Runecast Analyzer 5.1 Configuration Vault
 1. Anasayfa
 2. VMware

Runecast Analyzer 5.1 Configuration Vault

0

Mshowto’da daha önce sizlerle paylaşmış olduğum Runecast yazılarına bir yenisi ile devam ediyorum.  Runecast Analyzer 5.1 versiyonunda bir çok yeni feature’lar eklendi, bunlarda bazılarını sizler için aşağıda listeliyorum. Bu yazımda ise bu yeni özelliklerden bir tanesi olan Configuration Vault‘tan bahsedeceğim.

 • Cyber Essentials, Essential 8
 • ServiceNow Plugin
 • Azure insights
 • Vulnerability Management
 • VMware Cloud Director
 • HCL Widget
 • Best Practices for vSphere on Nutanix
 • Configuration Vault
 • Remediation feature’larıdır.

Runecast Analyzer 5.1’deki bir başka harika yeni özellik ise Configuration Vault’dur. Config Vault, ortamınızdaki nesneler arasında yapılandırmaların karşılaştırılmasına olanak tanır. Örneğin, ikisi arasındaki farkları kolayca not etmek için ESXi ana bilgisayarları gibi fiziksel sunucu ana bilgisayarları arasındaki donanım yapılandırmasını karşılaştırabilirsiniz.

Bu yazımda işlerimizi çok kolaylaştıracak bu özelliklerinden birisi olan Configuration Vault hakkında bahsedeceğim.

Name,Power state,HW version,CPU count,Memory (MB),Disk count,NIC count,Snapshot count Guest OS state,VMware tools state,VMware tools version,VMware tools status,Guest OS configured,Guest OS reported,IP address,Hostname,ESXi host, yani VMware ortamınızın tümüyle tüm özelliklerini görebileceğiniz bir feature ile Runecast bu konuda çok kolaylık sağlamış oldu.

Runecast sayfamıza giriş yapıyoruz Configuration Analysis altında bulunan Configuration Vault menüsünü tıklayalım.

Resim-1

Aslında bizleri burada karşılayan Invertory Filter bölümüdür. Bu bölümde ortamınızda VMware,NSX-T, Kubernetes, Azure v.s ürünleriniz var ise bu bölümün altından görebilir filtreleme yapabilirsiniz.

Resim-2

Selected analysis bölümünde check ettiği saat aralıklarına dönüş yapabiliriz. Bu aralıklardan birini seçtiğimizde tüm detayları bizlere getirmektedir. Son 1 yıla kadar geçmişi görebilirsiniz. Aslında özellikle operasyon adminleri işini kolaylaştırmak ile beraber  geçmişi rahat bir şekilde kontrol edebilirler. Örneğin, ben 6 ay önce hangi versiyondaydım,  datastore doluluk oranım, cluster durumlarım, vm sayılarıma kadar her şeyi görebilirsiniz.

Resim-3

Bu View menüsünden ise, burada neleri izlemek veya datayı görmek istiyor iseniz onu seçebilirsiniz.

Resim-4

View menüsünden VMs seçtiğimizde kaç tane vm sunucumuz açık, kaç tanesi kapalı onları grafik halinde görebilirsiniz. Ayrıca bu vm sunucuların VMware en önemli özelliği VMtools ajanın hangi versiyon da olduklarının listesini de görebilir, *.csv olarak’ta ortamınıza deploy edebilirsiniz.

Resim-5

View bölümünden vSwitch seçerek ortamımızda tanımlı olan tüm VLAN ID listesini çekebilirsiniz. Sağ üst menüde bulunan Show Charts ise sizlere grafik listesi olarak göstermektedir ve bu sebeple bunun açık olmasını tavsiye ediyorum.

Resim-6

Sağ üst menüden Export butonuna tıklayıp tüm envanter listesini de çekebilirsiniz. Geçmiş tarih,ay olarak sizlere bu özellikle beraber *csv olarak sunmaktaıdır.

Resim-7

Özellikle Capacity bölümünde ortamınıza bağlı olan tüm VMware görür, kalan alanlarının listesini de çekebilirsiniz. Geçmiş günler,haftalar ve hatta ayları bile görme şansınız bulunmaktadır.

Resim-8

Kubernetes  ortamlarınızı da image, kernel version ve contanier runtime grafiğini de görebilirsiniz.

Resim-9

Herhangi bir nod üzerini tıkladığımızda bize farklılık gösteren nod listesini detaylı göstermektedir.

Resim-10

AWS, configuration vault bölümünde ise sunucularınız bağlı bulunduğu zone bölümüne kadar sizlere detaylı bir rapor olarak sunabilmektedir.

Resim-11

Bu konuyla ilgili sorularınızı  alt kısımda bulunan yorumlar alanını kullanarak sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

TAGs: Runecast Analyzer 5.1 Configuration Vault,Runecast,Analiz tool,vmware,Configuration Vault,

Bu İçeriğe Tepkin Ne Oldu?
 • 1
  harika_
  Harika!!
 • 0
  be_enmedim
  Beğenmedim
 • 0
  _ok_iyi
  Çok iyi
 • 0
  sevdim_
  Sevdim!
 • 0
  bilemedim_
  Bilemedim!
 • 0
  olmad_
  Olmadı!
 • 0
  k_zd_m_
  Kızdım!

Batuhan DEMİRDAL, 13 yılı aşkın bir süredir Bilişim sektöründe çeşitli kuruluşlarda Sistem Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Microsoft Sistem Mühendisliği sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış ve “Microsoft MCSA” ünvanını almıştır. VMware Sanallaştırma Platformu sertifikasyon eğitimlerini tamamlamış olup VMware VExpert ünvanını almıştır. 2020 yılı itibari ile VMware VExpert PRO ve VExpert SECURİTY ünvanı almıştır. Dell Poweredge Sunucu’ya Müdahale Konusunda Yetkili Sertifikaya sahiptir. Sanallaştırma , Hyper-Converged ve Cloud iş alanında aktif olarak çalışmalar ve projeler yürütmeye devam etmektedir. Batuhan DEMİRDAL, Bilgi Teknolojileri Kıdemli Danışman olarak görev yapmaktadır.

Yazarın Profili

Bültenimize Katılın

Tıklayın, üyemiz olun ve yeni güncellemelerden haberdar olan ilk kişi siz olun.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir