1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Public Folder’a Mail Gönderiminin Engellenmesi

Public Folder’a Mail Gönderiminin Engellenmesi


Ortak klasörler oluşturulurken bu klasörlere mail adresi tanımlanır. Sonradan istenildiğinde bu ortak klasöre mail gönderimi yasaklanabilir. Bu makalede Kara liste adlı ortak klasöre mail gönderimin yasaklaması işlemi 2 farklı yöntem ile anlatılacaktır.

1.Exchange management konsolu arayüzünden,

2.Exchange management Shell yardımıyla.

Exchange management konsol ile mail gönderiminin yasaklanması

Exchange sunucusunda exchange managament konsol açıldıktan sonra sol taraftaki önce toolbox a gelinerek ardından public folder management arayüzü açılır.


Resim-1

Ardından çıkan pencerede sol taraftan Default Public folder sekmesi genişletilerek istenilen ortak klasörün üzerine gelinir (bizimkisi kara liste adlı ortak klasör) sağ tuş ile pencere açılarak mail disable seçeneği seçilir.


Resim-2

Bu işlemden sonra karaliste@domain.com mail adresine mail gelmeyecektir. Yine aynı şekilde tersi bir durumda, yani bir ortak klasöre mail gönderilmesi isteniyorsa aynı yöntemle mail enable seçeneği seçilir.

Exchange management Shell yardımıyla ise,

Disable-MailPublicFolder -Identity “\My Public Folder”

komutunu istenilen ortak klasöre göre düzenlenirse,

Disable-MailPublicFolder -Identity “\AbayrakHolding\Insan Kaynaklari\Kara Liste”

komutu koşturularak mail gönderilmesi gelecek soruya yes cevabı verilerek engellenir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ortak klasörün yolunun tam yazılmasıdır.


Resim-3

Burada da yine aynı şekilde tersi bir durumda komut yardımıyla mail gönderimi aktif edilebilir.Bu komut ise,

Enable-MailPublicFolder -Identity “\My Public Folder”

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

http://technet.microsoft.com/en-us/library/aa998309.aspx

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik bölümünden mezunum. Üniversite hayatım boyunca bir öğretmen olmak yerine matematiğin uygulamalı alanları olan bilişim, finans ve bankacılık gibi alanlara ilgi duydum. Okulda aldığım bilişim derslerine ek olarak Netron’dan sistem ve ağ uzmanlığı eğitimini alarak bilgi sistemlerinde bir sistem uzmanı olmaya karar verdim. Sırasıyla Netron ve Dünya Göz hastanesinde kullanıcı destek uzmanı olarak görev yaptım. Şuan Albayrak Holding te Sistem Destek Uzmanı olarak görev yapmaktayım. Sahip olduğum sertifikalar ise MCITP, MCITP Server Administrator, MCTS:Windows Server 2008 AD:Configuration. İlgi alanlarım MS Server işletim sistemi ailesi, Exchange Server, Forefront ve güvenlik çözümleri, Sharepoint Server ve başlangıç aşaması olarak Cisco.

Yorum Yap