSUS server adresi set ettim. Sonuç aşağıdaki gibi. Baseline’ımız Non-compliant.

Resim-17

Kaynak:

Bu konu ile ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar:

www.mshowto.org

TAGs: SCCM ile WSUS kontrolü, SCCM ile WSUS Server kontrolü, WSUS Compliance with SCCM, SCCM ile WSUS Uyumluluğu

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İstanbul doğumluyum. 2005 Temmuz ayından beri aktif olarak IT/ BT sektöründeyim. Sırasıyla Abdi İbrahim İlaç A.Ş çalıştığım dönemdeki ismiyle Hewlett Packard Türkiye, Sabah Gazetesi, LC Waikiki, Türk Telekom AVEA gibi sektörlerinde güçlü firmaların IT birimlerinde Uzman, Sistem Yöneticisi vb görevlerde bulundum. Yaklaşık 2 yıldır Danışman olarak Özel ve Kamu kurumlarına bireysel danışmanlık vermekteyim. Uzmanlık alanlarım ve yoğun proje gerçekleştirdiğim ürünler Microsoft System Center ürün ailesi (SCCM, SCOM, SCVMM) Exchange, aktif dizin ve diğer vendorlara ait ürünlerdir. Sertifika bilgilerim ve eğitim bilgilerime bilerek yer vermiyorum, çünkü eğitim durumumuzla ve sahip olduğumuz Teknik sertifikalarla değil yaptığımız proje ve daima kendimizi geliştirdiğimiz sürece farklı olabiliyor veya olamıyoruz. Gerek MSHOWTO üzerinde gerekse kendi Blogumda da özellikle yazacağım konuları seçerken Türkçe daha önce yazılmamış olmasına özellikle dikkat ediyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. 5 ay önce

    Detaylı ve anlaşılır anlatımınız için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.