İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SCCM 2012 ile Software Update Nasıl Yapılır – Software Update (WSUS) Konfigürasyonu

SCCM 2012 ile Software Update Nasıl Yapılır – Software Update (WSUS) Konfigürasyonu


Daha önceki yazılarımızda SUP Rolünün kurulumunu yazmıştım ve son olarak senkronizasyona bırakmıştım. Bugün senkronizasyon sonrasında Update’lerin sınıflandırılmasını ve Windows 7’ler için uygun olan Update’lerin dağıtımını yapalım.


Resim-1

Görüldüğü gibi seçtiğim classification’lar ve ürünler çerçevesinde 3729 adet güncelleme bulundu. Bu güncellemeleri belli kriterler doğrultusunda filtreleyelim.


Resim-2

Üstte sağ kısımdaki Add Criteria ile ilerliyoruz.


Resim-3

Benim belirlediğim kriterler üstteki gibi. Siz sağ kısımdaki drop&down menüden istedikleriniz/ihtiyaçlarınız doğrultusunda seçebilirsiniz.


Resim-4

Kriterlerin değerlerini ben üstteki gibi seçiyorum. Hatta burada birde Required kriteri eklemek mantıklı olabilir. Her seferinde bu kriterleri tekrar tekrar seçmemek için


Resim-5

Kaydedebilirsiniz.


Resim-6

Kriterlerim doğrultusunda 107 güncellemem mevcut. Güncellemelerin tamamını seçip bir Software Group oluşturabiliriz. Tamamını seçip sağ klik à Software Update Group ile örneğin Windows 7 Updates ismi ile bir grup oluşturdum.


Resim-7

Deployment’a hazırız. Eğer hazırda yoksa bir adet Windows 7 istemcileriniz için collection oluşturun. Collection içinde Query olarak ;

Üstteki sorguyu kullanabilirsiniz.


Resim-8

Deploy ile devam ediyoruz.


Resim-9

Collection olarak w7 istemcilerimin barındığı collection’ı seçtim.


Resim-10

State detay seviyesini SCCM’e fazla yük bindirmemek açısından minimal’e çevirebilirsiniz. Bu seviye hiç state mesajı almayacağınız anlamına gelmiyor.


Resim-11

Zamanlama işiniz size kalmış, günlük yükünün uygun olduğu bir an seçmek mantıklı olacaktır.


Resim-12

İsterseniz Notification kısmında tüm Notification’ların gösterilmesini seçebilirsiniz.


Resim-13

Yine yönetimsel anlamda IT personeli için bir yapılandırma.


Resim-14

Üstteki yapılandırmaları kullandığınız bw doğrultusunda yapılandırabilirsiniz.


Resim-15

Update’ler için bir paylaşım yeri belirlemiştim onu yazıyorum. Paylaşım öncesinde oluşturulmalı aksi durumda üzerinde çalıştığımız sihirbazımız hata veriyor.


Resim-16

Distribution Point’i seçiyoruz.


Resim-17

Download location seçimi ve ardından dil seçimi yapıyoruz.


Resim-18

Bir Template’e kayıt edebilirsiniz ileriye dönük.

Ardından Progress başlayacaktır.


Resim-19

Bekleme esnasında paketlerin barınmasını istediğiniz lokasyona gidip, paketlerin oluşmaya başladığını gözleyebilirsiniz. İşlem tamamlandıktan sonra;


Resim-20

Durum üstteki gibi olacaktır. Kişisel fikrim, SCCM 2007’deki konfigürasyonundan daha kolay olduğu yönünde…

Zamanlamanıza göre ilerleyen zamanlarda bakarsanız


Resim-21

Sonuç benzer olacaktır.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://www.technet.com

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1981'de Isparta’da doğdum. Üniversiteye kadar yaşantım Isparta'da devam etti. Lisansımı ve Yüksek Lisansımı Yıldız Teknik Üniversitesinde tamamladım. Windows NT'nin zamanının geçip Windows 2000 Server ve Client tarafının yaygınlaşmaya başladığı dönemlerde Microsoft sertifikasyon eğitimleri ile amatörce ilgilendiğim Bilişim Teknolojileri alanında, profesyonelliğe doğru ilerleyişim başladı. Lisans eğitimimin son zamanlarında ve yüksek lisansım ilk yılında freelance olarak çalıştım. 2006'in ilk çeyreğinden itibaren Bilge Adam Bilgi Teknolojileri Akademisi’nde Microsoft Sertifikasyon eğitimleri vermeye bağladım. Ardından Ankara Kızılay şubesinde 2 yıl Sistem ve Ağ Uzmanlığı departmanında Bölüm Başkan Yardımcılığı yaptım. Bilge Adam Kurumsal’da MS Sistem ve Platform kısmında Danışmanlık ve Eğitim hizmetleri ile Bilge Adam macerama devam ettim. Son 1.5 yıl kurumum adına Savunma Teknolojileri Mühendisliği A.Ş. 'ye MS Sistem ve Platform, Vmware Infrastructure (ESXi, vSphere) , Endpoint Security & Content Gateways (Checkpoint & Websense) , Network Infrastructure (Cisco Systems - Routing & Switching) alanlarında danışmanlık hizmeti verdim. Şu an SYMTURK firmasında Enterprise Vault ve Altiris CMS ürünlerinde danışmanlık hizmetine devam ediyorum. Vakit ayırabildiğim ölçüde eşimle WoW oynuyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (1)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir