1. Ana Sayfa
 2. Configuration Manager (SCCM)
 3. SCCM 2007 Maintenance Window – Bakım Servis Aralığı

SCCM 2007 Maintenance Window – Bakım Servis Aralığı


SCCM 2007’nin sistem yöneticilerinin işini kolaylaştırıcı özelliklerinden biri collection bazlı belirlenebilen maintenance window (bakım aralığı) özelliğidir. Bu özellik sistem yöneticisine bir collection üyeleri üzerinde yapılabilecek değişiklikler için belirli bir zaman dilimi tanımlamasını mümkün kılar.

Bu sayede işletim sistemi kurulumu, yazılım ve yazılım güncellemeleri kurulumu gibi sistem performansını etkileyen işlemlerin bu işlemler ne zaman kullanılabilir hale gelirlerse gelsinler sadece belirli zaman dilimlerinde çalışmaları garanti altına alınmış ve gündelik operasyonlar üzerindeki etkisi ortadan kaldırılmış olur. Bakım aralığı uygulanmış bir collection üyeleri, bu bakım aralığı dışındaki zamanlarda bahsettiğimiz işlemlerden muaf olurlar.

Bununla birlikte çok kritik bir yamanın veya yazılım kurulumunun yapılması gerektiğinde çalışan advertisement’ın bakım aralığı tanımını göz ardı ederek çalışmasını sağlamak mümkündür. Bu sayede gerçekten kritik olan işlemleri bakım aralığında olsun veya olmasın tüm istemcilerde çalıştırmak mümkün hale gelir.

Bir bakım aralığını tanımlarken başlangıç ve bitiş saatleri ile yineleme periyodunu belirlemek yeterlidir. Bir bakım aralığı 24 saatten az olmalıdır. Bu aralık dışında program içeriği download edilebilir. Bakım aralığı program download sürecini etkilemez.

Eğer bakım aralığı bir advertisement’ın en fazla çalışma süresinden daha az ise söz konusu advertisement çalıştırılmaz ve bir sonraki en uygun zamanı bekler. Bakım aralığı ve advertisement  en fazla çalışma süresi değerlerini belirlerken buna dikkat etmek gerekir. Eğer en fazla çalışma süresi unknown olarak belirlenmişse bu değerlendirme yapılmadan bakım aralığı içerisinde advertisement içerisinde tanımlı olan program çalıştırılır.

Nesnelerin farklı collectionlar içerisinde bulunabilmesi yüzünden bir nesne için birden fazla bakım aralığı tanımlanmış olabilir. Eğer birden fazla bakım aralığı var ise ve bunlar birbiri ile üst üste binmiyor ise her biri bağımsız bir bakım aralığı gibi çalışır. Fakat eğer üst üste binen iki bakım aralığı var ise bakım aralığı süresi bu ikisinin birleşiminden oluşan tek bir bakım aralığı süresi gibi düşünülebilir.

Bir nesne için tanımlı olan tüm bakım aralıklarını her SCCM yöneticisinin alet çantasında bulunması gereken Client Center isimli 3. parti araç ile görmek mümkündür. Ayrıca SCCM içerisindeki “Maintenance Windows available to a Particular Client” isimli raporda yine aynı şekilde sistem yöenticisinin bakım aralıklarını görmesini sağlar.

Bakım aralığının sınırlamadığı ve engellemediği şeyleri ise aşağıdaki gibi özetleyebiliriz.

 • Envanter toplama
 • Çalıştırılacak paketler ile ilgili içerik indirme
 • Bakım aralığını göz ardı etmesi için ayarlanmış advertisementlar
 • Desired Configuration Management ile uyumluluk değerlendirmesi
 • NAP özellikleri
 • Wake-up paketleri ile Out of Band Management işlemleri

SCCM 2007 – Maintenance Window nasıl tanımlanır?

Bakım aralığı collection bazlı tanımlanmaktadır. Bakım aralığı tanımlandığı collectionun subcollectionlarını etkilemez. Her collection için ayrı ayrı tanım yapılması gerekmektedir. Aşağıda örnek bir collection için bakım aralığının nasıl yapılabileceğini inceleyelim.

 • SCCM konsolunda Computer Management -> Collections altında bakım aralığı tanımlanmak istenen collection üzerinde sağ tuşa basılır. Modify collection settings seçilir.
 • Maintenance windows sekmesinde yıldız butonuna basılarak yeni bir bakım aralığı eklenir.
 • Bakım aralığının ismi yazılır. Her nesnede olduğu gibi burada da mümkün olduğunca açıklayıcı bir isim yazılması tavsiye edilir. Ardından gerekli zamanlama tanımları yapılır ve OK butonuna basılır.
 • Gerektiği hallerde birden fazla bakım aralığı tanımlamak mümkündür.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

Yorum Yap

Yazar Hakkında

1978 yılında doğdum. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümü mezunuyum. Sırasıyla Toprak Holding, Enterpro, Probil firmalarında Sistem Yöneticisi ve Bilgi Sistemleri Danışmanı olarak çalıştım. Halen BilgeAdam Kurumsal’da Sistem bölümünde Kıdemli Danışman olarak çalışmaktayım. Configuration Manager 2007, Operations Manager 2007, Windows 7, OSD ve Application Compatibility konuları başta olmak üzere bir çok konuda projeler yapmakta ve eğitimler vermekteyim.

Yorum Yap