1. Ana Sayfa
  2. Configuration Manager (SCCM)
  3. SC Configuration Manager 2012 R2’de Sorun Yaşatan Task Sequence’ler Nasıl Re-Run Edilir?

SC Configuration Manager 2012 R2’de Sorun Yaşatan Task Sequence’ler Nasıl Re-Run Edilir?


Ruijie Teknoloji Günü

Bu yazıda sizlere R2 sürümünü kullanan BT çalışanlarının oldukça işine yarayacak bir Powershell scriptini paylaşacağım. Bu kaynağı, yaptığınız dağıtımlarda ’leriniz sorun yaşasa bile, bunu istemcinizin Software Center üzerinden Install demesine gerek kalmadan tekrardan çalıştırarak kurulumunu gerçekleştirmenizi sağlayacak bir araç olarak görebilirsiniz.

Download Script

Bu Powershell kaynağını (Start-TSRerunTool.ps1) buraya tıklayarak
indirebilirsiniz.

Bu yazımda uygulamalı olarak size bu aracı nasıl kullanabileceğinizi göstereceğim. Bunun için ortamımda dağıtımını gerçekleştirdiğim bir Task Sequence’im var ve istemcilerimden bir tanesinde fail olduğunu gördüm ve bu aracımı kullanarak tekrardan başlatacağım.

Not : Bu PowerShell script’ini çalıştıran kullanıcının istemci üzerinde yetkisi bulunmalıdır. Yani script’i çalıştıran kullanıcı Administrators yetkilerine sahip olmalıdır ve Command Prompt üzerinden değil PowerShell üzerinden çalıştırılmalıdır.

İstemci üzerinde WMI bağlantılarının gerçekleştirilebilmesi için WMI Connection Port’larına izin verilmiş olması gereklidir, aksi takdirde çalışmayacaktır.


Resim-1

İstemcim üzerinde gerçekleştirdiğim dağıtım görüldüğü üzere başarısız olmuş durumda, burada İstemci tekrar Install diyerek kurulumu başlatmayı sağlayabilir. Tabiki biz bu şekilde gerçekleştirmeyeceğiz. İstemcinin kurulumdan hiç haberi yok biz Monitörümüz üzerinden başarısız olduğunu biliyoruz.


Resim-2

Bu aracı kullanmaya başlamadan önce bilinmesi gereken dağıtımını gerçekleştirdiğiniz Task Sequence’inize ait ayırt edici olan Package ID sini bilmeniz gerekir. Ben başarısız olan dağıtımıma ait olan Packet ID’mi aldım.


Resim-3

Bana aracı kullanabilmem için gereken Package ID’mi ve başarısız olarak sonuçlanan istemcimi biliyorum. Artık PowerShell üzerinden Start-TSRerunTool.ps1 script’imi çalıştırıyorum.


Resim-4

Script’i çalıştırdığınızda karşınıza aracımız bu şekli ile gelecektir. Burada hatırlarsanız ilk başta kontrol ettiğimiz Package ID mizi istemcimizi belirtmemiz gerekiyor. Paket numaramızı ve istemcimizi yukarıdaki gibi belirttiğimiz de karşınıza aşağıdaki gibi bir WMI Object‘ i ve özet bilgi gelecektir. Burada dağıtımı bu istemcide tekrardan çalıştırabilmeniz için WMI objenizi seçmeli ve Delete demelisiniz.


Resim-5

WMI Objemize Delete dedikten sonra bu objenin başarılı bir şekilde kaldırıldığını bize verecektir. Yukarıda Delete butonu artık Restart Agent ‘ a döndü, böylelikle yukarıda belirttiğimiz Package ID sine sahip Task Sequence’ imiz belirttiğimiz istemcimiz üzerinde Restart Agent diyerek tekrardan çalışmasını sağlıyoruz.


Resim-6

Restart Agent dedikten sonra görüldüğü gibi ‘SMS Agent Service‘ yani CcmExec nin istemci üzerinde tekrardan çalıştırıldığını ve Task Sequence’e ait olan işlemlerin istemci üzerinde yeniden yapılmaya başlandığını göreceksiniz.


Resim-7

İstemcim üzerinde Software Center’ a bakıyorum. Burada Installation Status kısmında Failed olan işlemimin yeniden başladığını ve Installing durumumda olduğunu görebiliyorum.

Bu araç sayesinde istemcileriniz üzerinde herhangi bir sebepten dolayı fail olmuş Task Sequence’lerinizi tekrardan çalıştırabilir ve kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Ruijie Teknoloji Günü
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yaklaşık 7 yıldır sektörün içerisindeyim. 5 yıldır profesyonel olarak Microsoft teknolojileri üzerinde çalışıyorum. Sektörde farklı firmalarda ve pozisyonlarda görev aldım. Çalıştığım şirket bünyesinde Disaster Recovery, Failover Cluster, System Center projeleri gerçekleştirdim. Şirket bünyesinde Senior System Engineer olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap