1. Ana Sayfa
  2. Exchange Server 2010
  3. Exchange 2010 Otomatik Mailbox Mapping Nedir? Nasıl Yapılır?

Exchange 2010 Otomatik Mailbox Mapping Nedir? Nasıl Yapılır?

2010 paylaşılan Mailboxların Outlook açılınca otomatik olarak eklenmesi 2010 sp1 ile gelen bir özellikti bu özellik sayesinde birden fazla  ’ı bir kullanıcının hesabına otomatik olarak ekliyorduk. Bu özellik sp2 ‘de biraz daha geliştirilmiş bir önceki versiona göre daha stabil çalışmaya başlamıştır. Bu özelliğin kullanımını aşağıdaki adımları uygulayarak gerçekleştirebilirsiniz.

EMC->Recipient Conf-> Mailbox kısmından ilgili kullanıcı üzerine tıklayarak Manage full access permission’u seçerek yetkilendirme işlemine başlıyoruz.


Resim-1

Burada hangi mailbox’ın  kim tarafından görüleceğini belirleyerek devam ediyoruz.


Resim-2

Yetkilendirme işlemi başarıyla gerçekleştirildi.


Resim-3

Artık Outlook ve owa tarafında ne gibi değişiklikler olmuş kontrol edelim ilk olarak administrator hesabı ile outlooku açıyoruz. Görüldüğü üzere administrator kullanıcısına verdiğimiz yetki ile onur.can adlı kişinin mailbox’ını görmekteyiz.


Resim-4

Account Settings –> More Settings –> Advanced” kısmında onur can kullanıcısının ekli olmadığını görmekteyiz.


Resim-5

Bu özellik nasıl çalışıyor diye düşünecek olursanız ilgili kullanıcının özelliklerinde bulunan attribute üzerindeki MsExchDelegateListLink ‘in güncellemesi sonucu auto mapping özelliği aktif olur.


Resim-6


Resim-7

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

Referanslar

www.mshowto.org

Yorum Yap

Yazar Hakkında

15 yılı aşkın bir süredir Bilgi Teknolojileri sektörünün içerisindeyim. Bilişim sektörü ile alakalı farklı eğitimleri ve sertifikasyonlarını alarak bu sektör içerisinde son 12 yıldır profesyonel olarak çalışmaktayım. Yeditepe Üniversitesi Makine bölümü ve Anadolu Üniversitesi işletme bölümü mezunuyum. Bilişim sektöründe kurumsal firmalarda, pek çok farklı pozisyonda görev aldım.Şu an Takasbank da Sanallaştırma Uzmanı olarak çalışmaktayım.

Yorum Yap