1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. Power BI ile System Center Configuration Manager (SCCM) Entegrasyonu

Power BI ile System Center Configuration Manager (SCCM) Entegrasyonu

Power BI ile System Center Configuration Manager (SCCM) Entegrasyonu. Bu yazımda PowerBI ile SCCM’i nasıl entegre edebileceğimizi anlatacağım. İlk olarak https://bpsolutiontemplates.com/?name=Microsoft-SCCMTemplate linkinden  Microsoft-SCCMTemplate.exe aracını indiriyoruz ve aracı SCCM sunucumuz üzerine kuruyoruz.


Resim-1

Tool verileri SQL Database’den çekeceği için bu sunucuya erişimi olan kullanıcı bilgisini giriyoruz.


Resim-2

SCCM Database’ e bağlanmak için ilgili sunucu ismini ve Database ismini belirtiyoruz.


Resim-3

Bu adımda hedef Database’i göstermemiz gerekiyor. Azure SQL kullanıyorsanız bu adımda belirtebilirsiniz. Elbette Azure SQL seçerseniz Firewall tarafındaki adımlar eksik ise bağlantı sağlayamazsınız. Aynı zamanda maliyet noktasını da değerlendirmek gerek. Eğer Azure SQL de yüksek DTU seçerseniz maliyetlerde artacaktır. DTU terimini ilk defa duyduysanız aşağıdaki linkten DTU nedir’ i okuyabilirsiniz.

https://docs.microsoft.com/tr-tr/azure/sql-database/sql-database-what-is-a-dtu

Ben Azure SQL kullanmadım bunun yerine kendi yapımdaki SQL’ de CM_NET_PowerBI isimli bir Database oluşturdum.


Resim-4

Bu bölümü yapınızın hassasiyetine göre değiştirebilirsiniz Benim için varsayılan değerler yeterli olduğundan değiştirmiyorum.


Resim-5

Bu adımdan sonra işlemimizi tamamlamış oluyoruz ve işlemin bitmesini bekliyoruz. İşlem tamamlandığında bize indirilebilir PBX dosyası veriyor.


Resim-6


Resim-7

İndirmiş olduğumuz PBX dosyasını Power BI’a Import ediyoruz.


Resim-8

Belirli süre bekledikten sonra SCCM Dashboard’nun geldiğini göreceksiniz.


Resim-9

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs : , , , , , ,

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Profesyonel iş hayatıma 2008 yılında başladım. 10 Yıllık dönem içerisinde teknikerlikten başlayarak bir çok farklı pozisyonda çalıştım. Dünyanın en büyük sigorta şirketleri arasında yer alan Allianz Türkiye’de Kıdemli Sistem Uzmanı olarak çalışmaktayım. Profesyonel iş yaşantımın dışında yönetim kadrosunda yer aldığım mshowto.org sitesinde gönüllü yazarlık yapmaktayım. 15+ konferansta konuşmacı olarak yer aldım. 150+ makale ve bu yazı serisi ile birlikte beşinci E-Kitabımı yazmanın mutluluğunu yaşamaktayım. İki defa TRT Kent Radyosunda söyleşi yapma deneyimini yaşadım. MCSE,MCPS,MS ve Tenable Certificate of Proficiency ünvanlarına sahibim. Aynı zamanda 2 yıl Microsoft Enterprise Mobility MVP ünvanına layık görüldüm. MVP | Enterprise Mobility ,2016,2017 MCSE | Server Infrastructure MCSA | Server 2012 MCPS | Microsoft Certified Professional Microsoft Specialist : Server Virtualization with Windows Server Hyper-V and System Center Specialist Tenable Certificate of Proficiency Cyberoam Certified Network & Security Professional Backup Academy Certified Professional

Yorum Yap